Telefon
WhatsApp
Demirtaş'tan Akşener'e açık mektup

Siyaset gündeminde Meral Akşener'in geçtiğimiz hafta perşembe günü altılı masa için sert sözler söyleyerek yaptığı çıkış tansiyonu yükseltmiş, gerginlik pazartesi günü tatlıya bağlanarak CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanı adaylığı açıklanmıştı. İYİ Parti lideri Meral Akşener peş peşe gelişmelerin yaşandığı 4 günü Fatih Altaylı'yla Teke Tek programında anlatmıştı. Akşener'in programda HDP ile ilgili söylediği sözler dikkatleri üzerine çekmişti.

Sıcak gelişmelerin ardından Edirne Cezaevi'nde tutuklı bulunun eski HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş sosyal medya hesabından 4 sayfalık bir mektup paylaştı. Demirtaş paylaşımına, "İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener'e açık mektubum" notunu düştü.

İşte Selehattin Demirtaş'ın, Akşener'e mektubu;

"Millet İttifakının Cumhurbaşkanı adayı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte Millet İttifakındaki partilerin genel başkanları ve iki belediye başkanı olarak tarihi bir dönemde zorlu bir görev üstlendiniz. Öncelikle hayırlı olsun diyor, başarılar diliyorum. İzleyebildiğim kadarıyla, Sayın Kılıçdaroğlu ile sizin dışınızdaki partilerin genel başkanları, HDP seçmeni dahil tüm seçmenleri demokratik dönüşüm umudu etrafında buluşturmak istiyorlar. 'Hayır, biz de HDP seçmeninin oyuna ve desteğine talibiz; ama HDP'yi kurumsal olarak muhatap almaya karşıyız.' diyorsanız hemen belirtmeliyim ki, tıpkı diğer partilerin seçmenlerinin yaptığı gibi ben de siyasi haklarımı koruma görevi ve sorumluluğunu HDP'ye vermiş bulunuyorum. Dolayısıyla çok güvendiğim HDP yönetiminin kararı hangi yönde olursa benim de oy tercihim aynı yönde olacak, doğal olarak.

 

Partimiz HDP, aynen İYİ Parti gibi meşruiyetini halktan almıştır. Üstelik, halk HDP'ye partinizden daha fazla ilgi göstererek HDP'yi Türkiye'nin üçüncü partisi yapmıştır. Zaten Meclis sıralarında HDP ile yan yana olup komisyonlarda da aynı masada oturuyorsunuz. Ayrıca zaman zaman Meclisimizi, HDP Milletvekili Sayın Nimetullah Erdoğmuş yönettiğinden, Meclis'teki varlığımızı da biliyorsunuzdur."

'HDP'NİN MÜZAKERE YAPMASININ NE SAKINCASI OLABİLİR'

Akşener, "Sayın Genel Başkan, bu tarihi seçim öncesinde toplumun büyük bölümü 'birleşe birleşe kazanacağız' sloganlarıyla umudu büyütmeye çalışırken sizin, partimiz HDP'ye dönük bazı açıklama ve yaklaşımlarınızın bu amaca uygun olmadığını düşünüyorum. HDP'li bir seçmen olarak sizi daha iyi anlayabilmek için bazı konuların netleşmesinde büyük yarar görüyorum.

Siz Millet İttifakının bir parçası olarak kendi ittifakınızdaki partilerle bile kıran kırana bir müzakere yürüttünüz. Size hak olan müzakere siyaseti, HDP için neden bir hak değil? HDP seçmenini ikinci sınıf yurttaş, iradesiz vatandaş olarak görmediğinizden eminim. O halde HDP'nin, oy vereceği Cumhurbaşkanı adayı ile müzakere yapmasının nasıl bir sakıncası olabilir?

Kaldı ki HDP'nin defalarca açıkladığı gibi müzakere başlıkları da Eylül 2021'de HDP'nin ilan ettiği 11 maddelik tutum belgesidir, öyle gizli kapaklı şeyler de değil. HDP destek kararı alırsa Sayın Kılıçdaroğlu çok yüksek olasılıkla Cumhurbaşkanı olacak ve siz de Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacaksınız. Ayrıca partiniz birkaç bakanlık görevi üstlenecek" ifadelerini kullandı.Demirtaş, mektubunda "Beni nasıl ikna etmeyi düşünüyorsunuz" diyerek Akşener'e sorular yöneltti.(Mynet)

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

araç kiralama

Yazarlarımız

Besiktas Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği