Telefon
WhatsApp
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Kutlu Olsun

1 Mayıs, dünya genelinde kutlanan, yazılar yazılan, şarkılar bestelenen bir gün. Evrensel kavramlarla insanları yaptıklarının karşılığını almaya çağırıyor ve bunun Allah'ın verdiği bir hak olduğunu vurguluyor.

Günümüzün isminde yer alan “ emek ” kelimesi , bazen günlük hayatımızda basitçe kullanılsa da oldukça büyük bir anlam taşıyor.

Türk Dil Kurumu'na göre kelime, '' bir işe yatırılan beden ve zihnin çabası, çalışması ve mücadelesi '' anlamına gelir. İkinci anlamı ise ''uzun, yorucu ve önemli bir iş''tir.

 1880'li yıllarda Sanayi Devrimi'nde fabrikaların artmasıyla birlikte insan gücü önemli bir avantaj haline geldi. Ancak bu insanların bedenleri tek kullanımlık malzeme kadar değerliydi ve günde 15 saate varan çalışma saatleri nedeniyle bu insanların hayatları hızla kısalıyordu.

Ödüller ne yorgun bedenleri, ne de sürekli yarını düşünen zihinleri rahatlatıyordu. Tam tersine “Yeri doldurulması kolay biriyim” zihniyetiyle insanlar bu koşullara dayanamadı ve uzun süre bu şekilde yaşamak zorunda kaldı.

Diğer bir kelime olan " dayanışma " ise yine Türk Dil Kurumu'na göre " bir topluluk oluşturan insanların duygu, fikir ve ortak çıkar bakımından birbirine bağlanması " anlamına gelmektedir. Bu noktada 1 Mayıs dayanışması görünüşte farklı iki grubu bir araya getiriyor: Kötü çalışma ve dolayısıyla yaşam koşullarına maruz kalanlar ve henüz bu duruma gelmemiş olanlar bunun doğru olmadığını düşünüyor. Bu da bu insanların bir araya gelerek dayanışmayı sağlaması anlamına geliyor. Değişmez olarak görülen bir şeyin değişebileceğini keşfetmelerini temsil eder.

 

 

https://www.dunyasondakika.com

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!