Telefon
WhatsApp
Apple'ın 2024 mali yılı ikinci çeyrek geliri yıllık bazda azaldı

Apple'ın Net Karı Düştü

Apple`ın ilk çeyrekte satışları 90,75 milyar dolardı. Bir yıl önce bu rakam 94,8 milyar dolardı. Faaliyet kârı 28,3 milyar dolardan 27,9 milyar dolara, net kâr ise 24,2 milyar dolardan 23,6 milyar dolara düştü. Uzmanlar ayrıca satışlarda daha da büyük bir düşüş bekliyorlardı.

Apple, Tesla ile birlikte bu yılın başından bu yana kırmızı renkte olan iki Magnificent Seven hissesinden (geçen yıl endeksleri yükselten yedi teknoloji hissesi) biri. Bir diğeri ise ana iş kolundaki zayıf büyüme.

Daha az iPhone satışı

Halen satışların yarısından biraz fazlasını oluşturan iPhone, iPad ve Apple Watch`un da aralarında bulunduğu aksesuar ve giyilebilir cihazların satışlarında düşüşler yaşandı. Yalnızca Mac bilgisayarları ve hizmetlerinde bir artış oldu: yayın işi Apple TV+ ve müzik hizmeti Apple Music'i içeren hizmetler bölümü 20,9 milyardan 23,9 milyar dolara çıktı. Bölgeler içerisinde Amerika, Çin, Japonya ve Asya'nın geri kalanında işlerde düşüş yaşanırken, Avrupa'da yalnızca küçük bir artış yaşandı. Ancak Çin söz konusu olduğunda analistler daha önce daha kötü bir düşüş bekliyordu.

Ayrıca şirket patronu Tim Cook, Çin'deki iPhone satışlarının arttığını söyledi. Yatırımcılar tarafından son derece iyi karşılanan şey, şirketin tarihindeki en yüksek değer olan 110 milyar dolar değerindeki hisse geri alım programının duyurulmasıydı. Hisse geri alımları genellikle fiyat üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir çünkü her bir hissenin payı hala ödenmemiş durumdayken artar. Apple'ın son yıllardaki hisse fiyat artışlarının büyük bir kısmı, kapsamlı hisse geri alımlarına bağlanabilir.

Apple ayrıca temettü ödüyor ancak geri alımlar hissedarlar için vergi açısından verimli oluyor. Açıklamanın ardından hisse senedi yüzde 6 yükseldi. Apple'ın patronu Cook iyimserdi: İçinde bulunduğumuz çeyrekte satışların yeniden tek haneli yüzde aralığında artması bekleniyor. Yapay zeka söz konusu olduğunda Apple son zamanlarda Microsoft ve Google gibi diğer teknoloji şirketlerinin gerisinde kaldı.

Analistlerin çoğunluğu hisse satın alınmasını öneriyor ancak son rakamlar her zaman heyecan yaratmadı. Ancak kısa bir rahatlamanın ardından hisse fiyatının yatay hareket etmesi bekleniyor. iPhone 16 için de önceki modele benzer bir satış trendi var.

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!