Telefon
WhatsApp
21 Haziran, yılın en uzun günü

Yılın En Uzun Günü Ve En Kısa Gecesi

Güneş, şu anda gök ekvatorundan Dünyanın Kuzey Kutbu'na doğru en uzak konumuna ulaşacak. Gezegenin Kuzey Yarımküresinde astronomik yaz , Güney Yarımküresinde ise kış başlayacak.

Aynı zamanda Kuzey Yarımküre'de en uzun gündüz saatleri ve en kısa geceler yaşanıyor. Bunun nedeni, yaz gündönümünde Güneş'in kuzeydoğudan doğması ve güneyde ufkun üzerinde en yüksek noktasına ulaşmasıdır; öğle vakti Kuzey Yarımküre'deki en yüksek Güneş'i gözlemleyebilirsiniz ve kuzeybatıda ufkun altında batar.

Güneş günün çoğunda ufkun üzerindedir ve bu nedenle 21 Haziran, Kuzey Yarımküre'de yılın en uzun gün ışığına sahip günüdür.

21 Haziran'a kadar Güneş, Boğa takımyıldızının içinden geçecek ve ardından ay sonuna kadar orada kalacağı İkizler takımyıldızına doğru hareket edecek.

Yaz Gündönümü İşaretleri

- Yaz gündönümü gününde hava kötüyse yıl zayıf olur,

- bulutlu gökyüzü - fakir, zayıf bir yıl için,

- aksine bol miktarda çiy - zengin bir hasat için,

- mantar yazı için açık, yıldızlı bir gökyüzü.

Yaygın inanışa göre, bir kişi yaz gündönümünde güneşin doğuşunu görürse, ona tüm yıl boyunca sağlık ve iyi şanslar bahşedilecektir. Eski zamanlarda suyun büyülü özelliklere sahip olduğuna inanılıyordu ve ayrıca aşkla ilgili bir takım gelenekler de vardı.

Bu günde ne yapmak gelenekseldir?

Geleneğe göre yaz gündönümünü atalarımızın yaptığı gibi doğada geçirmek en iyisidir: ateş yakın, etrafında dans edin, gitarla şarkı söyleyin. Hava izin verirse nehirde veya gölette yüzebilir, aromatik bitki çayları içebilirsiniz. Kızlar, efsaneye göre gerçekleşecek bir dilek tutmanın yanı sıra çeşitli şifalı bitkilerle çelenkler örmenin keyfini çıkarabilirler. Çelenk örüldükten sonra nehrin aşağısına gönderilebilir. Evli çiftlerin birlikteliklerini güçlendirmek için birlikte mum ışığında duş veya banyo yapmaları önerilir. Ayrıca yaz gündönümünde pozitif enerjinin tadını çıkarabileceğiniz etnik festivaller düzenleniyor.

 

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!