Telefon
WhatsApp
ABD tüketici enflasyonu Şubat ayında beklenmedik bir şekilde arttı

ABD yıllık çekirdek enflasyon oranı beklenenden fazla arttı

Çalışma Bakanlığı tarafından Salı günü yayınlanan TÜFE endeksine göre, tüketici fiyatlarındaki artış Ocak ayındaki %3,1'e kıyasla bir yılda %3,2 oldu. Bu, istikrarlı kaldığını gören analistleri hayal kırıklığına uğrattı.

Konut, benzin ve hatta uçak biletlerinin etkisiyle tüketici fiyatlarındaki artış da bir ay içinde hızlanarak %0,3'ten %0,4'e yükseldi.

Değişken gıda ve enerji fiyatlarının hariç tutulduğu çekirdek enflasyon cephesinde durum biraz daha iyi. Bir ayda yavaşlayarak %0,4'e, bir yılda ise %3,9'dan %3,8'e yavaşladı.

Enflasyonla mücadeleye öncülük eden Amerikan merkez bankası önümüzdeki hafta 19 ve 20 Mart'ta toplanacak. Ve bu olumsuz gelişmeye sevinmemek lazım.

Fed, Mart 2022'den bu yana faiz oranlarını %5,25-%5,50'ye yükselttikten sonra şimdi bunları düşürmeyi düşünüyor; bu da krediyi daha erişilebilir hale getirecek ve hane halkı ile işletmelere biraz mali hareket alanı sağlayacak.

Ancak bunu yapabilmek için enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yavaşladığından emin olmak istiyor. Bu nedenle fiyatlardaki herhangi bir toparlanma, oranların düşmeye başlayacağı noktayı geciktirme riski taşıyor.

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız

Besiktas Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği