Telefon
WhatsApp
ABD ve İngiltere, Yemen'deki Husi isyancılarını bombaladı

ABD ve İngiltere, Yemen'deki Husi isyancı hedeflerini bombaladı. Bu, Batı silahlı kuvvetlerinin, İran tarafından finanse edilen Husilere karşı, geçen yılın sonunda Kızıldeniz'deki nakliye trafiğine yönelik saldırılara başlamalarından bu yana ilk kez harekete geçmesi anlamına geliyor .

İki eyalet büyük bir misilleme saldırısı başlattı. Bir düzineden fazla şüpheli Husi militan hedefi seyir füzeleri ve avcı-bombardıman uçaklarıyla saldırıya uğradı . Yetkililer, hedeflerin lojistik merkezleri, uçaksavar mevzileri ve silah depolarını içerdiğini söylüyor.

Saldırılar, isyancıların ticari gemilere yönelik saldırılarında özellikle önem taşıyan , çünkü burada roket, radar teknolojisi veya insansız hava aracı depolayan mevzilere yoğunlaştı. Yetkililer, amacın durumu tırmandırmak değil, Husileri zayıflatmak olduğunu söyledi.

İsyancılara göre saldırılarda üyelerinden beşi öldürüldü, altısı da yaralandı . Husiler bunu Cuma günü duyurdu. ABD, İngiltere ve diğer müttefiklerin saldırıları başkent Sana'nın yanı sıra Hudeyde, Tais, Hacca ve Saada vilayetlerini de vurdu.

Biden: Hava saldırıları “başarılıydı”

ABD Başkanı Joe Biden saldırıyı "başarılı" olarak nitelendirdi. Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, hava saldırılarının "Husilerin Kızıldeniz'de uluslararası gemiciliğe yönelik benzeri görülmemiş saldırılarına doğrudan bir yanıt" olduğunu söyledi.

Biden Perşembe günü (yerel saatle) Avustralya, Bahreyn, Kanada ve Hollanda'dan destek geldiğini açıkladı. Gazze savaşının başlangıcından bu yana Kızıldeniz'deki ticaret gemilerine giderek daha fazla saldıran Husilere karşı daha fazla önlem alınması gerekiyorsa "tereddüt etmeyecektir" .

Rusya, hava saldırıları nedeniyle BM Güvenlik Konseyi'nin Cuma günü özel toplantı yapmasını talep etti . Interfax ajansının bildirdiğine göre bu, Rusya'nın New York'taki Birleşmiş Milletler misyonu tarafından duyuruldu. Temsilcilik Telegram kanalında, toplantının New York'ta yerel saatle 15:00'da başlaması gerektiğini yazdı.

Kızıldeniz'deki saldırılar: 2.000 gemi yönlendirildi

Pentagon'a göre Kasım ortasından bu yana Kızıldeniz'de tanker ve kargo gemilerine 27 Husi saldırısı düzenlendi. O zamandan bu yana yaklaşık 2.000 geminin yönünün değiştirilmesi gerekti. Yalnızca Salı gecesi gemiler ve savaş uçakları 21 isyancı füzeyi ele geçirdi.

Perşembe günü İran'ın petrol tankeri “St. Nikolas”, geminin İran petrolünü çaldığı suçlamasıyla Umman Körfezi'nde gözaltına alındı. ABD , geminin derhal serbest bırakılmasını talep ederek, küresel ekonomiyi tehdit eden bir provokasyondan söz etti.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak "hedefli saldırılardan" bahsetti. “Uluslararası toplumun defalarca yaptığı uyarılara rağmen Husiler, bu hafta gibi yakın bir tarihte İngiliz ve Amerikan savaş gemilerine yönelik saldırılar da dahil olmak üzere Kızıldeniz'de saldırılar düzenlemeye devam etti. Bu tolere edilemez” dedi İngiliz haber ajansı PA tarafından yayınlanan bir açıklamada.

Britanya Savunma Bakanlığı, müttefik güçlerin önemli Husi tesislerini tespit ettiğini söyledi . Saldırıların ayrıntılı sonuçları şu anda değerlendiriliyor ancak Husilerin ticari gemiciliği tehdit etme kabiliyetine darbe indirildiğine dair işaretler var.

Kaynak: Berliner Morgenpost

 

https://www.dunyasondakika.com/

 

 

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!