Telefon
WhatsApp
COVID Eris Varyantı Tespit Edildiğinde Acil Aşı Teşvik Edildi

Sağlık Bakanlığı, özellikle yaşlılar ve altta yatan sağlık sorunları olanlar gibi savunmasız kişiler için aşıların önemine dikkat çekerek, "Virüs mutasyona uğramaya devam ederken, düşük şiddet durumunun devam edeceğine dair hiçbir garanti bırakmadan kayıtsız kalmamalıyız. değişmedi.”

DSÖ, EG.5 olarak da anılan Eris'i Omicron soyundan bir ilgi varyantı (VOI) olarak resmen belirlemiştir. İlk olarak Kasım 2021'de tanımlanan bu son suş, 7 Ağustos 2023 itibarıyla 51 ülkede tespit edilen 7.000'den fazla sekansla yaygınlıkta istikrarlı bir artışa tanık oldu.

EG.5 ilk olarak 17 Şubat 2023'te bildirildi ve 19 Temmuz 2023'te izlenen bir değişken (VUM) olarak sınıflandırıldı.

DSÖ tarafından sağlanan verilere göre, önemli sayıda EG.5 sekansı Çin'den gelmektedir ve bunu Amerika Birleşik Devletleri, Kore, Japonya, Kanada, Avustralya, Singapur, Birleşik Krallık, Fransa, Portekiz ve İspanya izlemektedir.

EG.5 artan prevalans, büyüme avantajı ve bağışıklıktan kaçış özellikleri göstermiş olsa da, şu anda hastalık şiddetinde değişiklik olduğunu gösteren hiçbir belgelenmiş kanıt bulunmamaktadır.

Bununla birlikte, küresel sağlık yetkilileri, büyüme avantajı ve bağışıklıktan kaçış özellikleri nedeniyle, EG.5'in vaka insidansında bir artışa yol açabileceği ve belirli ülkelerde veya dünya çapında potansiyel olarak baskın hale gelebileceği konusunda uyarıyor.

Bu gelişmeler ışığında, virüse karşı tetikte olmanın aciliyeti ne kadar vurgulansa azdır. Vatandaşlardan hayat kurtaran aşılara erişmek için kamu sağlık tesislerini ziyaret etmeleri isteniyor.

EG.5 ile ilişkili mevcut düşük riske rağmen, devam eden aşılama çabaları, hastalık şiddetinde herhangi bir potansiyel artışın önlenmesi ve yayılmasının durdurulmasına yardımcı olmak için hayati önem taşımaktadır.

 

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!