Telefon
WhatsApp
Dev konut kampanyası! Fiyatlar aşağı çekilecek

Orta gelirlilere yönelik Yeni Evim adlı kampanyanın ayrıntıları belli oldu. Dev konut kampanyasıyla ilgili uzmanlardan ilk değerlendirme geldi. Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı milliyet.com.tr'ye şu ifadeleri kullandı: Gelire uyumlu bir model olarak karşımıza çıktı. 3 ayrı bölgeye ayrılması önemli bir avantaj oldu. Çünkü konut fiyat endeksine göre bölgelerde ayrı fiyat skalaları vardı. İlk bölgede İstanbul’da üst limit 5 milyon iken, ikinci bölgede Ankara, İzmir, Bursa, Mersin ve Muğla’da kredi üst limiti 3 milyon olarak belirlendi. Diğer şehirlerimizde ise kredi üst limiti 2 milyon lira.(milliyet.com.tr)

Konutun sıfır olma şartı aranıyor. Bu kapsamda gerek tamamlanmış konutlar gerekse belirli oranda tamamlanmış olanlar kapsam içerisinde değerlendirilebilecek. İnşaattaki arzı artıramaya yönelik yapımına yeni başlayacak konutlar için bu kredilerin verilecek olması istihdama ve inşaat sektörünün hareketlenmesine olumu fayda sağlayacaktır.

KREDİNİN KULLANDIRILMASINI KOLAYLAŞTIRACAK

1’in altında başlayacak faiz oranları 0.69 olarak belirlendi ve vade süresi 15 yıl olacak. Kredi kriteri kapsamında 1. ve 2. bölgede hem bir konutunun olmaması hem de son 1 yıl içerisinde konut satışı yapmamış olması kriteri daha çok ihtiyaç sahibi kişiler tarafından bu kredinin kullandırılmasını kolaylaştıracaktır.

Özellikle müteahhit kesim için ayrılan 25 milyar TL’lik finansman da yeni projelere imkan sağlanması mümkün olabilir. Bu noktada vadenin artırılması ödemeleri de kolaylaştıracaktır. Özellikle de bunun İstanbul’da yeni konut bulma imkanı daha zor olduğunu değerlendirdiğimizde diğer illerde daha yoğun başvuru alabileceği kanaatindeyiz. Evlerin 5 yıl satılamayacak olması bunun yatırım amacıyla ya da al sat yöntemi ile değerlendirilmesini zorlaştıracaktır.

Gayrimenkul Uzmanı Sühran Aras ise milliyet.com.tr'ye şu ifadeleri kullandı: "Gayet iyi 0.69 çok uygun orta gelirliye hitap eden bir proje bu. Gayet iyi özellikle İstanbul’u ayırmaları çok önemli 5 milyon TL kredi kullandırılacak. İstanbul diğer illere göre çok daha yüksek fiyat artışı ile karşı karşıyaydı. İstanbul 5 milyon, 7 tane ilimizde 3 milyon diğer illerde 2 milyona kadar kredi kullanılacak. 15 yıl uzun vade de uygun. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ilk 3 yıl sübvanse desteği çok önemli bir destektir.

‘ARZ GELDİĞİ SÜRECE FİYATLAR AŞAĞI ÇEKİLECEK’

İlk 3 yıl zorlanmadan taksitler konusunda destek verecektir. Geniş kapsamlı ve orta ölçekteki gelir grubuna sahip ailelere fayda sağlayacak. 100 bin aile, bu arza destek sağlayacak. Arz geldiği sürece fiyatları aşağı çekeceğiz.

‘KONUT VE KİRA FİYATLARININ DÜŞMESİNDE CİDDİ ETKEN OLACAKTIR’

İlk evim projesinde 250 bin konut geliyor. Bu 500 bine çıkacak dolayısıyla kiracı olup bu projeden faydalanan kişiler kendi evlerine geçtikleri taktirde 250 bin konut açığa çıkacak bunlar hem kira fiyatlarının düşümünde hem de satış fiyatlarının düşmesinde ciddi etken olacaktır.

‘FAİZ ORANLARI ÇOK İYİ GELDİ’

Faiz oranları çok iyi geldi 0.69’dan başlayan, sanırım orada 2+1, 3+1 ve 4+1’e göre faiz oranları değişecektir. Daha küçük konutlar, alanlara faiz oranları daha düşük. 4+1 alanlara yüksek bir faiz oranı gelecektir diye düşünüyorum. Yüzde 1’in altındaki faiz oranı tüketiciyi mutlu edecek oranlardır."

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

 

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız

Besiktas Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği