Telefon
WhatsApp
Cumhurbaşkanımız Erdoğan, NATO Liderler Zirvesi sonrasında basın toplantısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları: Sizleri en kalbi duygularımla, saygıyla selamlıyorum. Kritik bir zirveyi daha başarıyla gerçekleştirdik.

Rusya-Ukrayna savaşında 504. günü geride bıraktık. Çatışma uzadıkça yıkım ve gözyaşı artarak devam ediyor. Türkiye olarak müttefiklerimizle dayanışma içinde hareket ederken savaşın sona ermesi için çaba harcıyoruz. Savaş gemilerinin Türk boğazından geçmesine müsaade etmedik, savaşın diğer bölgelere sıçramasını engelledik.

Barışın Kaybedeni Olmaz

Tahıl Koridoru anlaşmasının uzatılması için girişimlerimiz devam ediyor. Sayın Zelenski Karadeniz Tahıl Girişiminin devamından yana Sayın Putin'in de bazı önerileri var. Her iki tarafı da dinliyoruz. Savaşın kazananı barışın da kaybedeni olmaz. Bölgemizde barış umutlarını yeniden yeşertmek istiyoruz.

Bunu Konuşmak Acı Verici

Bazı müttefiklerimizin PKK'nın Suriye'de kurdukları çarpık ilişki ittifakın bütünlüğüne zarar veriyor. Son yıllarda yaşadığımız acıya rağmen halen terörle mücadele bunu konuşmak acı verici.

Terörle Mücadele Kırmızı Çizğimiz

40 yıldır bölücü terörle mücadele eden bir ülkeyiz. NATO'nun iki temel tehditten biri olarak gördüğü terörizmle mücadele şart. Şimdiye kadar binlerce vatandaşımızı terör örgütlerinin saldırılarında kaybettik. Terörle amansız ve amasız mücadele bizim kırmızı çizgimizdir, artık tüm müttefiklerimizde kararlı bir mücadele bekliyoruz. NATO tarihinde ilk defa Genel Sekreter tarafından Terörizmle Mücadele Özel Koordinatörü atanacağı duyuruldu.

İlişkiler Üst Düzeye Taşındı

NATO Ukrayna ilişkilerini bir üst düzeye taşımış olduk. Türkiye, NATO'nun açık kapı politikasını her zaman desteklemiştir. İttifak tarihine baktığımızda sırf anayasal isminden dolayı tam 17 yıl kapıda bekleyenleri görürsünüz.

Keyfi Sebeplere Engel Çıkarmadık

Türkiye, NATO'nun açık kapı politikasını daima desteklemiş bir ülkedir. Şimdiye kadar hiçbir ülkenin ittifaka girmesine keyfi sebeplerle engel çıkarmadık. İsveç'in NATO'ya katılım meselesi gündemimizde yer aldı.

İsveç Yol Haritası Suncak

Ortak açıklama ile İsveç için önümüzdeki dönemde atılacak adımları tespit ettik. 2'li güvenlik mekanizması ile terörle mücadelede işbirliğini artıracağız. İsveç bir yol haritası sunacak. İsveç ülkemizin AB'ye üyelik sürecine ve vize serbestisine aktif destek verecek. Savunma sanayi alanında kısıtlamaların kaldırılması için gerekeni yapacak.

Açıklamaları Not Ettik

Kur'an-ı Kerim'e yönelik alçakça saldırılarının ardından İsveç hükümetinin saldırıyı kınayan açıklamalarını not ettik. Bugün BM İnsan Hakları Konseyi Kur'an-ı Kerim'i yakma eylemini nefret suçu olarak nitelendirdi. İnsanların kutsallarına saldırmak fikir özgürlüğü değil barbarlıktır.

Kararı Tbmm Verecek

İsveç için kararı TBMM verecek. İsveç'ten somut irade göreceğimize inanıyorum. Sınırlarımız içinde veya dışında terör örgütlerine vurulan her darbe ülkemiz için kazanımdır. 

SORU-CEVAP

Rusta-Ukrayna Savaşı

Taraflar arabulucu olmamızı teklif ederse elbette bunu kabul ederiz, buna yönelik potansiyele biz zaten hazırız. Tahıl Koridoru'nda İstanbul nasıl merkez olduysa, biz arabulucuk rolünü de üstlenebiliriz. Ancak böyle bir teklif gelmiş değil.

İsveç'in Nato Üyeliği

Şu anda bir yol haritası mevcut. Şu anda İsveç makamları yol haritasını bize sunacak. Biz de buna TBMM'ye sunacağız. 7 maddeyi Meclis'e göndereceğiz. Meclis açıldığı zaman süratle öne alınacak sözleşme bu olacaktır. Onay makamı Meclis'tir. Ondan sonra benim onayıma gelir. Yakından takip edeceğiz, sürecin bir an önce bitmesini istiyoruz.

AB Üyelik Süreci

Biz bunu bütün liderlerle görüştük. Gere gümrük gerekse vize serbestisi... Kendilerinden olumlu bir yaklaşımı bekliyoruz. Konuyla ilgili büyükelçim Çağatay Bey bunun takipçisi.

Abd'den F-16 Alımı

Sayın Başkan'ın bizlere ifade ettiği konu onlarda da kongrenin bağlayıcı olduğunu söylüyor. Kendisi takipçi olacağını ve umutlu olduğunu söyledi. Kongreden geçmesi gerektiğini söyledi. Sayın Başkan takipçisi olacağını söyledi. Ben de her zamankinden daha umutluyum. 

Irak'tan Petrol İhracatı

Bizim Irak'ta petrol alımına yönelik bir sıkıntımız söz konusu değil. Bu konuda ilgili arkadaşlarım görüşmelerini yapıyor. Kuzey Irak ile merkezi yönetim arasında sıkıntıyı aşmalıdır. Biz petrol kuyularının açılmasından yanayız. Onlar da kazansın biz de kazanalım. 

"Türkiye'yi Tanımıyorsunuz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Euronews muhabirinin 'ABD'nin F-16 alım şartlarına' ilişkin sorusuna dikkat çeken bir yanıt verdi.

"Birinci derece Türkiye'yi tanımıyorsunuz." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'de yüzde 90 katılımla hangi ülkede seçim yapıldığını gördünüz. Bizim son seçim yüzde 88 katılımla neticelendi. Hak ve özgürlükler konusunda eksik olan bir şey yok. Terör örgütü kendisine göre ne yazık ki istediğini yapıyor. Kuzey Kıbrıs'a yönelik bizim düşman kazanmak gibi bir derdimiz yok. Erdoğan hedefi dostları artırmaktır. Bizim hedefimiz budur. Bugün de dostluğumuzu nasıl perçinleyeceğimizin görüşmelerimizi yaptık. Asla F-16'ların bu istikamette kullanılması gibi bir şey olamaz." dedi. (Milliyet)

 

 

 

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

 

 

 

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!