Telefon
WhatsApp
Atopik Dermatit Tedavisi

Atopik dermatit tedavi yolları

 1. Cildin nemlendirilmesi amacıyla
  1. Cilt bariyerinin onarılması ve bakımı
  2. Cildi nemlendirmek (kaşıntıyı önleyebilir)
 2. Kaşıntıyı azaltmak
 3. İnflamasyonu tedavi etmek
 4. Cilt enfeksiyonlarını önleme ve yönetme

Bu tedavi hedefleri, etkili bir şekilde ele alındığında, yalnızca hastalık semptomlarını iyileştirmek ve alevlenmeleri azaltmakla kalmaz, aynı zamanda çocuğun ve ailenin yeterli uykuya kavuşmasına yardımcı olur.

Ebeveynler, tedavi planının bir parçası olarak sağlıklı uyku rutinleri oluşturmaya teşvik edilmelidir. Yeterli uyku, optimal büyüme ve gelişme için gereklidir, zihinsel sağlığı geliştirir ve hasta ve ailenin yaşam kalitesini artırır.

Tedavi Hedefleri

Cildi Nemlendirmek

Nemlendiriciler ( yumuşatıcılar ) atopik dermatit tedavisinin temel taşıdır. Bunlar hafif atopik dermatitin ana tedavisidir ve orta ila şiddetli atopik dermatitin tedavisinin önemli bir parçasıdır.

Kuru cildi (kseroz) kontrol altına almak için gerektiği kadar yumuşatıcı uygulayın. En etkili zamanlama banyodan hemen sonradır (cilt hala nemliyken). Uygulama genellikle günde en az bir kez tavsiye edilir, ancak bu bireysel ve çevresel faktörlere göre değişir (örn. sıcak havalarda, nemli koşullarda bir yumuşatıcıya ihtiyaç duyulmayabilir).

 • Losyonlar (örneğin, CeraVe, Cetaphil, Curel, Eucerin, Lubriderm, Moisturel, Aveeno) çoğu kişide işe yarar, ancak koruyucular (bazılarında bulunur) ara sıra batma veya cilt reaksiyonlarına neden olur.
 • Kremler (örneğin, CeraVe, Cetaphil, Eucerin, Vanicream, Moisturel, Aveeno) losyonlardan daha iyi nemlendirir ve merhemler kadar yağlı bir his bırakmaz, bu da yaşlı hastalarda faydalı olabilir.
 • Merhemler (örn. Aquaphor, Vaseline, CeraVe Healing) çok iyi nemlendiricilerdir ancak yağlı hislerinden dolayı bazıları tarafından iyi tolere edilmeyebilir.

Atopik dermatitin şiddetini azaltmaya yardımcı olabilecek ve yardımcı bir terapötik rol oynayabilecek çeşitli reçetesiz (örneğin, CeraVe, Cetaphil Restoraderm) ve reçeteli (örneğin, Atopiclair, EpiCeram, Hylatopic) bariyer onarım ajanları mevcuttur.

 • Bu maddeler arasında seramidler, filaggrin bozunma ürünleri, doğal nemlendirici faktör, avenantramidler, glisiretinik asit, shea cevizi türevleri ve palmitamid monoetanolamin içeren ürünler yer alır.
 • Bu ajanların kesin rolü henüz açıklığa kavuşturulmamış olsa da, aktif hastalıkta (genellikle kortikosteroidler ve kalsinörin inhibitörleri gibi antiinflamatuar ajanlarla birlikte) ve idame ajanları olarak rol oynayabilirler.
 • Reçeteli bariyer onarım maddeleri tipik olarak standart yumuşatıcılardan daha pahalıdır.

Kaşıntıyı Nasıl Azaltırım

Kaşıntıyı azaltmanın başlıca yolu, yumuşatıcıların günlük uygulanmasıyla kuruluğu gidermektir. Ancak hastalık aktif olduğunda, sedasyon sağlamak, uykuyu iyileştirmek ve kaşınmayı azaltmak için yatmadan önce birinci nesil bir antihistamin (örn., Hidroksizin 0,5-1 mg/kg, difenhidramin 1,25 mg/kg) uygulayın.

Bazen gündüz dozlarına ihtiyaç duyulabilir ancak daha düşük olmalıdır (sedasyonu önlemek için). 

Şiddetli alevlenmeler sırasında ıslak sargı tedavisi de yararlı olabilir. 

 

Enflamasyonun Tedavisi

Atopik dermatitin alevlenmesi sırasında inflamasyonu tedavi etmek için, iyileşme sağlanana kadar (genellikle birkaç gün ila 2-3 hafta arasında) etkilenen bölgelere günde iki kez topikal kortikosteroid uygulayın. Merhemler, kremlere göre daha etkili olduklarından ve daha iyi tolere edildiklerinden (daha az yanma hissi) tercih edilir, ancak bazı hastalar daha az yağlı oldukları için kremleri tercih ederler. Topikal kortikosteroid seçimi çocuğun yaşına ve tedavi edilecek bölgeye bağlıdır.

 • Bebekler (veya her yaştaki hastada yüzün tedavisi): Düşük etkili bir preparat kullanın (örn. %1 veya %2,5 hidrokortizon).
 • Küçük çocuklar (yüz hariç): Düşük etkili bir preparat (örn. hidrokortizon %1 veya %2,5) veya gerekirse orta etkili bir preparat (örn. triamsinolon %0,025 veya %0,1, fluosinolon %0,025) kullanın.
 • Daha büyük çocuklar ve ergenler (yüz hariç): Orta etkili bir preparat kullanın (örn. triamsinolon %0,1); Alevlenme sırasında dirençli, yüz dışı alanlar için yüksek etkili bir ajana (örn. mometazon %0,1, fluosinonid %0,05) ihtiyaç duyulabilir.

Semptomlar düzeldiğinde kortikosteroid kesilir ve nemlendiriciye düzenli olarak devam edilir. Süper yüksek potensli topikal kortikosteroidler 3 haftadan daha uzun süre kullanılmamalıdır. Yüksek veya orta potensli topikal kortikosteroidler 12 haftaya kadar kullanılabilir. Düşük etkili preparatların maksimum kullanım önerileri yoktur. Semptomların yokluğunda topikal kortikosteroid kullanımından kaçınılması gerekse de, alevlenmeye yatkın bölgelerde haftada bir veya iki kez kortikosteroid uygulanmasının relapsları azalttığı ve bir sonraki alevlenmeye kadar geçen süreyi arttırdığı gösterilmiştir.

Genellikle 2 ila 3 hafta boyunca topikal bir kortikosteroid reçete edilir. Bu süre içerisinde herhangi bir gelişme olmazsa aileye hekime başvurması söylenmelidir. Tedavi başarısızlığı şunlara bağlı olabilir:

 • Çocuğun yaşına ve cilt bölgesine göre çok düşük bir etki gücü
 • Ailenin tedaviyi yanlış uygulaması
 • Bakteriyel enfeksiyon

Cilt Enfeksiyonlarını Önleme ve Yönetme

Staphylococcus aureus deri enfeksiyonlarını önlemek için , ciddi veya inatçı hastalığı olanlarda kolonizasyonun kontrol edilmesi yararlı olabilir. Aşağıdaki seçeneklerden birini veya birkaçını göz önünde bulundurun:

 • Haftada iki kez, standart (konsantre olmayan) ev tipi ağartıcının eklendiği 5 ila 10 dakikalık banyolar (dolu su dolu bir küvette [40 galon] ½ fincan, ¼'ü su dolu bir küvette 1/8 fincan)
 • Banyo veya duşta sodyum hipoklorit vücut yıkama maddesinin (örneğin, CLn BodyWash) kullanılması
 • Burun içi mupirosin (5 gün boyunca günde iki kez)

İkincil bakteriyel enfeksiyon kanıtı varsa 7 ila 10 gün süreyle oral bir antistafilokok antibiyotiği (örn. sefaleksin veya lokal antibiyotik direnç modellerine dayalı başka bir ajan) uygulamayı düşünün. 48 saat içinde herhangi bir iyileşme görülmezse, dirençli organizmaları  değerlendirmek amacıyla bakteri kültürü için deri sürüntü almayı düşünün ve uygun şekilde tedavi edin. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri'ndeki atopik dermatitli hastalardan elde edilen S aureus izolatlarının çoğu metisiline duyarlı olmaya devam etmektedir.

Enfeksiyon çok fokal alanlarla sınırlıysa reçeteli bir topikal antimikrobiyal ajan (örn. mupirosin, retapamulin, ozenoksasin) yararlı olabilir.

Günlük Yapılması Gerekenler

 • Banyo 10 dakikadan az sürüyorsa ve ılık (sıcak değil) su kullanılıyorsa günlük banyo tercih edilir.
 • Kuru cildi kontrol altına almak için gerektiği kadar yumuşatıcı uygulayın. En etkili zamanlama banyodan hemen sonra (cilt hala nemliyken) uygulandığı zamandır. Uygulama genellikle günde en az bir kez tavsiye edilir, ancak bu bireysel ve çevresel faktörlere göre değişecektir (örn. sıcak havalarda, nemli koşullarda bir yumuşatıcıya ihtiyaç duyulmayabilir).
 • Nemin düşük olduğu daha soğuk aylarda, hastanın odasında geceleri bir vaporizatör kullanılması düşünülebilir (cihazı düzenli olarak temizlemeye ve duvarlarla nem temasından kaçınmaya dikkat ederek [küf oluşumunu teşvik edebilir]).
 • Kokusuz, sabun içermeyen bir temizleyici kullanın. Örnekler arasında kalıp halindeki sentetik deterjan (yani sindet) temizleyiciler (örneğin Cetaphil Bar, Dove Bar) veya sıvı (örneğin Dove Liquid) formları veya lipit içermeyen temizleyiciler (örneğin Aquanil, CeraVe, Cetaphil) yer alır.
 • Çamaşırları yıkamak için katkı maddesi içermeyen (koku ve boya içermeyen) bir deterjan kullanın (örn. All Free Clear, Ivory Snow, Tide Free ve Gentle). Eğer yumuşatıcı kullanılacaksa onun da katkı maddesi içermemesi gerekir.
 • Mümkünse cildinize yakın pamuklu giysiler giyin.

Hastalık Alevleri ve Alevlenmesi Tedavisi

Hastalık alevlendiğinde:

 • Enflamasyonu tedavi edin.
 • Kaşıntıyı kontrol edin (aşağıdaki Islak Sargı Tedavisi bölümüne bakın).
 • Enfeksiyonu kontrol edin.

Islak Sarma Terapisi

Atopik dermatitin şiddetli alevlenmeleri sırasında ıslak sargı tedavisi faydalı olabilir. Etkilenen bölgelere topikal bir kortikosteroid uygulanır ve nemlendirilmiş pamuklu bir elbise (örneğin pijama), ıslak gazlı bez şeritleri veya özel olarak tasarlanmış, piyasada satılan bir giysi ile kaplanır ve bu daha sonra kuru bir dış katmanla (örneğin kuru pijama) kaplanır. Sargı birkaç saat veya 24 saate kadar giyilebilir; çıkarıldığında yumuşatıcı uygulanır. Hastalığın alevlenmesi düzeldiğinde ıslak sargı tedavisi kesilir. Islak sargı terapisine ilişkin adım adım talimatlar da dahil olmak üzere daha fazla ayrıntı için Ulusal Egzama Derneğini ziyaret edin .

Bakım Önlemleri

Düzenli olarak nemlendirici kullanılmalıdır. Bununla birlikte, alevlenmeye yatkın bölgelerde haftada bir veya iki kez bir kortikosteroid veya kalsinörin inhibitörünün uygulanmasının, nüksleri azalttığı ve bir sonraki alevlenmeye kadar geçen süreyi arttırdığı gösterilmiştir.

Fototerapi

Orta ila şiddetli atopik dermatiti olan ve multimodal topikal tedavinin başarısız olduğu çocuklarda fototerapi düşünülebilir. Fototerapi, çeşitli fototerapi ve ekipman türlerine aşina olan klinisyenler tarafından reçete edilmeli ve uygulanmalıdır. Fototerapi tek başına veya yumuşatıcılar ve topikal steroidlerle kombinasyon halinde kullanılabilir.

Toz Akarlarından Kaçınma

Sık sık süpürerek ve yastık ve şilteleri alerjenlere dayanıklı ürünlerle kaplayarak toz akarlarından kaçınmak, atopik dermatitin şiddetinde bir miktar azalmaya neden olabilir. Bu tür öneriler ciddi veya dirençli hastalığı olan hastalar için ayrılmıştır.

 

Kaynak:app.org

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!