Telefon
WhatsApp
Dünyanın ilk domuz böbrek nakli hastası hayatını kaybetti

ABD'deki Massachusetts Genel Hastanesi, mart ayında genetiği değiştirilmiş domuz böbreklerini başarılı bir şekilde canlı hastalara nakletti. Ancak hastane, nakli alan 62 yaşındaki Rick'in hasta olduğunu söyledi. Slayman, ameliyattan yaklaşık 2 ay sonra öldü.

Agence France-Presse ve Reuters`in haberine göre, Boston'daki Massachusetts Genel Hastanesi bu gece bir açıklama yaparak şunları söyledi: ‘‘Massachusetts Genel Hastanesi, Bay Slayman'ın ani ölümü nedeniyle derin üzüntü duymaktadır. Yakın zamanda yapılan bir nakil ameliyatının, onun ölümüne katkıda bulunduğuna dair hiçbir belirti yoktur.

Mart ayında Massachusetts Genel Hastanesindeki cerrahlar, son dönem böbrek hastalığından muzdarip olan Slyman`a dünyanın ilk başarılı genetiği değiştirilmiş domuz böbreğini nakletmeyi başardı.

Dünyanın ilk yaşayan ABD'li hastasına genetiği değiştirilmiş domuz böbreği implante edildi.

Massachusetts Genel Hastanesi, Mart ayında organ sıkıntısının her yerde kalıcı bir sorun olduğunu belirterek, yalnızca hastanede

1. 400`den fazla hastanın böbrek nakli beklediğini söyledi.

Tip 2 diyabet ve yüksek tansiyon hastası olan Slimane, 2018`de insana böbrek nakli yapılmadan önce yedi yıl boyunca diyalize girmişti.

Massachusetts Genel Hastanesi, Mart ayında kendisine dört saatlik genetiği değiştirilmiş domuz böbreği nakli gerçekleştirerek, ‘‘Bu operasyon, hastalara hazır organ sağlama çabalarımızda önemli bir kilometre taşıdır‘‘ dedi.

Geçtiğimiz yılın Ekim ayında Nature bilimsel dergisinde yayınlanan araştırma, eGenesis tarafından sağlanan genetiği değiştirilmiş domuz böbreklerinin maymunlara başarıyla nakledildiğini ve maymunların ortalama 176 gün yaşadığını ve bir vakanın 2 yıldan fazla yaşadığını gösterdi.

Bundan önce, NYU Langone Transplantasyon Araştırma Merkezi ekibi genetiği değiştirilmiş domuz böbreklerini beyin ölümü gerçekleşen hastalara nakletmişti ancak Slayman, domuz böbreği nakli yapılan ilk yaşayan hastaydı.

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!