Telefon
WhatsApp
Bilgisayar ve cep telefonu vergi muafiyeti geliyor

Ak Parti Seçim Beyannamesi Açıkladı 

Ankara Spor Salonu'nda düzenlenen törende "Doğru zaman doğru adam" sloganıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Seçim Beyannamesini açıkladı

Gençlere Bilgisayar Ve Cep Telefonu Vergi Muafiyeti Müjdesi 

Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı açıklamada, "Yükseköğrenimdeki gençlerimize bir defaya mahsus olmak üzere cep telefonu ve bilgisayar ediniminde vergi muafiyeti sağlayacağız, ayrıca aylık 10 GB ücretsiz internet vereceğiz" diye konuştu.

2023 Cep Telefonu Vergisi Ne Kadar? 

Telefonların vergisiz fiyatı üzerinden sırasıyla %1 oranında Kültür ve Turizm Bakanlığı Payı, %12 oranında TRT Bandrol Ücreti, ÖTV ve %18 oranında KDV alınıyor. Telefonun fiyatına göre ÖTV oranı %25, %40 ve %50 olarak değişiyor.

Üç Farklı Kdv Oranı 

 KDV Kanununa ve Kanunun Cumhurbaşkanına (daha önce Bakanlar Kuruluna) verdiği yetkiye göre üç farklı KDV oranı uygulaması yapılıyor.

  • Standart oran %18
  • İndirimli oran %8
  • Süper indirimli oran %1

 

İstisna Olmazsa Yüzde On Sekiz Uygulanıyor 

Söz konusu mevzuata göre %8 ve %1 orana tabi mal ve hizmetlerin listesi Cumhurbaşkanı Kararı ile belirleniyor. Bunun dışında kalan mal ve hizmetler ise standart oran olan %18 KDV oranıyla satışa sunuluyor. Bu kapsamda bilgisayar, cep telefonu, laptop, monitor, klavye, mouse, harddisk, tablet bilgisiyar indirimli KDV oranına tabi listelerde bulunmadığından dolayı genel KDV oranı olan %18 olarak uygulanıyor.

Yüzde Elli İndirim Olacak 

Sabah'ta yer alan habere göre; cep telefonu vergi muafiyeti uygulamasında telefonlarda ÖTV, KDV, TRT Bandrol, Kültür ve Turizm Bakanlığı payı düşüldükten sonra yaklaşık yüzde 50 civarında bir indirim dikkat çekiyor.

İşte Kalem Kalem İndirimli Fiyatlar

Hesaplama vergi muafiyeti gelirse 46 bin liralık telefon 23 bin lira civarına düşüyor. Bir diğer önekte ise 33 bin liralık telefonun 16 bin 700 lira civarına indiği görülüyor. Kısacası vergi muafiyeti cep telefonlarına yüzde 50 indirim getiriyor.(Posta)

 

 

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

 

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız

Besiktas Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği