Telefon
WhatsApp
Alzheimer insanlar arasında bulaşabilir mi?

Yeni araştırmaya göre, Birleşik Krallık'ta beş kişi onlarca yıl önce aldıkları tedavi sonucunda Alzheimer hastalığından (AD) öldü.

Araştırmacılar bunun, yaşayan bir insanda tedavi gören ilk Alzheimer hastalığı vakası olduğunu söylüyor ancak dışarıdan uzmanlar, bulguların dikkatle yorumlanması gerektiğini söylüyor.

Denek, bir kadavranın hipofiz bezinden çıkarılan insan büyüme hormonu (c-hGH) ile bir çocuk gibi tedavi edildi. Tedavi, 1985 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde, üç hastada c-hGH ile kontamine olmuş popülasyonlarda hastalığa neden olan prionların ortaya çıkardığı Creutzfeldt-Jakob hastalığını (CJD) kaptıktan sonra durduruldu.

Yeni çalışma, araştırmacıların önceki çalışmalarına dayanarak c-hGH kaynağının aynı zamanda beta amiloid proteinini de içerdiğini ve proteinin onlarca yıl sonra transfer edilebileceğini gösteriyor. Beş vaka, baş araştırmacının liderliğindeki prion kliniğindeki araştırmacılar ve doktorlar tarafından yönlendirildi veya incelendi.

Yazar John Coe, "Ancak, bu nadir vakalarda amiloid-beta hastalığının yayılmasını anlamak, bizi gelecekte benzer vakaları önlemek için diğer tıbbi veya cerrahi prosedürler yoluyla kazara yayılmayı önlemenin yollarını düşünmeye teşvik etmelidir" dedi. dedi doktor. Londra, İngiltere, University College London'daki Prion Hastalıkları Enstitüsü müdürü ve Birleşik Krallık Ulusal Prion Kliniği başkanı bir basın açıklamasında şunları söyledi.

Klinger, "Bulgularımız Alzheimer hastalığı ve diğer nörolojik hastalıkların Creutzfeldt-Jakob hastalığına benzer bir hastalık sürecine sahip olduğunu ve bunun Alzheimer hastalığının tanı ve tedavisinde önemli olabileceğini gösteriyor" dedi. açıklamak. Bu çalışma, araştırmacıların sentezlenen c-hGH örneklerinin aynı zamanda amiloid beta ile kontamine olduğunu bulduğu 2015 yılındaki önceki bir çalışmanın devamıdır. 2018'de fare çalışmaları, onlarca yıldır depolanan c-hGH örneklerinin hâlâ enjeksiyon yoluyla beta amiloidi aktarabildiğini gösterdi.

Araştırmacılar, bu bulguların, c-hGH kontaminasyonuna maruz kalan kişilerin Creutzfeldt-Jakob hastalığı geliştirmemeleri durumunda Alzheimer hastalığına yakalanabileceğini öne sürdüğünü belirtti. Bireysel vakalar, 2017 ve 2022 yılları arasında Birleşik Krallık Ulusal Prion Kliniğindeki uzmanlar tarafından yönlendirildi veya incelendi. Klinik, prion hastalığı tanısı alan kişiler üzerinde uzun vadeli bir çalışma olan Ulusal Prion Gözetim Kohortunu organize ediyor.

Çalışmadaki tüm hastalara Wilhelmi veya Hartree (HWP) düzeltmesi kullanılarak ayarlanan c-hGH verildi. Yazarlar, "Özetle, tanımladığımız tüm hastalardaki ortak faktör, HWP c-hGH alt tipi ile tedavidir" diye yazdı. O yazdı. "İlgili HWP c-hGH havuzlarından [amiloid-β] transferine ilişkin güçlü deneysel kanıtlara dayanarak, bunun gözlemlenen bulgular için en olası açıklama olduğu sonucuna vardık.

" Araştırmacılar, bu bulguların, diğer prion hastalıkları gibi AD'nin de üç nedeni olduğunu öne sürdüğünü söylüyor: değişken, kalıtsal ve nadir veya iatrojenik AD. "Dolayısıyla bu insanları etkileyen klinik hastalığa iatrojenik Alzheimer hastalığı deniyor ve Alzheimer hastalığı artık bulaşıcı bir hastalık olarak kabul ediliyor" diye yazdı. "Bizim durumumuz, insan prion hastalığında görülene benzer şekilde, Alzheimer hastalığının iatrojenik formlarının idiyopatik ve kalıtsal formlardan farklı olduğunu, ancak koruma olmasına rağmen bazı kişilerin [amiloid-beta] tanelerine maruz kalmasına rağmen nötr kaldığını gösteriyor.

" Bulgular Walker, "bir dereceye kadar şüpheyle" karşılaşıldığını belirterek, bu vakaların gözden geçirilmesi gerektiğini yazdı: "Bunlar çok çeşitli ve sunulan vakalar karmaşık; "İnsanlar hayatlarının erken dönemlerinde çeşitli hastalıklara yönelik çeşitli tedavilerle yaşıyor ve bu vakaların etkisini ortadan kaldırmak zor." bu hastalıkların yıllar sonra ortaya çıkan karmaşık semptomlara bağlı olduğunu” yazdılar. Ancak şöyle devam ettiler: "Bu bulguları ciddiye almak için iyi nedenler var." Zucker ve Walker, "insan kaynaklarından" dedi. Medscape Medical News'te bulgular hakkında yorum yapan Alzheimer Derneği uluslararası bilimsel programlar direktörü Dr. Christopher Weber, beta amiloidin bireyler arasında aktarılabileceği fikrinin daha önce gösterildiğini söyledi.

"Hayvanların beynine beta-amiloid enjekte edildiğinde farklı amiloid birikimlerinin Alzheimer hastalığına benzer göründüğünü uzun zamandır biliyoruz." Özet: Beta amiloid insan beynine kazara veya kasıtsız olarak verilmemelidir. bu olmayacak." Collinge, prion hastalıklarının teşhisi, saflaştırılması ve tedavisine odaklanan akademik bir şirket olan D-Gen Ltd.'nin hissedarı ve yöneticisidir.

 

Kaynak:Medscape 

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!