Telefon
WhatsApp
AYM'den HDP karar

Son dakika haberine göre: AYM'den HDP'nin talebine oybirliğiyle ret geldi. HDP sözlü savunmayı seçim sonrası yapmayı talep etmişti. AYM, 11 Nisan olarak belirlenen sözlü savunmayı seçim sonrası yapma önerisini oy birliğiyle reddetti.

"Ceza Davası" Prosedürü İzleniyor

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca, HDP'nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesinde açılan davada süreç devam ediyor. Bir siyasi partinin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesinde açılan davalarda "ceza davası" prosedürü izleniyor.

Hdp'Den 'Yeşil Sol Partisi' Adımı

HDP'nin kapatılması durumunda seçimlerde nasıl bir taktik izleyeceği merak ediliyordu. Geçtiğimiz günlerde HDP'den Yeşil Sol Partisi'yle ilgili dikkat çeken paylaşımlar geldi. HDP’nin tutuklu eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Yeşil Sol Parti'ye dikkat çekmişti. HDP'nin kapatılması durumunda seçimlere Yeşil Sol Parti çatısı altında gireceği öne sürülüyor.

"Hdp 3 Ay Telep Etmiş, Aym 1 Ay Ertelemişti"

AYM'nin kararının ardından HaberTürk muhabiri Esra Nehir sürece ilişkin şunları anlattı:

"AYM, HDP'nin 11 Nisan olarak belirlenen sözlü savunma tarihini seçim sonrasına bırakılması kararını reddetti. Yani bu şu anlama geliyor; HDP 11 Nisan'da sözlü savunmasını verecek. Süreci hemen hatırlatacak olursak; AYM, HDP'yi kapatma davasına sözlü savunma tarihi 14 Mart olarak belirlemişti ancak HDP, depremler nedeniyle sözlü savunmasının 3 ay ertelenmesini talep etmişti. Talebi değerlendiren AYM, 3 ay yerine tarihi 1 ay ertelemişti. HDP bu karar üzerine 14 Mayıs seçimlerine 1 ay kala sözlü savunma sürecinin seçimler üzerine bir baskı oluşturacağı görüşündeydiler. Bu nedenle bu tarihin ertelenmesi talebinde bulundular. AYM, HDP'nin sürecin 14 Mayıs'tan sonra bırakılma kararını reddetti.

"Haziran-Temmuz Gibi Bir Zamana Denk Gelebilir"

"HDP temsilcileri sözlü savunma yaptıktan sonra dosya esas hakkındaki raporunu hazırlamak üzere AYM raportörüne bırakılacak. Önceki kapatma davalarındaki sürece göre raporun 2 ay gibi bir sürede tamamlanabileceği ifade ediliyor. Bu seçim öncesinde HDP ile ilgili bir kapatma kararının çıkmaması anlamına geliyor. Haziran-Temmuz gibi bir zamana denk gelebileceği ifade ediliyor."(Mynet)

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!