Telefon
WhatsApp
Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle; Cumhuriyet tarhinin en çok can kaybına, yıkıma, acıya yol açan 6 Şubat depremleri ve sonrasındaki artçı sarsıntılar sebebiyle milletimize bir kez daha geçmiş olsun dileklerimizi sunuyorum. 46 bin 104 vatandaşımıza başsağlığı diliyorum. Devlet ve millet olarak tüm imkanlarımızı seferber ettik. Bakanlıklarımızın, kurumlarımızın, kuruluşlarımızın sahip oldukları destek kapasitelerini gönderdik. 9 saat sonra gelen Elbistan merkezli ikinci deprem felaketin sonuçlarını daha da ağırlaştırdı. Depremin ülkemizde özellikle bölgede ağır kış şartlarının hüküm sürdüğü günlerde yaşanması işleri daha da güçleştirdi. AFAD'ın koordinasyonunda kamu gücünü saatler içinde deprem bölgesi için harekete geçirdik. Tüm bakanlarımız, deprem bölgesi şehirlerine defalarca giderek eksikleri tespit edip bunları hızla tamamlarken milletimizin acılarını da paylaştılar. Milletvekillerimizin her birini deprem bölgesinde görevlendirerek çalışmalara katkı vermelerini sağladık. Askerimiz depremden dakikalar sonra harekete geçerek üzerine düşen görevi yerine getirdi, getirmeye devam ediyor. Madencilerimizi, ormancılarımızı, arama kurtarma çalışmalarına katılmak için hemen bölgeye gönderdik. Gerekli eğitime ve donanıma sahip tüm sivil arama kurtarma potansiyelimizi değerlendirdik. 90 ülkeden 11 bin 500'e yakın arama kurtarma ekiplerini hızla sahaya dağıttık. Yıkım öylesine çok yıkım alanı öylesine büyük iklim ve saha şartları öylesine zorluydu ki çalışmaların ilk anlarında arzu ettiğimiz hıza ve etkinliğe ulaşamadık. Şartların önümüze çıkardığı engellere elbette teslim olmadık. Kapanan yolları süratle açarak, yıkılan altyapıyı hızla kullanabilir hala getirerek tüm araç ve insan gücünü devreye alarak kısa sürede düzeni sağladık. Önceliğimizi arama kurtarma çalışmalarına verdik. Hayatını kaybeden her bir insanımızla yüreklerimiz dağlandı. Bugün depremin 4.haftasını geride bırakırken geriye dönüp baktığımızda yaşadığımı afetin büyüklüğünü daha iyi görüyoruz. Rabbim ülkemizi ve milletimizi her türlü afettten muhafaza etsin diye duada bulunuyoruz. 

Deprem bölgesindeki 11 ilimizde yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı bina sayısı 230 bini buluyor. Evi hasarsız veya az hasarlı olan vatandaşlarımızın bir kısmı da devam eden artçı sarsıntılar nedeniyle yaşadıkları kaygıyla evlerine giremiyor. 3 milyon 320 bin insanımız deprem bölgesinden tahliye edilerek diğer illerimize gitti. Deprem bölgesinde kalan 1.5 milyonu aşkın insanımız çadırlarda 53 bin insanımız konteynerlerde hayatını sürdürüyor. Konteyner şehirlerin kurulumuna hız verdik. Amacımız 2 aya kadar 100 bin konteyner kurarak yarım milyon depremzedeyi bu alanlara taşımaktır. Gerekirse konteyner sayısını daha da artırabiliriz.

Bu noktada barınma sorunu yanında şehirlerimizin günlük hayatlarının ayrılmaz bir parçası olan ticareti faaliyetlerin ayağa kaldırılması konusuna da önem veriyoruz. Yıkılan veya kullanılanılmaz hale gelen iş yerleri içinde mobil çözümler gerçekleştiriyoruz. 3 bin konteyerden oluşan çarşılar kuruyoruz. Sanayi tesisleri, fabrikalar, işletmeler için gereken tüm destekleri sağlayacağız. 

Kalkınma ajanslarımızın tüm kaynaklarını afet bölgesi şehirlerine aktararak devlet katkısını en üst seviyeye çıkartıyoruz. 250 milyar liralık kredi paketine 100 milyar lira daha ilave ettik. Deprem bölgesindeki işletmelerin KOSGEB'e olan 2023 borçlarını, felakette hayatını kaybeden işletmecilerimizin tüm borçlarını siliyoruz. Depremde ağır hasara uğruyan yerlerde dükkanlarını hemen faaliyete geçirmek isteyen esnafa 250 bin liraya kadar yüzde 7,5 faizli kredi veriyoruz. Kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteği uygulamalarını da devreye alıyoruz. Toplum yararına çalışma programıyla istihdamı özellikle ihtiyaç sahibi ailelere öncelik vererek 50 bin kişiye çıkartıyoruz. Çocuklarımızın eğitiminin aksamaması için de gayret gösteriyoruz. İllerin ve okul binalarının durumlarına göre ilk ve orta dereceli eğitim kurumlarımızı açmaya başladık. (Milliyet)

İnsanlarımızın barınma taleplerini karşılarken diğer ihtiyaçlarını da ihmal etmiyoruz. 1 milyon 61 binden fazla depremzedeye hanebaşına 10 bin lira acil yardım ödemesi yaptık. 

Dört haftanın sonunda arama kurtarma çalışmalarını tamamladığımız barınma ve gıda sorunlarını çözdüğümüz bir yere geldik. Yıkık ve acil yıkılacak olan hızla enkazını kaldırılmamız gereken 50 bin bina var.

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız

Besiktas Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği