Telefon
WhatsApp
Amerika kıtasının en büyük hapishanesi CECOT Terörizm Hapishanesi'nden korkutan haber

Uzun yıllardır çetelerin neden olduğu şiddet dalgası ile baş etmeye çalışan Orta Amerika ülkesi El Salvador geçtiğimiz aylarda yeni açılan dev hapishanenin görüntülerini medya ile paylaşmış ve binlerce mahkumun hapishaneye nakledildiğini duyurmuştu.

Yarı çıplak, yalın ayak ve saçları kazınmış mahkumların elleri kelepçeli görüntüleri dünyada büyük yankı uyandırırken uzmanları endişelendiren asıl konu ülkedeki terör sorununun kaynağında yer alan MS-13, Barrio 18 gibi karşıt çetelerin aynı çatı altında barınması oldu.

Korkulan Oldu

Binlerce çete üyesini aynı çatı altına toplamanın, Hapishane içinde yeni bir şiddet dalgasına neden olup olmayacağı merak konusu olurken uzmanlar kompleks içinde cinayet ve isyan olasılığının yüksek olduğunu ve ortalığın 'kan gölüne' dönebileceğini öne sürmüştü.

Bugün uluslararası medyaya yansıyan haberlerde uzmanların endişelerinin gerçeğe dönüştüğü görüldü. İnsan hakları grubu Cristosal'ın yayınladığı bir rapora göre Mart ayında hapishaneye nakledilen en az 153 kişi devlet gözetimindeyken hayatını kaybetti.

 

Mahkumlarda Yetersiz Beslenme Belirtileri

Ölenlerin sadece 4'ünün kadın geri kalanının erkek olduğu öğrenilirken, mahkumlardan bazılarının yetersiz beslenmeye dair işaretler gösterdiği bildirildi.

Hükümet, hapsedilenler arasında resmi bir ölüm sayısı açıklamasa da devlet kanalından yayınlanan fotoğraflarda mahkumların yaşam alanları açıkça görülüyor.

Mahkumlar Çetin Şartlarda Yaşıyor

Mahkumlar 100'den fazla mahkum için sadece 2 tuvaletin yer aldığı hücrelerde kalıyor. Mahkumların kaldıkları hücre içinde yaşam alanları bir metre karenin altında, şilteleri yok ve açık alanları yok.

İnsan hakları örgütleri mahkumların sistematik olarak dövüldüğünü ve taciz edildiğini öne sürüyor.

İnsan hakları örgütleri ve uluslararası kuruluşlar El Salvador yönetimini kınayıp gerekli önlemlerin alınmasını isteseler de ülkenin Cumhurbaşkanı Nayib Bukele terörle mücadele konusunda halkın tam desteğine sahip ve sert uygulamalardan geri adım atmaya gönüllü görünmüyor.

Başkent San Salvador'un 74 km güneydoğusundaki Tecoluca'da yer alan yeni Hapishane yaklaşık 5 metre yükseklikte beton duvar ve elektrikli tel çitlerle çevrilmiş durumda.(Posta)

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!