Telefon
WhatsApp
Depresyona karşı besinler

Depresyon belirtileriyle mücadele etmek ve yaşam kalitesini artırmak için vücutta mutluluk ve mutluluk hissinden sorumlu maddeler olan serotonin ve dopamin üretimini destekleyen besinler açısından zengin bir beslenme düzenine sahip olmak önemlidir. Yani günlük hayatta yer alabilecek besinlerden bazıları yumurta, balık, muz, keten tohumu ve bitter çikolatadır.

Depresyon, esas olarak enerji kaybı ve sürekli yorgunlukla karakterize edilen, bir psikiyatrist ve psikolog tarafından takip edilerek tedavi edilen bir sinir sistemi hastalığıdır, ancak diyet aynı zamanda kişinin kendisini daha iyi ve daha heyecanlı hissetmesine de yardımcı olur. 

 

Depresyonda Yenilmesi Gereken Yiyecekler

Depresyonla mücadele etmek için yenilmesi gereken yiyecekler, kanda dolaşan serotonin düzeylerini artırmaya yardımcı olan, iyilik duygusunu teşvik eden ve ruh halini iyileştiren besinler açısından zengindir. Bu nedenle günlük beslenmede yer alması gereken besin ve besinlerden bazıları şunlardır:

  • Et, balık, deniz ürünleri, yumurta, kestane, yer fıstığı, bezelye, avokado, karnabahar, muz, nohut, avokado, yulaf, bitter çikolatada bulunan triptofan ve omega-3 ;
  • Süt ve süt ürünlerinde bulunan kalsiyum ;
  • Çikolata, kestane, badem, kabak çekirdeği, esmer pirinç, buğday tohumu, yulaf, avokado ve muzda bulunan magnezyum ;
  • Ispanak, lahana, süt ve süt ürünleri, karaciğer, tavuk, erik ve karpuzda bulunan B-kompleks vitaminleri ;
  • C vitamini , aserola, guava, ananas, portakal, limon, mandalina, böğürtlen ve ahudududa bulunur.
  • Meyvelerde, sebzelerde ve chia, keten tohumu ve susam gibi tohumlarda bulunan lifler .

Ruh halinizi iyileştirmeye yönelik sonuçlar elde etmek için bu yiyeceklerin günlük olarak her öğünde tüketilmesi gerekir ve aynı zamanda kilo verme ve bağırsak geçişini iyileştirme açısından da önemlidir.

Bağırsak Floranızı İyileştirin?

Sağlıklı bağırsak florasına sahip olmak aynı zamanda depresyonun önlenmesi ve ruh halinin iyileştirilmesi için de gereklidir, çünkü bağırsakta yaşayan iyi bakteriler, iyi ruh halinden sorumlu bir hormon olan vücutta mevcut serotoninin yarısından fazlasını üretir ve depolar.

Bu nedenle depresyon ve anksiyeteyi önlemek ve kontrol altına almak için sağlıklı ve dengeli bağırsak florasına sahip olmak gerekir. Bağırsaktaki iyi bakterilerin bir kısmı örneğin sade yoğurt ve kefirde bulunur ve esas olarak yulaf, tam tahıllı ekmek ve keten tohumu gibi tam gıdalarda bulunan lifle beslenirken, kötü bakteriler daha fazla şeker ve beyaz un tüketir.

Ne Tüketilmemeli

Alkollü içecekler, fast food, gazlı içecekler gibi ruh hali değişimlerini artıran yiyeceklerden ve kızarmış yiyecekler, tatlılar, tatlılar gibi yağ ve şeker oranı yüksek yiyeceklerden kaçınmak önemlidir çünkü bu yiyecekler kan şekerinde ani değişikliklere neden olur. vücutta hormon üretiminde değişikliklere ve kilo alımına yol açan faktörler, depresyona yakalanma olasılığını artıran ve kötüleştiren faktörlerdir.

Tedavi Nasıl Olmalı

Depresyon tedavisi psikolog ya da psikiyatristin tavsiyesi doğrultusunda yapılmalı ve bazı durumlarda ilaç kullanılması da gerekebilmektedir. Ayrıca kişinin arkadaşlarıyla ve ailesiyle konuşması ve dışarı çıkması, saklanmaktan kaçınması, triptofan açısından zengin beslenmesi, düzenli fiziksel aktivitede bulunması ve sık sık terapi seansları yapması önemlidir.

Ayrıca depresyonun ciddi bir hastalık olduğunu ve bu sorunun aşılmasında aile desteğinin şart olduğunu unutmamak gerekir. Depresyonun tedavisi için bakımdan vazgeçmeden uygun tedavi şarttır. Depresyondan nasıl çıkılacağına dair daha fazla ipucuna göz atın.

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!