Telefon
WhatsApp
ABD'de Porsche, Bentley ve Audi araçlarına el konuldu

Rapora göre, Porsche, Bentley ve Audi gibi markalar tarafından üretilen binlerce ithal lüks otomobil, bu araçlardaki bir parçanın Çin'de zorla çalıştırmayla üretilen malların ithalatına karşı yasaları ihlal ettiğinin tespit edilmesinin ardından ABD yetkilileri tarafından tutuluyor.

Financial Times Çarşamba günü, birkaç bin Audi araca, yaklaşık 1.000 Porsche lüks otomobile ve birkaç yüz Bentley'e, yasaklı parça değiştirilirken el konulduğunu bildirdi; söz konusu araçların hacmi göz önüne alındığında, bu süreç Mart ayı sonuna kadar sürebilir. Bu lüks otomobil markaları Volkswagen Grubu bünyesinde ortak mülkiyete sahiptir .

Times, konuyla ilgili bilgisi olan iki kişinin, VW'nin dolaylı bir tedarikçiden gelen parçanın menşei hakkında bilgisi olmadığını ancak tedarikçisi parçanın Batı Çin'den geldiğini bildirir bildirmez ABD'li yetkilileri uyardığını belirtti. 

Uygur Zorla Çalıştırmayı Önleme Yasası (UFLPA) olarak bilinen ABD yasası, bu tür malların zorla çalıştırılarak yapıldığı varsayımına dayanarak Batı Çin'in Sincan bölgesinden ithal edilen malları yasaklıyor. Sincan'daki Uygurlar ve diğer etnik azınlıklar, Çin Komünist Partisi (ÇKP) tarafından toplu gözaltına ve zorunlu çalışmaya maruz bırakıldı. ABD ve diğer hükümetler ÇKP'nin Uygurlara yönelik zulmünü soykırım olarak nitelendirdi. ÇKP bu iddiaları reddediyor.

Senato, Çin'deki Uygurların zorla çalıştırılmasıyla bağlantılı olduğu iddiası nedeniyle önde gelen otomobil üreticilerini araştırıyor

Volkswagen'in bir sözcüsü FOX Business'a şirketin "gümrük sorunu nedeniyle bazı Volkswagen Grubu araçlarının limanlardan bayilere tesliminde yaşanan gecikmeyi düzeltmek için çalıştığını" söyledi.

"Bu, parçalar geldikçe değiştirilme sürecinde olan daha büyük bir kontrol ünitesinin parçası olan küçük bir elektronik bileşenle ilgilidir. Teslimatlar devam ediyor, ancak bazı kaçınılmaz gecikmeler yaşanabilir, bunun için özür dileriz. Açıklamada, her müşteriyle onları bilgilendirmek için iletişim kurduğumuz belirtildi.

AI, UYGUR ZORUNLU ÇALIŞTIRMA İLE ÜRETİLEN ÇİN ÜRÜNLERİNİN KURUMSAL TEDARİK ZİNCİRLERİNDEN KALDIRILMASINA YARDIMCI OLUYOR

“Volkswagen, hem şirket içinde hem de tedarik zincirinde insan hakları ihlali iddialarını çok ciddiye alıyor. Elbette bu aynı zamanda zorla çalıştırma iddialarını da içeriyor” dedi Volkswagen. “İnsan hakları riskleri veya potansiyel ihlaller hakkında bilgi aldığımızda bunları mümkün olan en kısa sürede çözmeye çalışıyoruz. Bir alt tedarikçimizle ilgili iddialara dair bilgi alır almaz konuyu araştırmaya başladık.”

Volkswagen, soruşturmanın sonuçlanmasının ardından, "araştırmalarımızın ciddi ihlalleri teyit etmesi durumunda tedarikçi ilişkisinin feshedilmesini de içerebilecek" uygun adımları atacağını da sözlerine ekledi.

 

 

Kaynak:Reuters'un raporundan

 

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!