Telefon
WhatsApp
Bakan Kurum: Hiçbir TOKİ konutu yıkılmadı

Bakan Kurum'un konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depreminde hepimizi derinden üzen bir deprem ile sarsıldık. İlk andan itibaren hepimiz Ankara'daki AFAD koordinasyon merkezine gittik. Biz buradaki arama kurtarma çalışmalarının tamamlanmasının ardından diğer illere de gittik. 11 ilimizi ilçelerimizi köylerimizi gözeterek yapıyoruz çalışmaları. Hepsinde eş zamanlı olarak yapıyoruz çalışmalarımızı.

Bütün işleri bir koordinasyon içinde yürütmemiz gerekiyor. Hepimiz deprem bölgelerine gittik. Ne yapmamız gerektiğini daha yolda kurguluyorsunuz. Koordinasyon merkezleri kurduk tüm illerde. Süreci AFAD koordinasyonu ile yürütmek için. Birinci işimiz arama kurtarma sürecini yürütmek. Bu arama kurtarma personoli ilk saatten itibaren artarak faaliyetlerine başladı. Bizim en önemli işimiz arama kurtarma ekiplerini yönlendirmek ve yönetmek. Çünkü orada zamanla yarışıyorsunuz. Tabi çadırkent, beslenme ve barınma çalışmalarını başlattık. Ne yapmamız gerekiyordu? Buradaki kalıcı barınma ihtiyacını giderecek çalışmalara başlamak. 11 ilde 360 bin üzerinde çadır kuruldu. Çadırdan artık konteynera geçiyoruz. Çadırı verdiğimiz gün konteyner kentlerin yapımına başladık. Tabi bunları yapmak için önce alt yapısını yapmanız gerekiyor.

Bir depremzede olarak çadır kentte, konteyner kentte yaşasaydınız, ne olmasını isterseniz onun inşasını hızlı bir şekilde yapın dedik ekip arkadaşlarımıza. Tamamlandıkça vatandaşlarımızı çadırlardan konteynerlara alacağız. Biz ilk zamanlar enkazların başına da çadır kurduk. Vatandaşlarımız enkaz başında beklemesin diye.

Çadırlardan en kıza zamanda konteynerlara geçireceğiz. Benim eşim de Düzce depreminde 1 yıl çadırda kaldı. Depremzedeydi. Sonuçta vatandaşımızın yaşam standardını normale getiremeyiz ama en iyisini yapmak zorundayız. Yığma malzeme, çelik gibi malzemelerden de yapıyoruz konteynerları. 11 ilimizde nerede ihtiyaç varsa, AFAD'ın kurduğu, bağışçıların kurduğu yapıların kurulumunu başlattık. Prefabrik, tuğla, çelik de var içlerinde.

"HEDEFİMİZ 1 YIL İÇİNDE KALICI KONUTLARA GEÇMEK"

Taşınma ve kira yardımları var Cumhurbaşkanımızın açıkladığı. Vatandaşlarımıza soruyoruz, siz konteyner mı istiyorsunuz? Kira yardımı mı istiyorsunuz? Hedefimiz 1 yıl içinde ağır hasarlı ve yıkık binaların hepsinin inşa sürecini yürütmek. Nasıl ki çadırdan konteynera geçildiyse oradan da kalıcı konutlara geçireceğiz.

 

Bakan Kurum: Hiçbir TOKİ konutu yıkılmadı

 

HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI

Bölgede incelenmeyen bina kalmadı. Artçılar sonrası bakılan binalara tekrar bakılması gerekiyor. Yapılan hasar tespitleri konusunda ne durumdayız? 1 milyon 700 bin bina incelendi. 5 milyon 10 bin de bağımsız bölüm incelenmiş oldu. 277 bin bina acil yıkılacak ağır hasarlı ya da yıkık durumda. Depremin ilk günlerinde biz bir simülasyon yaptık. Biz 500 bin konut olabileceğini depremin ilk haftası öngördük.

Orta hasarlılarda güçlendirilebilecek binalar olduğu gibi yıkılabilecek binalarımız da var. Cumhurbaşkanımız bize güçlendirme yapmadan yeniden yapılsın talimati var. Orta hasarlıları da ağır hasarlılar ile aynı statüye koyacağız. 653 bin konut yapılacak. 1 yıl içinde, hatta daha önce bitireceğimiz konutlar da olacak.

Attığımız her adımda, bilim insanların görüşlerini fikirlerini hep alıyoruz. Bu yeni bir şey de değil. Geçmişten bu yana yapıyoruz. Zemine bakıyoruz etüt çalışmalarında. Fay hatları yakınlarında yıkımın büyük olduğunu görüyoruz.

"HİÇBİR TOKİ KONUTU YIKILMADI"

11 ilimizde 143 bin TOKİ konutumuz vardı. 1 tane vatandaşımızın burnu kanamadı. TOKİ yetkin bir kuruluşumuz. Ben de eski bir TOKİ çalışanıyım. Biz sahayı iyi biliyoruz. Bir inşaat nasıl yapılır, nasıl yapılmalı. En doğru zemine, en doğru teknik ile yapıyoruz. Temel sisteminizi ve tekniğinizi doğru seçmeniz gerekiyor. Perdelemenin yoğun olduğu bir sistem ile inşaları gerçekleştiriyoruz. Bu binaların hepsi yapılırken sıvılaşma riski var mı yok mu? Hepsine bakıyoruz. Biz İzmir'de de bina yaptık. Ancak zemin sıvılaşması olduğu için zemin güçlendirmesi yaptık. Hasar alan binalar elbette oldu ancak yıkılan binamız yok. Burada bina görevini tamamlandı vatandaşımızın can ve mal güvenliğini sağlayarak.

 
 

 

Bakan Kurum: Hiçbir TOKİ konutu yıkılmadı

 

Yeni yerleşim yerlerinin bütün etütlerini yapıyoruz. Biz de etkin bir denetim sistemi var. Hem arkadaşlarımız, hem de müşavir firmalar var. Bu müşavir firmalar, temel dökülmeden önce kalıbı teslim eder. Uygunluğa bakar. Sonra temel betonu dökülür. Burada herhangi bir sorun var mı, diye kontrol yapılıyor. Sonra kalıba geçilir. Kalıp konur. 'Evet buraya beton dökebilirsiniz' iznini verdikten sonra beton dökülür. Biz çip sistemini getirdik. Betonun nerenin nereye döküldüğünün kaydını alıyoruz. Deprem esnasında hangi beton dökülmüş vs hepsine bakıyoruz. Numune alıyoruz. Bu numunenin beton dayanımına bakıyoruz. Hem betonun kalitesini kontrol ediyoruz, hem dayanımı sağlıyor mu, sağlamıyor mu ona bakıyoruz.

"DEPREMZELERİ 2 AY İÇİNDE GEÇİCİ KONUTLARA ALACAĞIZ"

En geç 2 ay içerisinde bütün deprem bölgesindeki vatandaşlarımızı konteynerlara geçirme hedefimiz var. 2 ay içerisinde Gaziantep özelinde 2 binin üzerinde vatandaşımız konteynerlara geçmiş durumda. Her gün geçilecek etap etap. Bittikçe teslim ediyoruz.

Kalıcı konutların yapına dair hazırlığımız sürüyor Amacımız Cumhurbaşkanımızın da açıkladığı gibi 2 ay içinde 309 bin hem konut hem köy evinin yapını başlatmak. İlk temel önümüzdeki hafta atılacak. Birincisi şehrin içinde bir taraftan enkaz kaldırma çalışması devam ediyor. Kaldırdığımız enkazı döküm sahalarında titizlikle eliyoruz. 2,3 ay içinde bütün şehirlerin enkazlarını bitirmeyi hedefliyoruz. 11 ile 11 master planı yapılacak. En iyi mimarlarla çalışıyoruz. Şehrin dokusuna uygun bina yapılacak. Bölgenin tüm ihtiyaçlarına bakıyoruz sadece konut ile olmaz ki bu. Tarihi var, sanayisi var. Kültürü var.

 

Bakan Kurum: Hiçbir TOKİ konutu yıkılmadı

 

20 YILDA KENTSEL DÖNÜŞÜM

Ülkemiz deprem ülkesi. İstanbulumuz da bu illerimizden bir tanesi. 1 milyon 180 bin konutun yapımını yaptık, vatandaşlarımıza teslim ettik tam 20 yılda. İstanbul'da 695 bin konut dönüştürüldü. Kentsel dönüşüm sürecini hızlandıracağız. Cumartesi günü Hazine ve Maliye Bakanlığımız ile birlikte başka destekleri de açıklayacağız.

"İSTANBUL'A 1.5 MİLYON YENİ EV"

İstanbul'da yeni konutları yaparken sosyal donatı alanlarını da hesaba katıyoruz. Rezerv alanlarımızın çalışmalarını yaptık. Planlandı bunun detaylarını cumhurbaşkanımız açıklayacak önümüzdeki günlerde. Bütün bunları yaparken İstanbul'a ilave nüfus getirmeden yapacağız. Marmara'yı bir bütün olarak düşünmek durumundasınız. Tarım nerede verimliyse, sanayinin nerede olması gerekiyorsa bu mekansal planı ortaya koyacağız. İstanbul'daki sanayimizi güçlendirecek adımları atmamız gerekiyor.(Posta)

 

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız

Besiktas Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği