Telefon
WhatsApp
AB Konseyi Online Schengen Vize Başvurularına Yeşil Işık Yaktı

Avrupa'nın Schengen bölgesini ziyaret etmek için vize başvurusunda bulunan kişiler, yakında bunu çevrimiçi bir platform aracılığıyla yapacak. Sürecin dijitalleştirilmesine yönelik geçiş, başvuru sahiplerinin pasaportlarına çıkartma yaptırma zorunluluğunu da ortadan kaldıracak. Bu, konsolosluklarda veya hizmet sağlayıcıların ofislerinde daha fazla randevuya gerek kalmayacağı anlamına geliyor. Değişiklik, AB'nin idari gazetesinde yayınlandıktan üç hafta sonra yürürlüğe girecek olan aylarca süren bir yasama sürecinin ardından açıklandı.

Schengen bölgesinde kısa süreli kalış için başvuran kişilerin artık belgelerini, verilerini ve biyometrik bilgileri içeren seyahat belgelerinin elektronik kopyalarını çevrimiçi bir platform üzerinden yüklemeleri ve ücret ödemeleri gerekecek.

Veritabanı çapraz kontrollerinin ardından onaylanırsa, başvuru sahiplerine yazdırmak veya bir cihazda saklamak için kriptografik olarak imzalanmış bir barkod verilecek.

Ancak ilk kez başvuranların veya yeni pasaportu olan veya biyometrik verileri değiştirilmiş olanların yine de şahsen randevuya katılmaları gerekebilir.

İngiltere, Kanada, Yeni Zelanda ve Amerika Birleşik Devletleri dahil olmak üzere dünya çapında 60'tan fazla ülkenin vatandaşlarının kısa ziyaretler için Schengen vizesine başvurmalarına gerek yoktur. Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri'nin kullandığı ESTA sistemine benzer, çok geciken Avrupa Seyahat Bilgi ve Yetkilendirme Sistemi (ETIAS) kapsamında, ön taramalı giriş için çevrimiçi başvuruda bulunmaları da gerekecek.

  • AB Konseyi, Schengen Bölgesi'ne seyahat etmeyi planlayan kişilerin çevrimiçi vize başvurusu yapmasına olanak tanıyan yeni kuralları kabul etti.
  • Başvurular tek bir AB vize başvuru platformu üzerinden yapılacaktır.
  • Mevcut vize etiketi, kriptografik olarak imzalanmış bir barkodla değiştirilecektir.

 Schengen bölgesi, birçok iç sınır kontrolünü kaldıran 27 Avrupa ülkesinden oluşan bir bölgedir.

 

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!