Telefon
WhatsApp
D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

D Vitamini Eksikliği?

Özellikle kış aylarında Almanya'da pek çok kişiye D vitamini eksikliği yaşanıyor. D vitamini kemikler ve vücuttaki diğer metabolik süreçler için önemlidir. Bu makale D vitamini eksikliğinin risk faktörleri, önlenmesi, semptomları ve tedavisine genel bir bakış sunmaktadır.

D Vitamini Eksikliği Nedir?

İnsan bedeninin kendi üretemediği veya üretemediği bazı maddelere ihtiyacı vardır. Bunlar, diğer şeylerin yanı sıra vitaminleri de içerir. Bunlardan bir grup kalsiferollerdir: D vitamini olarak da bilinirler.

İnsanlar bu maddeleri ancak güneş ışığından gelen UV-B radyasyonuna doğrudan maruz kaldıklarında üretebilirler. Kuzey bölgelerde, insanlar kış aylarında (Ekim ile Nisan ayları arasında) genellikle D vitamini eksikliği yaşarlar. 

D vitamini eksikliğiniz varsa vücudunuz yiyeceklerdeki kalsiyumu ememez. D vitamini eksikliğinin dekalsifikasyona ve sonuçta kemiklerin yumuşamasına yol açmasının nedeni budur.

Bebekler yaşamlarının ilk birkaç ayında yeterli D vitamini almazlarsa kemikleri bükülür ve bilekleri şişer. Sonra raşitizm hakkında konuşuruz. Ancak bu hastalık başka nedenlerle de ortaya çıkabilir: Fosfat eksikliği veya genetik nedenler de raşitizme yol açabilir.

 

D Vitamini Nedir ve Neden Önemlidir?

Bu videoda D vitamininin ne olduğunu ve vücudun neden D vitaminine ihtiyaç duyduğunu öğrenin.

D vitamini Eksikliğinde Hangi Belirtiler Ortaya Çıkar?

Doktorlar, insanlara uzun süre D vitamini verilmediğinde aşağıdaki belirtilerden bazılarını gösterdiklerinde D vitamini eksikliğinden bahseder:

 • Kemik ağrısı
 • Kemiklerde, özellikle kaburgalarda, bacaklarda ve omurgada deformasyonlar
 • Kırık kemikler
 • Kıkırdak ve kemik birleşim yerinde şişlik
 • Başın arkasının yumuşaması
 • Küçük çocuklarda fontanelin gecikmeli kapanması
 • Kas Güçsüzlüğü
 • Enfeksiyonlara duyarlılık

D Vitamini Eksikliğinin Risk Faktörleri Nelerdir?

Dışarıda nadiren vakit geçirenlerde D vitamini eksikliği riski daha yüksektir. Bu durum özellikle hareketsiz insanları, bakıma muhtaç kişileri ve çok yaşlı insanları, ayrıca koyu tenli kişileri ve kültürel ya da dini nedenlerden dolayı dışarıda yalnızca kapalı vakit geçiren kişileri etkilemektedir. Aydınlık odalarda yaşayan veya çalışan insanlar da etkilenebilir çünkü cam paneller UV ışınımını engeller. 

Ayrıca yetersiz beslenme, inflamatuar bağırsak hastalığı, osteoporoz veya romatoid artrit gibi bazı hastalıklar da D vitamini eksikliği riskini artırır.

D Vitamini Eksikliği Nasıl Önlenebilir?

Yeterli D vitamini alabilmeniz için yüzünüzü, ellerinizi, kollarınızın ve bacaklarınızın bir kısmını, cilt tipine ve yılın zamanına bağlı olarak her gün saat 12:00 ile 15:00 arasında 5 ila 25 dakika güneşe maruz bırakmanızı öneriyor. . Bu süre sabah 10.00'dan 12.00'ye ve öğleden sonra 15.00'den 18.00'e kadar iki katına çıkarılmalıdır.

D vitaminini yiyeceklerden de alabilirsiniz. Esas olarak yağlı deniz balıklarında, karaciğer ve böbrek gibi sakatatlarda, yenilebilir mantarlarda ve yumurtalarda bulunur. Morina balığı karaciğeri yağı da bol miktarda D vitamini içerir. Ancak gıdaların yalnızca takviye olarak D vitamini sağladığını unutmamak gerekir. Bu vitaminin yeterli düzeyde sağlanması için tek başına gıda yeterli değildir.

D vitamini takviyelerinin alınması, yalnızca güneş ışığı ve diyetle telafi edilemeyecek kadar yetersiz tedarikin kanıtı varsa önerilir. Örneğin huzurevlerinde yaşayan yaşlıların besin takviyesi olarak günde 20 mikrogram D vitamini alması gerekir.

D Vitamini Eksikliği Nasıl Teşhis Edilir?

D vitamini eksikliğinden şüpheleniliyorsa, doktorların elinde çeşitli teşhis prosedürleri vardır. Bu içerir:

 • Tipik belirtilerin ortaya çıkışının, temiz havada beslenme ve egzersiz yapma, ilaç kullanma gibi alışkanlıkların, ailedeki hastalıkların sorgulanması
 • fiziksel muayene
 • Kan alma ve laboratuvar incelemesi
 • çocuklarda eklemlerdeki olası deformasyonları tespit etmek için el röntgeni

D Vitamini Eksikliği Nasıl Tedavi Edilir?

Güneş ışığı ve diyetle telafi edilemeyen kanıtlanmış bir D vitamini eksikliği tabletlerle tedavi edilir. Çoğu hasta aynı anda kalsiyum alır.

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!