Telefon
WhatsApp
Cumhurbaşkanı Erdoğan: En düşük emekli maaşı 7 bin 500 lira olacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NTV-Star TV ortak yayınında gündeme ilişkin merak edilen soruları yanıtladı,

Seda Öğretir, Ahmed Arpat, Nazlı Çelik ve Burhanettin Duran'ın sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları özetle şöyle: Mübarek Ramazan ayı başlıyor. Bu gece sahura kalkıyoruz. Tüm İslam alemi için bu manevi huzurun, depremde ebediyete uğurladığımız şehitlerimiz için rahmete vesile olsun diyorum. 100 bini aşkın yaralımız oldu. Tüm yaralılarımızın şifa bulmasına vesile olsun diyorum.

Enkazların Kaldırılması İle Birlikte Malum Bir Taraftan Çadır Kentler, Prefabrik Evler Kuruldu

Yarın temel atmaya başlıyoruz ve söz verdiğimiz gibi inşallah 1 yıl içerisinde kalıcı konutları bitirmeye Rabbim bizleri muvaffak etsin. Biz geçmişte bunun imtihanlarını verdik. Depremin ilk dakikalarından itibaren çok hızlı bir şekilde durum tespiti yaptık. Kabinemizi deprem bölgelerine gönderdik. Bakan arkadaşlarım bölgeden hiç ayrılmadan koordinatörlük görevlerini yaptılar. Gemisinden, İHA'sına uçağına tüm imkanlarımızı harekete geçirdik. İlk birkaç saate çalışmaları profesyonelce yerine getirmeye başladık. Ağır kış şartlarına rağmen, arama kurtarma ekiplerinin başarılı çalışmalarını gördük. Deprem felaketinin ardından ne kadar büyük bir millet olduğumu bir kez daha idrak ettik. Milletimiz asrın felaketi karşısında asrın dayanışmasını gösterdi. Bundan sonra da ilk gündemimiz deprem olacak.

 

Soruşturmalarda Savcılarımız Devrede

Bu süreçte 1364 şüpheli hakkında işlem başlatıldı. 302 şüpheli tutuklandı. 312 şüpheli hakkında da yakalama kararı çıkarıldı. Adli süreçler devam ediyor. Yakın takipçisi olacağız. Sorumluluklarını yerine getirmeyen, adalet önünde bunun hesabını verecek. Buradan kaçışı yok. Bizim Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın elinde projeler var. Geçmişte attığımız adımlar var. İzmir'de Van'da Bingöl'de bu işleri yaşadık. Biz köy evlerini yapmak suretiyle de bu işi ispatladık. Biz bu işte çırak değiliz. Ustalığı yakalamış durumdayız. Toplamda 40 bin 104 afet konutunun ihalesi yapıldı. 6 bin 223 köy evinin inşası başladı. 11 ilimizde 650 bin konut inşa ederek hak sahiplerine teslim edeceğiz.

Biz ilk defa bu adımları atmıyoruz. 1 seneyi hedef olarak koyarsın, bu 13 ay olur 14 ay olur. Ancak biz Van'da bunu ispat ettik. Bunu görmek isteyenler Van'a gitsin. Aynı şekilde Erciş'i baştan aşağı inşa ettik. İzmir'de de aynı şekilde. Dikey mimariye girmiyoruz. Dikkat edin ilk yaptığımız şey zemin etütlerini yapmak. Hatay'da bakıyoruz, fay hattının üzerinde konutlar yapılmış. Hepsi de 2019'dan önceye ait olan konutlar. Hedefimiz zemin artı 3, zemin artı 4 şekilde. Fay hatlarından uzak bölgeler seçilecek.

Yaşadığımız son depremde, inşa ettiğimiz konutlarımızda hasar meydana gelmedi. Van'da artçılar devam ederken temellerimizi attık.

Şayet artçı depremler nedeniyle döktüğümüz beton ve kalıplarda herhangi bir hasar veya çatlak meydana gelirse çok hızlı bir şekilde çeşitli bazı tekniklerle onarımı yapılır.

Türkiye Bir Deprem Ülkesi. Bütün Tedbirlerimizi Alıyoruz,

Ben İstanbul çocuğuyum. 5 sene belediye başkanlığı yaptım ve İstanbul'u iyi tanıyorum. Depremin tehdit etmeyeceği hiçbir şehir olamaz. Buna Ankara da dahil. Ben deprem felaketi tellalığı yapmayı da doğru bulmuyorum. Bu şehirlerde yaşayan insanları tehdit altına almaktır. Benim bir tezim vardı. İstanbul'a girmenin bir vizesi, bir bedeli olması lazım. Örneğin Londra'ya giremezsiniz. Bunun sebebi nedir? Trafiktir. Belli yasaklar konur bu yüzden. Benim belediye başkanlığımda İstanbul'da nüfus 8 milyondu. Şu anda 15 milyonu geçti. Biz kentsel dönüşüm projelerine devam ediyoruz. Ancak muhalefet bunu 'rantsal dönüşüm' olarak tanımlamaya başladı. Rant işini iyi beceren iyi başaran onlar. Fikirtepe iki ilçeye hitap eder. Kadıköy ve Üsküdar. Biz Fikirtepe'de kentsel dönüşüm içine adeta yırtındık. O kadar sıkıntılar yaşayarak hayata geçirdik. Benim kendi oturduğum yeri de yıkıma tabi tutturdum Burhaniye'de. Gidip görseniz kentsel dönüşümü ne kadar gurur verici olduğunu görürsünüz. Benim önümü kesip dediler ki 'Başkanım bizimkileri de yık.' Ben de dedim belediye başkanımıza söyleyeceğim hemen burada da kentsel dönüşümü başlatalım. Yapıldıktan sonra herkes Allah razı olsun diyor. Maksat şimdiden tedbirlerimizi alalım. Türkiye bir deprem ülkesi. Bütün tedbirlerimizi alıyoruz, alacağız. Hummalı çalışmalar ile en az hasar ile bunları atlatmak için gayret edeceğiz. 

İşallah CHP ve ortakları bu depremden ders çıkarmış olur da kentsel dönüşümün karşısında durmaktan vazgeçerler diyorum.

Uzun Bir Süre Olmayacak Ama Online Sistemle Biraz Devam Edelim.

Çünkü yurtlarımız çok işimizi görüyor. Şartlar elverişli olursa uzaktan eğitim ile yüz yüze eğitimin harmanlandığı hibrit öğretim seçeneği tabii ki değerlendirilecektir. YÖK başkanımızla irtibat halindeyiz. Gereken adımların atılmasını sağlayacağız. Yüz yüze eğitim ve uzaktan eğitim elbette mukayese edilemez.

 Milletim 20 yılda samimiyetimizi gördü

Alışılmış bir seçim kampanyası düşünmüyoruz. Ortada bir hüzün var. Böyle bir hüzün varken dedik ki müziksiz bir kampanya yürüteceğiz. Her şehirde kapı kapı dolaşıp vatandaşlarımıza ne yaptığımızı anlatacağız. Çünkü bizim bagajımız dolu. Milletim 20 yılda samimiyetimizi gördü, bize inandı. Bizim bu 20 yılda ürettiklerimiz, yaptıklarımız ortada. Biz bir hayali konuşmuyoruz, gerçekleştirdiklerimizi konuşuyoruz. Sadece İstanbul'dan İzmir'e altı buçuk yedi saatte giderdik. Şu an 3 saate, 3 buçuk saate indi bu rakam. Biz batıda ne varsa doğuda da o olacak dedik. Biz eğitimde attığımız adımlarla 78 üniversiteyi 208'e çıkardık. Şu an Iğdır'da da Ağrı'da da Muş'ta da üniversitemiz var mı? Var. İlkokullarda çocuklar kitap bulamıyordu kitap! Biz mesela kitabımızı bulamazdık. Bize bir hafta sonraya gün verirlerdi. 1 hafta 10 gün sonra kitabımızı defterimizi alırdık. Bu günleri yaşadık. Bu günler kimin günleriydi. CHP'nin günleriydi. Biz ne yapıyoruz. Öğrencilerimizin sıralarına kitaplarını koyuyoruz.(Milliyet)

Okmeydanı SSK'da ölüp de rehin alınan günleri yaşadık. Rahmetli Savaş Ay anlatıyordu programında. Bay bay Kemal şimdi çıkıyor biz şehir hastanesi yapmayacağız diyor. Bizim Ankara'daki, İstanbul'daki şehir hastanelerimiz olmasaydı kovid döneminde ne yapacaktık? Bizim bu şehir hastaneleri sayısını artıracağız. Sağlıkta başarılı olmaya mecburuz. Sağlıklı bir ülke olmadıktan sonra bir yere varmanız mümkün değil.

Karadenizde Tahıl Koridoru

Rusya Ukrayna savaşında arabulucu olarak parmak ile gösterilen ülke Türkiye. Türkiye'nin başarısı hepsinin dilinde. Putin ile görüşmelerimizde ben diyor tahılı göndereyim. Az gelişmiş Afrika ülkelerine bunu gönderelim. Ben de dedim ki siz gönderin, biz bunu değirmenlerimizden geçirerek, az gelişmiş ülkelere gönderelim. Böyle bir mutabakatımız var. Sayın Putin ile yine birkaç gün için bir görüşmemiz olacak. 

Sıfır atık konusunda Türkiye'nin örnek uygumaları var. Emine Hanım BM'de bir sunum yapacak. Birşeyler yapıldığı için böyle davetler alıyorsunuz. Türkiye'ye yaşattıığımız sessiz devrim niteliğindeki rapısal reformları anlatsam günler sürer. Olmaz denilenleri başardık. Hep diyorum ya nereden nereye... Kimine Ayasofya derim. Nereden nereye geldiğimizi anlar. Kimine Karabağ derim, anlamakta zorlananlar olur. Biz Ayasofya dediğimde anlayanlarla yol yürüyoruz. Kimine Togg derim, anlayanı var anlamayanı var. Bazısına Karadeniz'de gaz derim. 

Şu anda o masanın ortaya çıkardığı aday, biz cumhurbaşkanı olduğumuz zaman bizim bir başkan yardımcısı ile çıktığımız yolda bizimle alay ediyordu. Kaç tane cumhurbaşkanı yardımcısı yanına alacak diyordu. Şimdi bana sorduğu bu soruyu Bay Bay Kemal bir değil, iki değil, üç değil. Şu an Ankara ve İstanbul belediye başkanlarını da cumhurbaşkanı yardımcısı olarak gösteriyor. Terör örgütünün Meclis'teki uzantısı da masaya dahil oldu. Arkadaşlar devlet yönetiyoruz devlet. Türkiye Cumhuriyeti devleti bir kabile devleti değildir. Öyle lafla olmuyor. Herkese şuradan sandalyeler dağıtırsam cumhurbaşkanlığını alırım mantığı ile ülke yönetilmez. Koalisyon mantığı ile çalışıyorlar. Bunların derdinin millete hizmet olmadığı görülüyor.

HDP Aday Çıkarmayacak

HDP en başından beri bu masanın 7. ortağı. Biz dedik gizli ortak masanın altında dedik. Gizli ortak şimdi masanın üstüne çıktı. Bunu milletimize anlatmamız gerekiyordu. HDP eşittir PKK'dır, HDP eşittir YPG/PYD'dir. Bu denklemde CHP'nin yeri nerede kalıyor, bunu benim milletim düşünsün. Benim vatandaşım millidir, yerlidir. Benim vatandaşım dışarıdan yönetilen emperyal kafaların mahkumu değildir. Diyarakır'da Yasin Börü'leri kim öldürdü? Benim kürt kardeşlerim bunun hesabını bunlara sormayacak mı? Eğer benim vatandaşlarım kürt de olsa, zaza da olsa kim olursa olsun dışarı çıkarmak için gayret sarf edenlere yol açıyosak, bunun hesabını ne bu dünyada ne öbür dünyada veremeyiz. HDP'liler planları arasında neler var? PKK'ya yapılan operasyonların durması var. Kandil'dekilerin talimatlarını yerine getirmek var. İşte görüştükleri HDP budur. HDP'nin taleplerini Kandil belirliyor. Kandil'deki terörist başları da zaten altılı masanın kendileri için umut oluşturduğunu söylüyorlar. Bay bay Kemal'i Kandil'e umut veren aday olarak görüyorlar.

Meral Hanım HDP'nin talepleri masaya gelemez demişti. Ama şimdi HDP aday çıkarmayacak bu kumar masasına oturdu. 14 Mayıs'ta hepsine gereken dersi benim Aziz milletim verecek.

Masadakilerin birbirine güvenmediğini, pusu kurduğunu dile getirdik. Meral Hanım bu masayı zaten kumar masası olarak anlattı. Hile, hurda hainlik bu masada her şey var. Herkes birbirine çalım atıyor. Kimin hesabı kime uyacak, uymayacak önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak. Buradan başarı beklemek mümkün değil.

Cumhur İttifakı

Cumhur İttifakı'nın 14 Mayıs seçimlerinden zafer ile çıkacağından bizim hiçbir kuşkumuz yok. Milli değerlere sahip partilere kapımız açık. HÜDAPAR'a bazı çirkin yakıştırmalar yapıldı. Buna zaten kendileri gerekli cevapları verdiler. İlkesel olarak buluştuğumuz siyasi partilere kapımız açık. KIZILELMA'da, Karabağ'da, Libya'da buluşabiliyorsak bizim istikametimiz aynı demektir. Süreç içerisinde takvimi aynen uygulayabiliyorsak seve seve kapımız açık. 

Yerli ve milli siyaset yapan, milletin değerleriyle barışık siyasi partilere kapımız açık. Cumhur İttifakı'na katılımlar olursa olumlu karşılarız. Yedili masa gibi koltuk pazarlığı üzerinden değil, ilkeler üzerinden yürüyoruz

Kongre süreçlerinde parti kadrolarını gençleştiriyor ve yeniliyoruz. Kıdem konusnda en büyük en ileri kıdeme bu kardeşiniz sahip. 20 yıldır bütün görevleri gerek ulusal, gerek uluslararası alanda yaptık. Uluslararası anlaşmalara imzaları atan bir isim olarak bu işin içinde bulundum. Değerlendirmelerimiz neticesinde nihai kararımızı vereceğiz. Tecrübe siyasi iradede başarının kilit noktasıdır. İstikrar ve güven kavramını başarı ile uyguluyorsanız orada neticeyi yakalarsınız. Bugüne kadar bu neticeleri başardıysak böyle başardık. Kabine oluşumu, parti aday listeleri hazırlanmasında arkadaşlarımla beraber geniş bir istişare zeminimiz var.

"Fuat Oktay Ankara'Dan Aday"

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Bey'i Ankara'da bir bölgeye milletvekili adayı yapıyoruz. Fuat Bey siyasete bizimle teknokrat olarak giydi ama şimdi siyasi formayı giyerek bizimle yol koşturacak. Kabinedeki 17 isim milletvekili adayı olacak. Arkadaşlarımın hemen hemen her birisini şu anda belli illere adaylar olarak görevlendirdik. 

New York'Taki Türküevi

Bunları yaparak büyük bir devlet olduğunu ispatlarsın. Türkiye'ye cüce kalmak yakışmaz. BM'nin hemen karşısına Türkevi'ni yaparak Türkiye'nin nereden nereye geldiğine güzlel bir örnek oluşturmuş olduk.

Deprem Bölgelerinde Seçim

YSK'nın yaptığı çalışmalar. Vatandaşımız diyelim Kahramanmaraş'tan Ankara'ya geldi. Belirlenen sürelerde başvuru yaparak oralarda oy kullanma şansını yakalayanlar var. Bir mani yok. Bu hafta bor karbür tesisinin açılışını yaptığımız yerde depremzedelerin kaldığı bir yer vardı. Birlikte yemek yedik. Kayıtlarını yaptırdıklarını söylediler. O afete rağmen Maşallah kaydını yaptırmış, eşi yanında o da yaptırmış. Benim vatandaşım demokratik haklarından vazgeçmiyor. Lazım olan kimlik kartı, pasaportu. Geçici kimlik belgesi de temin edebiliyorlar. Bunların hepsi e-devlet üzerinden yapılabiliyor.

Bizim ailenin korunması noktasında esas aldığımız başlıklar var. İnsan haklarından taviz vermeden, sapkın akımların aile yapımızı tehdit edecek şekilde yayılmasına asla müsade etmeyeceğiz. Bunlarla mücadelede kararlıyız. Bunu milletimle paylaşıyorum. Sapkın akımlara bu toplumu yedirmeyeceğiz.

Fahiş Kira Artışları

Bakanlıklarımız yakın takipteler. Kira konusunda sıkıntı oluşturulmasına izin veremeyiz. Bazı yerlerde 3 bin bazı yerlerde 5  bin liralık desteklerle bu geçim sorununu halledelim diyoruz. Bunun dışında böyle durumlarda gerekli adımları atıyoruz, atacağız. 

Gıda Ve Et Fiyatlarında Düzenleme

Bu artışlar tamamen spekülatif. Bunu maliyetle açıklayamazsınız. Spekülatif artışların önüne kesinlikle geçeceğiz. Et ve süt kurumu satışlarında makul fiyatla vatandaşımıza sunacağız. Et ve Süt Kurumu satış noktalarında sunulan kıyma ve kuşbaşı miktarını 2 katına çıkaracak ve fiyat ise Et ve Süt Kurumu satış noktalarında kıyma için 119 lira, kuşbaşı et için 129 lira olarak belirlendi.

Mehmet Şimşek İle Görüşme

Mehmet Bey benim bakanım olmuş bir isim yol arkadaşım. Kendisiyle ilgili ekonomik gelişmeler konusunda fikir alışverişinde bulunalım istedim. Sağ olsun o da yurt dışından dönüşte yanıma geldi. Kendisinin fikirlerine çok önem veririm. Biz kendisiyle bu görüşmeleri ilk kez yapmıyoruz. Yine yapacağız. Bize desteği hep devam etti ediyor. Bu tür bir araya gelmelere farklı anlamlar yükleniyor. Bizi kendileri ile karıştırmasınlar. Bizde pazarlık olmaz, o kumar masalarında olur. AK Parti Mehmet Bey'in evidir. Yurt dışında bozamayacağı taahhütleri var danışmanlıkları var. Mehmet Bey'e görevler düştüğünü söyledim o da seve seve üzerine düşeni yapacağını söyledi.

En Düşük Emekli Maaşı 7 Bin 500 TL Olacak

Çalışmamızı yaptık, burada açıklayacağım. Güzel bir müjde vereyim. En düşük emekli maaşı 7 bin 500 olacak. 5 bin 500 TL olan emekli aylığını 2 bin TL artırıyoruz.

Türkiye Bir Savaşın Tarafı Olmayacak

Tankların dışında mühimmatlar var. Türkiye tüm bu mühimmatları Türkiye kendi bünyesinde üretiyor. Önceden bunlar için çalmadık kapı bırakmazdık. Türkiye Türkiye olarak kolay kolay herhangi bir savaşın tarafı olmayacaktır, hep barıştan yana olacaktır ve barışın savunucusu olacaktır. Dünya barışına katkı nasıl sağlayacak hep bunun adımlarını atacaktır. Rusya-Ukrayna savaşında yaptığımız da budur.

Togg

Bu fabrikadan şu ana kadar talep 80 bin. Siparişler yoğun. 60 yıllık hayal gerçek oldu. Söz verdik ve bu hayali de gerçeğe dönüştürdük. Bu ay sonunda itibaren caddelerimizi zenginleştirecekler. Türkiye Yüzyılı'nın nişanesi olacaklar. Ön siparişler 16 Mart'ta alınmaya başlandı. 24 saat dolmadan 22 bini aştı. Ne diyorlardı? Bu arabanın fabrikası nerede? Fabrikayı açtık mı açtık. Togg'u banttan indirdik mi indirdik. Sonra ne dediler? Üretirsiniz ama satamazsınız dediler. Bay Kemal, 6'lı koalisyon bak nasıl satılıyormuş? Biz otomobil diyoruz ama üreticileri akıllı cihaz diyor. Togg akıllı cihazımızın üretim hedefi bu yıl 20 bin, inşallah 2030'a kadar 1 milyon Togg üretmiş olacağız

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız

Besiktas Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği