Telefon
WhatsApp
Asgari ücret açıklanır açıklanmaz harekete geçtiler: Günde 2 defa etiket değişiyor

Asgari ücret 8506 lira olarak açıklandı. Henüz zamlı maaşlar vatandaşın cebine yansımadan, bazı marketler harekete geçti. Temel gıda maddelerine zam üstüne zam yapıldı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu şu ifadeleri kullandı:

SABAH DEĞİŞEN ETİKET ÖĞLEN TEKRAR DEĞİŞİYOR!

Asgari ücretin artacağı söylentileri ile başladı. Asgari ücret arttıktan sonra etiketler bariz bir şekilde değiştirildi. İlk gelen ihbar süte 2 lira artış yapıldığına dair. Bir kısım marketlerin çalışanları sabah değiştirdikleri etiketi öğlen tekrar değiştirmek durumunda kaldıklarını söylüyorlar. (Milliyet.com.tr)

Zincir marketler fiyatlarını merkezden yaptıkları uygulamalarla mağazaların yazar kasalarına aktarıyorlar. Mağaza çalışanları yazarkasadaki fiyat değişiklerini raflarda düzeltmeye yetişemiyor.

"TÜKETİCİLERİN TEPKİSİNE YOL AÇTILAR"

Maalesef tüketicinin güvenini yitirmiş olan birçok zincir market asgari ücretin açıklanması ile birlikte yine fahiş fiyat artışları ile tüketicilerin tepkisine yol açtılar.

Ticaret Bakanlığımız durumun farkında olduğunu sayın Bakanın açıklaması ile ortaya koydu. Bugünden itibaren biz tüketiciler olarak fahiş zamcıların hakkında yaptırım uygulanmasını ve hepsinin ifşa edilmelerini bekliyoruz.

Bu ifşalardan sonra haksız fiyat artışı yapan satıcıların boykotuna sıra gelecek. Tüketicilerin topyekün girişecekleri boykot harekatı ile haksız fiyat artışı yapan satıcıların dükkanlarındaki ürünler ve depolarındaki malları ellerinde kalacak ve böylelikle tüketiciyi istismar etmenin cezasını çekmiş olacaklardır.

Kutu sütün litre fiyatı 26 liradan 28 liraya çıktı. Tüketiciler şu hususa dikkat çeksinler etiketlerde fiyat değişiklik tarihinin ve birim fiyatının yazılması yasal zorunluluktur. Bu nedenle etiketlerin üzerinde fiyat değişiklik tarihine dikkat edip, asgari ücretin artışı ile aynı tarihe denk gelen fiyat değişiklikleri ile ilgili Ticaret Bakanlığı’nın ALO 175 Tüketici Hattına ve Haksız Fiyat Değerleme Kurumu’na tespit ettikleri bu satıcıları bildirsinler.

Tüketicinin en büyük gücü tüketmemekten kaynaklı olduğundan haksız fiyat artışı yapanlara verilecek en büyük ceza onları boykot etmek olacaktır. Bu fahiş fiyat artışlarını yapanlar, süratle zamları geri çekmeli, hatta akaryakıt fiyatlarındaki düşüşe paralel yüksek fiyatları daha da aşağı indirmelidirler.

Söz konusu ettiğimiz ürünler temel gıda ve ihtiyaç ürünleridir. Temizlik ürünleri, kağıt ürünleri, hijyenik ped, deterjanlar, şampuanlardır."

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!