Telefon
WhatsApp
Bakan Kurum: 21 bin konut için sözleşmelerimizi yaptık

Bakan Kurum'un açıklamaları şöyle:

Devletimizin ilk andan itibaren bütün illerde, 35 bin 250 arama kurtarma personeli tüm illerde eş zamanlı her saat her dakika üzerine koyarak artırarak yemeden içmeden vatandaşımızın yaralarını sarmak için mücadele verdi. 271 bin personel sahadaydı. 

Hocalarımızı dinledik, görüşlerini aldık. Hatay'dan başlayıp Kırıkhan, Antakya, Doğanşehir, Malatya, Battalgazi gibi ilçelerdeki yıkımın yoğunluğu görülüyor. Hasar tespitlerimizle birlikte yıkımın yoğun yaşandığı yerlerde fay hatlarını ve zeminlerini kalitesini tek tek belirliyoruz. Buradaki binaların yıkım nedenlerini de tek tek haritalara işliyoruz. 

Bugüne kadar 7 bini aşkın personelimizle yapmış olduğumuz hasar tespit çalışmalarında toplam tespit sayımız 1 milyon 582 bin. Bu çerçevede 4 milyon 859 bin bağımsız bölüm incelendi ve bu bağımsız bölgelerden 214 bin 577 tanesinin acil yıkılacak, ağır hasarlı ve yıkık olduğunun tespitini yaptık ki bu da 608 bin bağımsız bölüme tekabul ediyor.

Tescilli yapılarımız ve tarihi eserlerimiz de zarar gördü. Hatay ve Adıyaman'da Ulu Cami, Aziz Nikola Kilisesi gibi birçok tarihi eserimiz yıkıldı. Bunların restorasyon çalışmaları da yürütülüyor. Hocalar da bu tabloyu önemseyecektir. Yıkılanların binaların çok büyük bölümü 99 öncesinde yapılmış. Yeni deprem yönetmeliği çerçevesindeki yıkılan binalar sadece yüzde 3'ü. Eklentiler, kolon kesme, yanlış pencere açılımının yıkıma sebep verdiğini gördük. 

Tüm çevresel tedbirler alınarak, çıkan malzemelerde geri dönüşümle hem ekonomiye katkı sağlayacak hem de çevre kirliliğine sebep vermeyecek. 

Nurdağı'ndaki yıkımda fay hattı üzerindeki yerleşim yerlerini etkiledi. 

Yeni yapılacak yerlerdeki afet riskini tespit ediyor ve yıkılan alanların mühendislerimizce her türlü etüdünü yapıyor ve arazi kullanımı konusunda mikro bölgeleme etüt çalışmasını da yapıyor ve en doğru zemini tespit ediyoruz.

Vatandaşlarımızı bir an evvel sağlam yuvalarına kavuşturma heyecanıyla çalışıyoruz. Şehirlerin kültürünü, demografik yapısını ve ihtiyaçlarını kapsayan yerleşimler yapıyoruz. Redye temel sistemi ile çalışmalar yürüteceğiz. Tasarımlar yapıyoruz ve yerleşim alanlarını oluşturuyoruz.

405 bin afet konutunun yapımına başladık. 21 bin konut için sözleşme yaptık. Bunları yaparken de şehrin en kıymetli yerlerinde tasarlıyoruz. Adıyaman Örenli'de çok uygun bir zeminde İslahiye ve Nurdağı'nda İskenderun'da sağlam yerleşim alanlarını belirleyip, kentsel tasarımlarımızı yürütüyoruz. 

Daha önceki afetlerde yaptığımız gibi yine illerimizi ayağa kaldıracağız ve şehirlerimizin ekonomisi ve sanayisi için de ayağa kaldıracak çalışmaları da yapacağız. Tarım köy uygulamalarımız ile kırsala dönüşü teşviklerimiz sürecek. Yusufeli'nde ve tüm illerimizde yapılan çalışmalarımızı da Bakanlığımızla uyum içinde. 

Pazarcık merkezli konut sayısı da 500 bin ve yaklaşık 1 milyon konut ve 1 milyon arsayı da düşününce ve ülkemize 2 milyon sağlam konut kazandıracağız. 2030 yılına kadar Türkiye'de dönüşüme girmemiş bir alan kalmamasını diliyoruz.

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız

Besiktas Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği