Telefon
WhatsApp
Çin dünyanın en hızlı internetini kullanıma sunuyor: '1 saniyede 150 film aktarabiliyor

Çığır açan bir başarı ile Çinli kuruluşlar, saniyede 1,2 terabit veri aktarım hızına sahip, dünya çapında "en hızlı internet" ağını tanıttı.

South China Morning Post, raporunda internetin bu hızının mevcut büyük internet rotalarının çoğunu on kattan fazla aştığını söyledi. Girişim, Çin'deki Tsinghua Üniversitesi, China Mobile, Huawei Technologies ve Cernet Corporation'ın yer aldığı bir ortaklığın sonucu.

Raporda, 3.000 kilometreden fazla bir mesafeye yayılan bu ağın Pekin, Wuhan ve Guangzhou gibi şehirleri geniş bir fiber optik kablolama altyapısı aracılığıyla birbirine bağladığı belirtildi.

Pekin, Wuhan ve Guangzhou arasındaki bağlantı, on yıllık bir girişim olan ve ulusal Çin Eğitim ve Araştırma Ağının (Cernet) en son gelişmesi olan Çin'in Geleceğin İnternet Teknolojisi Altyapısında çok önemli bir rol oynuyor. 

Temmuz ayında faaliyete geçen ve Pazartesi günü resmi lansmanını gerçekleştiren ağın, yalnızca tüm operasyonel testleri başarıyla geçmekle kalmayıp, aynı zamanda tutarlı ve güvenilir bir performans sergilediğini de sözlerine ekledi.

Post ayrıca Huawei Technologies Başkan Yardımcısı Wang Lei'nin, internet bağlantısının yalnızca bir saniyelik bir zaman diliminde 150 yüksek çözünürlüklü filme eşdeğer veriyi aktarabileceğini söylediğini aktardı.

Dünyadaki İnternet omurga ağlarının çoğunluğu genellikle saniyede yalnızca 100 gigabit hızında çalışır. 

Çin Mühendislik Akademisi'nden FITI'nin proje lideri Wu Jianping, süper hızlı hattın sadece başarılı bir operasyon olmadığını, aynı zamanda Çin'e daha hızlı bir internet inşa etmek için ileri teknoloji sağladığını da belirtti.

Tsinghua Üniversitesi'nden Xu Mingwei, yüksek hızlı tren hattına benzetme yaparak, yeni internet omurgasının, eşdeğer miktarda veri taşımak için 10 geleneksel hattın gerekliliğini ortadan kaldırdığını vurguladı. Bu, daha uygun maliyetli ve yönetilebilir bir sisteme yol açar.

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!