Telefon
WhatsApp
Elektrikli araçlar neden yanıyor?

 

Alev almaya yatkın olmasının genellikle üç olası nedeni vardır. Olasılıklardan biri pil takımının hatalı üretilmiş olmasıdır. İkincisi, pilin işleyişini yöneten ve çalıştıran yazılım doğru tasarlanmamıştır. Son olasılık, bir çarpışmada ya da yeterli yerden yükseklik olmadığında aracın alttan darbe alması durumunda akü paketinin hasar görmesidir.

Lityum iyon akü hücreleri organik sıvı elektrolitler içerir. Bu, tasarımın Aşil topuğudur. Bu sıvı, yüksek sıcaklıklarda çalışırken o kadar uçucu ve yanıcıdır ki, bir çarpışma sırasında paketin hasar görmesi halinde, kimyasal sızıntıya yol açabilir ve bu da EV yangınlarıyla sonuçlanan bir kimyasal reaksiyona neden olabilir.

Pilin içindeki çok sayıda hücre kademeli olarak patlamaya ve tutuşmaya başlar. Yangın söndürülse bile hücrelerin birbiri ardına patlamasıyla tekrar tekrar alev alabilirler. Ayrıca lityum piller nedeniyle itfaiyeciler elektrikli araba yangınlarını söndürmek için özel kimyasallar taşıyor. Geleneksel su ve köpüklü söndürücüler lityum pil yangınlarında işe yaramaz.

Bir garajda veya otoparkta boşta beklerken veya şarj olurken kendiliğinden yanan çok sayıda araba vakası rapor edildi. Doğru üretilmediği takdirde, atmosferik koşullar bile pil takımının içindeki elektrotları etkileyebilir. Hyundai ve General Motors gibi otomobil üreticileri, belirli bir LG Chem tasarımı pil paketinin alev almaya eğilimli olduğu ve bazılarının da bulaştığı iddiasının ortaya çıkması üzerine çok sayıda elektrikli aracını geri çağırmak zorunda kaldı.

Elektrikli arabalar, pil takımının hasar görmesi veya yanlış üretilmesi durumunda alev alma eğiliminde olabilir. Ancak elektrikli otomobillerin bir süredir ortalıkta olabileceğini ancak teknolojinin hâlâ taze olduğu gerçeğini de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Hala bir dereceye kadar iyileştirilmesi ve anlaşılması gerekiyor. Bir asırdan fazla bir süredir, galonlarca yüksek derecede yanıcı benzin veya dizel içeren arabaları kullanıyoruz.

Aslında NHTSA, Lityum-iyon pil paketlerinin oluşturduğu risklerin, daha az olmasa da, benzinle çalışan araçlarla karşılaştırılabilir düzeyde olduğunu bildirmektedir. Bunun nedeni BEV'lerin gemide daha az miktarda yanıcı sıvı taşımasıdır. Feci bir arıza durumunda çok daha az miktarda yanıcı solventin salındığını ve yandığını bildiriyorlar.

Otomobil üreticileri şu anda daha hızlı şarj süresi, daha uzun sürüş menzili sunacak ve ilgili riskleri azaltacak akü teknolojisini geliştirmek için çalışıyor. Audi Toyota ve Çinli BYD gibi çeşitli otomobil üreticileri tarafından , yangın riskini azaltan, daha hafif ve karşılaştırılabilir performans sunan katı hal pillerine sahip teknolojilerde birçok atılım yapıldı . Ancak yeni teknolojinin ticarileştirilmesine biraz zaman var gibi görünüyor.

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!