Telefon
WhatsApp
Birleşik Krallık'ta çocuk sağlığı nedeniyle tek kullanımlık elektronik sigaralar yasaklanacak

Gençler arasında kullanımın hızla arttığı bir dönemde çocukların sağlığını korumak amacıyla tek kullanımlık elektronik sigaralar Birleşik Krallık`ta yasaklanacak.

Mağazalar elektronik sigaraları çocukların göremeyeceği bir yere taşımak zorunda kalacak. Reşit olmayan müşterilere tütün veya elektronik sigara satan herhangi bir perakendeci, mevzuat uyarınca ‘‘yerinde‘‘ 2. Nikotin poşetleri gibi elektronik sigara alternatifleri de çocuklar için yasaklanacak.

Sunak, ‘‘sigara içmeyen bir nesil‘‘ yaratmak amacıyla 1 Ocak 2009'da veya sonrasında doğan herkesin tütün satın almasını yasaklamayı planlıyor. Başbakan, ‘‘Elektronik sigaranın uzun vadeli etkileri bilinmiyor ve içindeki nikotin son derece bağımlılık yapıcı olabilir, bu nedenle elektronik sigara, sigara içenlerin bırakılmasına yardımcı olmak için yararlı bir araç olsa da, çocuklara elektronik sigara pazarlamak kabul edilemez‘‘ dedi.

Eski başbakan Liz Truss, Sunak'ın planının “dadı devleti”nin Muhafazakar karşıtı bir uzantısı olduğunu söyledi. ‘‘2009 ve sonrasında doğanlara tütün ürünleri satışının yasaklanması, yetişkinlerin doğum tarihlerine göre farklı haklara sahip olduğu saçma bir durum yaratacaktır.

‘‘ Birleşik Krallık Elektronik Sigara Endüstrisi Birliği karardan “dehşete düştüğünü” söyledi. Elektronik sigaralar ‘‘Birleşik Krallık'ta sigara içme oranlarını rekor düşük bir seviyeye indirmede etkili oldu ve milyonlarca yetişkinin sigarayı bırakıp sigaradan uzak durmasına yardımcı olmada önemli bir rol oynadı.

‘‘ Hükümet, son üç yılda elektronik sigara kullanan çocuk sayısının üç katına çıktığını, 11 ila 15 yaş arası çocukların %9'unun bu cihazları kullandığını gösteren verilere dikkat çekti.

Tek kullanımlık ürünler kullanan 11 ila 17 yaş arası çocuk bezi kullananların oranının son iki yılda neredeyse dokuz kat arttığı belirtildi. Potansiyel kaçakçılara karşı önleyici bir saldırı kapsamında, Birleşik Krallık Sınır Gücü de dahil olmak üzere uygulama kurumlarını desteklemek için yılda 30 milyon Euro yeni fon sağlanacak.

Kraliyet Pediatri ve Çocuk Sağlığı Koleji politikadan sorumlu başkan yardımcısı Mike McKean, ‘‘Gençlerin elektronik sigara kullanımını engellemek için her zaman cesur eyleme ihtiyaç vardı ve tek kullanımlık malzemelerin yasaklanması doğru yönde atılmış anlamlı bir adımdır‘‘ dedi.

 

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!