Telefon
WhatsApp
 Emeklilikte yaşa takılanlar 4 ödeme birden alacak!

EYT'DE EMEKLİ MAAŞLARI BAĞLANIYOR

Tarihi emeklilik yasası düzenlemesi sonrası SGK'ya 1,5 milyonu aşkın başvuru geldi. SGK çalışanları yoğun mesailer gerçekleştirerek bir kısım EYT'linin maaş bağlanma işlemlerini gerçekleştirdi. Daha emekilik başvurusu için işlemleri tamamlanmamış EYT'lilerin hiçbir hak kaybı olmayacak. Mart ayı içerisinde başvuru yapan tüm hak sahipleri 1 Nisan'dan itibaren tüm hak edişlerini alacak.

SGK çalışanları EYT'lilerin emekli maaşı için çalışıyor

Emekli maaşları bağlanma işlemleri tüm hızıyla sürüyor. Türkiye genelindeki Sosyal Güvenlik Kurumları'nda yoğunluk yaşanıyor. SGK çalışanları insan üstü gayret göstererek tüm EYT'lilerin emekli maaşı için çalışıyor.

 

 SGK çalışanlarının fazla mesai ücretlerine yüzde 100 zam yapıldı

EYT'de maaş bağlanma sürecinin hızlandırılması için SGK çalışanlarına ödenen fazla mesai ücretleri için düzenleme yapıldı. Düzenleme ile SGK çalışanlarının fazla measi süresi 50 saatten 100 saate çıkarıldı. Fazla mesai ücreti de 3 ay boyunca 27 liradan 54 liraya yükseltildi.

Emekliye Zam Düzenlemesi Meclis'ten Geçti

En düşük emekli maaşı yüzde 36 artışla 5500 TL'den 7500 TL'ye yükseltildi. Ocak zammı öncesi bu rakam 3500 TL'ydi. Böylece 2023 yılında en düşük emekli maaşı yüzde 114'ün üzerinde zamlandı. Öte yandan bayram ikramiyesi de 1100 TL'den yüzde 82 artışla 2000 TL'ye yükseldi.

Emekliye zam düzenlemesi Meclis Genel Kurulu'nda oylanarak yasalaştı ve Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunuldu. Yasanın kısa süre içinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Emekli zammı düzenlemesinden bütün EYT'liler de faydalanacak.

 SGK'dan SMS ile bildirim yapılacak

Emekli maaşı bağlanan EYT'lilere SGK'dan SMS ile bildirim yapılıyor. Yinede teknik aksaklık nedeniyle SMS gelmediyse EYT'liler e-Devlet ekranına girdiklerinde Sosyal Güvenlik Kurumu DYS Evrak Takip ekranında başvuru durumunu sorgulayabilir.

"Eyt Maaş Bağlanması

"Emekli maaşının 1 Nisan'dan itibaren bağlanması" demek hemen o gün hesaba maaş yatacak anlamı taşımıyor. Bu tarih itibarıyle emekli olmuş ve yine bu tarihten itibaren tam hak sahibi olduğu anlamına geliyor. Örneğin SSK'dan emekli olanların maaşları her ayın 17'sinde başlıyor 26'sına kadar sürüyor. Emekli maaşının yatacağı tarih tahsis numarasının son rakamına göre belirleniyor.

Eyt'Lilerin Eemekli Maaşı Ödeme Takvimi

Emeklilik işlemleri tamamlanan SSK'lı EYT'liler 17-26 Nisan arasında, Bağ-Kur'lular 25-28 Nisan arasında alacak. Bu tarihlere kadar eğer aşırı yoğunluk nedeniyle maaş bağlanma işlemi gerçekleşmemişse bu EYT'liler için ödemeler Mayıs ayında yapılacak ancak kesinlikle bir hak kaybı olmayacak. Mart ayında başvuran EYT'liler 1 Nisan'dan itibaren geçerli olmak üzere peşin ödeme, emekli maaşı, bayram ikramiyesi ve promosyon dahil tüm haklarını alacaklar.

SSK emekli maaşları için ödeme takvimi

 • Tahsis numarası son rakamı 9 olanlar ayın 17'sinde,
 • Tahsis numarası son rakamı 7 olanlar ayın 18'inde,
 • Tahsis numarası son rakamı 5 olanlar ayın 19'unda,
 • Tahsis numarası son rakamı 3 olanlar ayın 20'sinde,
 • Tahsis numarası son rakamı 1 olanlar ayın 21'sinde,
 • Tahsis numarası son rakamı 8 olanlar ayın 22'sinde,
 • Tahsis numarası son rakamı 6 olanlar ayın 23'ünde,
 • Tahsis numarası son rakamı 4 olanlar ayın 24'ünde,
 • Tahsis numarası son rakamı 2 olanlar ayın 25'inde,
 • Tahsis numarası son rakamı 0 olanlar ayın 26'sında ödeme alacak.

 

Bağ-Kur Emeklisi Ne Zaman Ödeme Alıyor?

 • Tahsis numarası son rakamı 9,7,5 olanlar ayın 25'inde
 • Tahsis numarası son rakamı 3,1 olanlar ayın 26'sında,
 • Tahsis numarası son rakamı 8,6,4 olanlar ayın 27'sinde,
 • Tahsis numarası son rakamı 2,0 olanlar ayın 28'inde ödeme alacak.

Emekli maaşı ödemesi tarihi Cumartesi gününe rastlayan hak sahiplerinin ödemesi Cuma, Pazar gününe rastlayanların ödemesi ise Pazartesi yapılacak.

Eyt'Liler Emekli Maaşı İle Beraber 3 Ödeme Daha Alacak

1. Çift ödeme: Mart ayında emeklilik başvurusunu yapan EYT'lirin maaş bağlanması 1 Nisan itibarıyla yapılacak. Emeklilik işlemleri tamamlanan SSK'lı EYT'liler 17-26 Nisan arasında, Bağ-Kur'lular 25-28 Nisan arasında alacak.

Örneğin ayın 20'sinde maaşını alacak EYT'liye 20 günlük fark ödemesi (1 Nisan-20 Nisan hak ödemesi) ve 1 emekli maaşı ödemesi beraber yapılacak. Yani EYT'linin seçtiği banka hesabına 2 ödeme birden yapılacak.

2. Bayram ikramiyesi ödemesi: Her yıl Ramazan ve Kurban Bayramı öncesi emeklilere bayram ikramiyesi ödemesi gerçekleştiriliyor. Ramazan Bayramı 21 Nisan tarihinde idrak edilecek. Dolayısıyla 1 Nisan'dan itibaren maaşı bağlanan her EYT'li maaşı ne zaman hesabına yatarsa yatsın bayram ikramiyesi de alacak.

3. Banka promosyonu: EYT'liler emeklilik hakkı kazandıklarında maaşını nerden alacağı yönünde ister kamu bankası olsun ister özel bankalar olsun seçimini kendisi yapıyor. Bankalar burada müşteri kazanmak için emekli maaşını kendi bünyesine taşıyan her EYT'liye promosyon ödemesi yapacak. Bu rakam son olarak 10 bin TL'ye kadar yükseldi.(SABAH)

 

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız

Besiktas Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği