Telefon
WhatsApp
Ayasofya'yı ziyaret eden turistlere 25 euro giriş ücreti uyguluyor

 İstanbul'un ikonik eski Ortodoks Hıristiyan katedrali Ayasofya'yı ziyaret eden yabancı turistlere bu Pazartesi gününden itibaren 25 auro giriş ücreti uygulanacağını duyurdu .

2020 yılında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından müzeden camiye dönüştürüldü.

Bu dönüşüme rağmen tarihi alan, UNESCO Dünya Mirası Alanı olmaya devam ediyor ve yılda 3,5 milyondan fazla ziyaretçi çekiyor.

Yeni düzenlemeye göre, bölgeyi keşfeden yabancı turistlerin 25 auroluk giriş ücreti ödemesi gerekecek. Ancak dini ibadet için giren Türk vatandaşları ayrı bir girişten ücretsiz olarak yararlanmaya devam edecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, devam eden restorasyon çalışmaları kapsamında giriş ücretlerinin tahsilatını kolaylaştırmak amacıyla bilet gişeleri kurarak Pazartesi (15.01.2024)  gününden itibaren ziyaretçilerin sorunsuz bir geçiş yapmasını sağladı.

Bakanlık ayrıca anıt içindeki tur güzergahı boyunca güvenlik kameraları, yangın algılama sistemleri ve acil durum iletişim sistemlerinin kurulumu da dahil olmak üzere güvenlik önlemlerini uygulamaya koydu. Bu önlemler, tarihi öneme sahip Ayasofya'yı keşfeden ziyaretçilerin genel güvenliğini ve deneyimini artırmayı amaçlıyor.

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!