Telefon
WhatsApp
DSÖ e-sigaraya karşı acil küresel eylem çağrısında bulundu

Dünya Sağlık Örgütü Perşembe günü yaptığı açıklamada, reşit olmayanlar arasında e-sigara kullanımındaki önemli artışın ve buna bağlı risklerin ele alınması gerektiğini söyledi.

"E-sigaraların tüketici ürünleri olarak nüfus düzeyinde tütün kullanımını bırakmada etkili olduğu gösterilmemiştir," DSÖ Perşembe günü basın bülteninde bunu söyledi. "Bunun yerine, toplum sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri konusunda endişe verici kanıtlar ortaya çıktı."

Kuruluş, e-sigaraların reşit olmayanlara yönelik renkli ürünler, reklamlar ve paketlerle çok agresif bir şekilde pazarlandığını söyledi.

"E-sigaraların açık piyasada bulunmasına izin verildi ve gençlere agresif bir şekilde pazarlandı"; DSÖ söyledi.

DSÖ yetkilileri, e-sigara reklamlarının genç potansiyel tüketicilere hitap ettiğini söyledi.

"Bu ürünlerin bir kısmında çizgi film karakterleri kullanılmış ve şık tasarımlara sahip, genç nesle hitap eden"; dedi DSÖ Sağlığı Geliştirme Direktörü Ruediger Krech. "Çocuklar ve gençler arasında e-sigara kullanımında endişe verici bir artış var."

Dünya Sağlık Örgütü, verilerin gençler arasında e-sigara tüketiminde ciddi bir artış olduğunu gösterdiğini söylüyor.

"Dünya Sağlık Örgütü'nün tüm bölgelerinde 13-15 yaş arası çocuklar yetişkinlere göre daha yüksek oranda e-sigara kullanıyor. Kanada'da 16-19 yaş arası gençler arasında e-sigara kullanım oranları 2017-2022 yılları arasında iki katına çıktı." DSÖ söyledi.

DSÖ, aromalı e-sigaraların yasaklanması da dahil olmak üzere yaptırım tedbirleri önerdi.

34 ülke e-sigara satışını yasaklıyor, 88 ülkede e-sigara satın alınabilecek minimum yaş sınırı yok ve 74 ülkede bu zararlı ürünlerle ilgili herhangi bir düzenleme yok

DSÖ, e-sigara kullanımını yasaklayan ülkelere "halk sağlığı müdahalelerini desteklemek ve güçlü yaptırımlar sağlamak için izleme ve gözetime devam etmelerini" önerdi.

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!