Telefon
WhatsApp
Eris Varyantı ve Alınacak Önlemler

Eris varyantı artık en baskın türdür; yeni Pirola çeşidi yakın takip altında

Eris lakaplı EG.5, Ağustos ayında baskın COVID-19 türü haline geldi. Omicron'un soyundan gelen Eris, Delta varyantı gibi öncekilerden sonra COVID-19 evrimleri serisinin en yenisidir . 

Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre Eris şu ana kadar diğer COVID-19 varyantlarından daha büyük bir halk sağlığı riski oluşturmuyor gibi görünüyor . Araştırmalar EG.5'in virüsün daha şiddetli bir formu olduğuna dair  hiçbir belirti göstermiyor .

Ağustos ayının sonlarında CDC, BA.2.86 veya Pirola adı verilen başka bir varyantı tespit etti . Pirola, birçok mutasyon içermesi nedeniyle önceki varyantlardan farklılık gösteriyor ve araştırmacılar bunun önleme, aşılama ve tedavi açısından ne anlama geldiğini anlamaya çalışıyor. CDC ve WHO Pirola'yı yakından izliyor. 

Genel olarak önlem almak iyi bir fikirdir, özellikle siz veya sevdikleriniz COVID-19 komplikasyonları açısından daha yüksek risk altındaysanız.

Son araştırmalar Kovid-19 ve diyabet hakkında ne söylüyor? 

Pandeminin ilk günlerinden bu yana diyabet, obezite ve diğer kronik sağlık sorunları , daha ciddi COVİD-19 enfeksiyonlarıyla ilişkilendirildi. Yaş da dikkate alınması gereken önemli bir risk faktörüdür.

USC Keck Tıp Fakültesi'nde tıp profesörü ve USC Klinik Diyabet Programları direktörü Dr. Anne Peters, "COVID-19 özellikle yaşlılarda hala ciddi olabilir" dedi. 

Peters, "Benim kişisel fikrime göre en büyük risk faktörleri (risk sırasına göre) yaş, bağışıklık sisteminin baskılanması, obezite ve kötü kontrol edilen diyabettir" dedi. "Ve ayrıca listenin bir yerinde böbrek yetmezliği, kalp hastalığı vb. gibi diğer eşlik eden hastalıklar da var. Dolayısıyla eğer biri daha yüksek risk kategorisine giriyorsa, insanların kendi hayatlarını yaşamasını istesem bile yine de dikkatli olun derim."  

2023'te yapılan geniş ölçekli bir analiz , diyabetli kişilerde belirli faktörlerin COVID-19'dan ölümle bağlantılı olduğunu ortaya çıkardı. Bunlar arasında hastaneye kabul sırasında yüksek kan şekeri, uzun süreli insülin kullanımı ve kalp ve böbrek hastalığı gibi diğer durumlar yer alır . Ek araştırmalar, hastaneye kabul sırasındaki yüksek kan şekerinin ( hiperglisemi ) daha kötü COVİD-19 sonuçlarıyla bağlantılı olduğunu göstermektedir.  

Daha olumlu bir kayda göre, 2021'de yapılan bir araştırma , diyabet teknolojisinin kullanımının, COVID-19'a sahip tip 1 diyabetli kişiler arasında olumsuz sonuç riskinin azalmasıyla ilişkili olduğunu  ileri sürdü .

Bir sonraki güçlendiricinizi ne zaman almalısınız? 

Güncellenmiş bir güçlendiricinin Eylül veya Ekim 2023'te hazır olması bekleniyor. Güncellenmiş aşı, EG.5 ile tam bir eşleşme olmayacak, ancak Moderna'nın ilk araştırmaları, yeni güçlendiricinin, yeni tanımlananların yanı sıra Eris'i de hedefleyebileceğini öne sürüyor. FL 1.5.1 (Fornax) çeşidi. 

Ancak bazı uzmanlar, insanların koruyucu etkilerini en üst düzeye çıkarmak için yeni güçlendiriciyi sonbaharın ilerleyen zamanlarına kadar beklediklerini öne sürüyor. Güçlendiriciyi almayı beklemek, popülasyonu halihazırda etkileyen değişkenleri hedeflemesini sağlayacaktır. Bu şekilde aşının hem enfeksiyonu hem de ciddi hastalıkları önleme şansı artacaktır. 

Takviye aşınızı daha sonra sonbaharda alırsanız, bu aynı zamanda enfeksiyonların Aralık ve Ocak aylarında artacağı tahmin edildiğinde de korunmanızı sağlamalıdır (takviye aşılarının tam etkililiğe ulaşması genellikle üç ay sürer). Bu, tatil seyahat sezonuna denk gelir, böylece korunduğunuzu bilerek sevdiklerinizi güvenle ziyaret edebilirsiniz. 

Başka ne gibi önlemler almalısınız? 

Bu arada, aşı mevcut olmadan önce, Kovid-19 nedeniyle ciddi hastalık geçirme riski yüksek olan kişiler, kendilerini enfeksiyona karşı korumak için ek adımlar atmak isteyebilir. Eğer COVID-19 konusunda endişeleniyorsanız uzmanlar aşağıdaki önlemleri almanızı tavsiye ediyor : 

  • Toplu taşıma, havaalanları ve konserler dahil kalabalık kapalı alanlarda yüksek kaliteli, yüze tam oturan bir maske takın.

  • Büyük kalabalıklardan kaçının.

  • Kapalı alanlar yerine açık havada yemek yemeyi ve etkinlikleri seçin.

  • Evinizdeki, çalışma alanınızdaki veya okulunuzdaki odaların iyi hava akışına sahip olduğundan emin olun. 

  • Herhangi bir semptomla karşılaşırsanız ve komplikasyon gelişme riski yüksek olan arkadaşlarınızı veya ailenizi ziyaret etmeden önce hızlı bir test yapın.

Bu süre zarfında kendinize ve şeker hastalığınıza dikkat etmeye devam etmeniz de önemlidir . 

Peters, "COVID-19 hepimize, özellikle de yaşlılarımıza ne kadar savunmasız olabileceğimizi hatırlattı" dedi. 

"Bu nedenle desteklediğimiz tüm iyi sağlıklı davranışlar (sağlıklı beslenme, egzersiz, diyabet ve hipertansiyon gibi sağlık durumlarının tedavisi) bu kadar önemli" dedi. “Ayrıca düzenli kontrollerden geçmek ve aşı yaptırmak. COVID-19'a rağmen sağlıklı olmak için yapabileceğimiz çok şey var." 

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!