Telefon
WhatsApp
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan asgari ücret açıklaması

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları: Aziz milletim, değerli milletvekili arkadaşlarım, AK Parti'ye gönül veren tüm vatandaşlarımıza buradan en kalbi selamlarımı gönderiyorum. Merkezi yönetim bütçesinin hayırlı olmasını diliyorum.  Müzakerelerin sonuçlanmasına katkı sunan milletvekillerine teşekkür ediyorum. 2023 yılı için 4,4 trilyon lira geliri, 3,8 trilyon lira gideri olan bir bütçeyi milletimize kazandırdık.

EĞİTİM KALİTESİNİ DAHA DA ARTIRACAĞIZ

Eğitimde anaokulundan liseye her seviyede 351 bin yeni derslik yaptık, 750 bin yeni öğretmen atadık, 131 yeni üniversiteyi faaliyete geçirdik, yükseköğrenim yurt yatak kapasitesini 850 bine yükselttik. Önümüzdeki dönemde her seviyede eğitimin kalitesini daha da artıracağız.

ÜLKEMİZİ DÜNYANIN EN İYİ SAĞLIK ALTYAPISINA KAVUŞTURDUK

Sağlıkta kapsamlı ve etkin reformla her bir insanımızı kucaklayan bir sağlık sistemi kurduk, şehir hastaneleri ve diğer yatırımlarla ülkemizi dünyanın en iyi sağlık altyapısına kavuşturduk. Önümüzdeki dönemde ülkemizi bölgesinin ve dünyanın sağlık merkezi yapacağız.

HUKUK SİSTEMİNE OLAN GÜVENİ DAHA DA GÜÇLENDİRECEĞİZ

Adalette temel kanunların yenilenmesinden hâkim-savcı sayısının artırılmasına, demokratik reformlardan verilen hizmetlerin kolaylaştırılmasını sağlayan düzenlemelere kadar pek çok adım attık. Önümüzdeki dönemde milletimizin hukuk sistemine olan güvenini daha da güçlendireceğiz.

ÜLKEMİZİ SUÇ ÇETELERİNDEN ARINDIRDIK

Güvenlikte ordumuzu, emniyetimizi, jandarmamızı, istihbaratımızı insan gücünden teknolojiye kadar her alanda güçlendirerek ülkemizi terör örgütlerinden ve suç çetelerinden arındırdık. Önümüzdeki dönemde bölgesel ve küresel tehditlere karşı daha etkin şekilde korunacağız.

KİMSEYİ SAHİPSİZ BIRAKMAYACAK BİR SİSTEM KURDUK

Sosyal hizmetlerde yaşlıdan engelliye, çocuktan kadına, şehit yakını ve gaziden garip gurebaya her vatandaşımızın yanında yer aldık, kimseyi sahipsiz bırakmayacak bir sistem kurduk. Önümüzdeki dönemde daha fazla vatandaşımızı sosyal destek şemsiyemizin altına alacağız.

DEV PROJELERİ HAYATA GEÇİRDİK

Ulaştırmada bölünmüş yolu 6 bin 100 kilometreden 29 bin kilometreye, otoyolu 1.714 kilometreden 3 bin 633 kilometreye çıkardık; ülkemizi ilk defa hızlı trenle tanıştırdık, dünya çapında dev projeleri hayata geçirdik. Önümüzdeki dönemde bu altyapıyı geliştirmeye devam edeceğiz.

ENERJİDE DIŞA BAĞIMLILIĞIMIZI TAMAMEN ORTADAN KALDIRANA KADAR ÇALIŞACAĞIZ

Enerjide kurulu gücümüzü üç katından fazla artırdık, yerli ve yenilenebilir enerji kurulu gücümüzü %65 seviyesine yükselttik, doğal gazı 81 ilimize yaygınlaştırdık. Önümüzdeki dönemde enerjide dışa bağımlılığımızı tamamen ortadan kaldırana kadar çalışacağız.

DÜNYA ÇAPINDA REKABET GÜCÜ KAZANDIK

Sanayide OSB’lerdeki işletmeleri 11 binden 56 bine, buralardaki istihdamı 415 binden 2,3 milyona çıkardık; savunma sektörü ve pek çok alanda dünya çapında rekabet gücü kazandık. Önümüzdeki dönemde sanayimizi orta-yüksek teknoloji ağırlıklı bir yapıyla daha da güçlendireceğiz.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE HAZIRLANMASI SÜRDÜRECEĞİZ

Şehircilikte 1 milyon 170 bin konutu, millet bahçelerini hizmete sunduk; atık su arıtma, katı atık tesisleriyle çevreyi koruduk; iklim değişikliğiyle mücadeleyi başlattık. Önümüzdeki dönemde insanımızı ev ve iş yeri sahibi yapmayı, iklim değişikliğine hazırlanmayı sürdüreceğiz.

 ÇİFTÇİLERİMİZİ HER ALANDA DESTEKLEMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ

Tarımda bu sektörün millî hasılasını 37 milyar liradan yaklaşık 677 milyar liraya çıkardık; 716 yeni baraj, 615 yeni hidroelektrik santrali, 299 yeni içme suyu tesisi, 1.614 yeni sulama tesisi inşa ettik. Önümüzdeki dönemde çiftçilerimizi her alanda desteklemeye devam edeceğiz.

DAHA BÜYÜK BAŞARILARI MİLLETİMİZE SUNACAĞIZ

2023 hedeflerimizle Cumhuriyetimizin ilk yüzyılında yapılanları üçe, beşe, ona katlayan hizmetleri ülkemize kazandırdık. Türkiye Yüzyılı vizyonuyla Cumhuriyetimizin yeni yüzyılında dünyanın 10 büyük ülkesi arasına girme hedefiyle çok daha büyük başarıları milletimize sunacağız.

TÜRKİYE'NİN İNŞASINI TAMAMLAYACAĞIZ

Varsın birileri içindeki rekabeti sürekli bize saldırarak gizlemeye çalışsın, milletimiz herkes hakkaniyet tartısına çıkarmayı bilir. Biz bugüne kadar Allah'tan başkasına boyun eğmedik. Milli iradenin üzerinde güç tanımadık. Mazlumların ve mağdurların duasından daha etkili bir destek aramadık. Eser ve hizmet yarışından asla koşmadık.  2023'te milletimizin desteğini bir kez daha alarak büyük ve güçlü Türkiye'nin inşasını tamamlayacağız. Milletimize 'Türkiye Yüzyılı'nı armağan etmek için var gücümüzle çalışacağız.

FIRSATÇILARIN AÇ GÖZLÜLÜĞÜNE İZİN VERMEYİZ

Yılbaşından itibaren işçi, memur ve emekli maaşlarına yapılacak artışların fırsatçıların açgözlülüğü nedeniyle kısa sürede erimesine izin veremeyiz. Ülkemizin hedeflerine ulaşmanın önünde enflasyon dışında bir engel kalmadı. Enflasyonun tepe takla aşağı gitmesine beraber şahit olacağız.

BAY KEMAL OĞLUNA SAHİP ÇIK

Millet, geleceği için kime güveneceğini gayet iyi bilir. Daha bismillah demeden her kafadan ayrı sesin çıktığı, kavganın, gürültünün, kumpasın olduğu masaya milleti geleceğini teslim etmez. Geçtiğimiz hafta hakimlerin hakaret iddiasıyla ceza alan bir şahıs bu konuda sergilenen tuhaf tavırlar bile masanın perişanlığını göstermeye yeter. Kararı bayram havasıyla kutlayanları mı ararsınız, siyasi mühendislik yapanları mı ararsınız, ülkemizin siyasetini yönlendirmek için kullanana yabancılar mı ararsınız. Hepsi birden ortaya döküldü. CHP'nin başındaki zat, dün çıkmış biz baba-oğul gibiyiz. Bunları duyunca biz de içimizden 'Bay Kemal oğluna sahip çık. O kendisine başka ebeveynler arama peşinde' demekten duramadık. Şaka bir yana 6'lı masanın ne yaptıkları ne yaptıkları hangi oyun çevirdikleri bizi ilgilendirmiyor. Biz kendi işimize bakacağız. Yapmamız gereken çok daha şey var. 

ASGARİ ÜCRETİ YARIN AÇIKLAYACAĞIZ

Son dönemde ek göstergeden sözleşmelilerin kadroya alınmasına kadar pek çok konuyu gündemden çıkardık. Asgari ücretten EYT'ye kadar bunları da hal yoluna koyacağız. Yarın asgari ücret konusunu da inşallah açıklayıp onu da yoluna koyacağız.

İLAVE ADIMLAR

Önümüzdeki dönemde çocuklarımızı, gençlerimizi ve aile yapımızı korumak için atacağımız ilave adımlarda da kimin ne pozisyon alacağını izleyeceğiz.

YENİ PAKETLER DEVREYE ALIYORUZ

Geçtiğimiz günlerde Meclis'e bir Anayasa değişikliği teklifini sunduk. Bunu kovalıyoruz. Küresel krizleri fırsata dönüştürme yolunda önemli mesafe kat ettiğimiz 2022'nin bu yönünü güçlendirmek için yeni paketler devreye alıyoruz. İşletmeler için 250 milyar liralık paketi paylaşmıştık. Merkez Bankası'nın yüzde 9'a indirdiği faizi, burası önemli, yatırımcı yatırım yapsın. Buyur faiz yüzde 9, hadi yatırım yap. İşsizlik deniliyor, hadi istihdam. Üretim, ihracat, cari fazla... Türkiye şu anda 4-5 gibi bir büyüme ile bu yılı kapatacak. Ülkemizin uzunca süre vaktini ve enerjisini heba eden kısır dönü kırılmıştır. Esnaflarımızı, sanatkarlarımızı, KOBİ'lerimizi desteklemeyi sürdürüyoruz. İzmir'de iktisat kongresi var. Ardından Vakıfbank Çıpa Destek Paketi ile KOBİ'lere 29 milyar liraya, ihracatçılara da 2,3 milyar liraya kadar kredi kullandırdı. Halkbank 1,2 milyon esnafımıza 119 milyar lira kredi bakiyesine sahip. Yeni paketle 115 bin esnafımıza 37 milyar lira kredi kullandırılmıştır. Ziraat Bankası'nın sağladığı kredi miktarı 221 milyar lirayı geçmiştir.

BU KREDİLERİ FAİZE YATIRMAYI HELAL ETMEYİZ

Bay Kemal yalan söyleme, dürüst ol. Yalandan başka sermayeleri yok. Yaklaşık 600 bin çiftçimizin kullandığı 56 milyar liralık kredinin faizi devlet tarafından ödenmektedir. Tek isteğimiz bu kredilerin üretim, istihdam, ihracat için kullanılmasıdır. Bu kredileri alıp faizle yatırmayı helal etmeyiz.

KIZILELMA İLK UÇUŞUNU BAŞARIYLA TAMAMLADI

Kızılelma ilk uçuşunu başarıyla yaptı. Bakıyorum da şimdi birileri bu projeye sahip çıkmaya başladı. Nasıl oluyor da biz ön kesiyoruz. Bizden öncekiler hep ön kesti. Türkiye teknolojide artık takip eden değil takip edilen bir ülke haline geldi.(Milliyet)

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız

Besiktas Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği