Telefon
WhatsApp
DSÖ,Kanser vakalarının 2050 yılına kadar yüzde 77 artacağını tahmin ediyor

Dünya Sağlık Örgütü'nün kanser kurumunun tahminlerine göre, dünya çapında yeni kanser vakalarının sayısı 2050 yılında 35 milyona ulaşacak; bu rakam 2022'deki rakamdan yüzde 77 daha fazla.

DSÖ'nün Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC) tarafından yürütülen bir araştırmada , tütün, alkol, obezite ve hava kirliliğinin öngörülen artıştaki temel faktörler olduğu belirtildi.

IARC yaptığı açıklamada, ‘‘2050 yılında 35 milyondan fazla yeni kanser vakasının tahmin edildiğini‘‘ ifade ederek, 2022'de teşhis edilen yaklaşık 20 milyon vakaya göre yüzde 77'lik bir artış olduğunu ifade etti.

IARC kanser sürveyans başkanı Freddie Bray Perşembe günü El Cezire'ye verdiği demeçte, ‘‘Yeni tahminler kesinlikle kanserin bugünkü boyutunu ve gerçekten de önümüzdeki yıllar ve onyıllarda tahmin edilen artan kanser yükünü vurguluyor. ‘‘ IARC, 185 ülke ve 36 kanserden elde edilen verilere dayanan iki yıllık raporunun yanı sıra, 2022 yılında tahmini 9,7 milyon kanser ölümünün gerçekleştiğini belirtti.

IARC, ‘‘Tütün, alkol ve obezite, artan kanser vakalarının ardındaki temel faktörlerdir; hava kirliliği ise hâlâ çevresel risk faktörlerinin temel etkenlerinden biridir‘‘ dedi. Ajans, 2022 tahminleriyle karşılaştırıldığında 2050 yılında 4,8 milyon yeni vakanın daha tahmin edilmesiyle vaka sayılarında en büyük artışın en gelişmiş ülkelerde kaydedilmesinin beklendiğini belirtti.

Bray, Al Jazeera'ye şunları söyledi: ‘‘Gördüğümüz en büyük zorluklardan biri, kanser yükündeki orantılı artışların, düşük gelirli ve insani gelişme düzeyi düşük ülkelerde en çarpıcı şekilde ortaya çıkmasıdır. ‘‘ Bray, 100'den fazla farklı kanser türü olmasına rağmen ilk beş kanserin vakaların yaklaşık yüzde 50'sini oluşturduğunu söyledi.

IARC ayrıca farklı kanser türlerinin artık yaşam tarzları değiştikçe popülasyonları giderek daha fazla etkilediğini söyledi.

Bray, hastalığın önlenmesinin yanı sıra acı çeken insanlara yönelik palyatif bakıma da çok daha fazla yatırım yapılması gerektiğini söyledi.

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!