Telefon
WhatsApp
Facebook News Avrupa'da kapanıyor, sosyal haberlere elveda

Facebook Haber hizmeti İtalya'da hiçbir zaman başlatılmadı. 2019 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde piyasaya sürülen uygulama, Avustralya, Birleşik Krallık, Almanya ve Fransa'da da uygulama entegrasyonu kazandı. 

Meta, Haber'i Brezilya ve Hindistan'a da getirmeyi planlamıştı ancak görünen o ki bu lansmanlar gerçekleşmeyecek. Facebook Haberleri, her pazarla ilgili yerel ve uluslararası haberleri görüntüler.

 Orijinal biçiminde, önerilen öğeler, insan operatörlerin küratörlüğünü yaptığı ayrı bir "üst hikaye" bölümü ile algoritmik olarak belirlendi. Ancak geçen yıldan itibaren Meta, projeyi tamamen yapay zeka destekli olacak şekilde yükseltti.

 Techcrunch'ın yazdığına göre duyuru, Meta'nın haber paylaşımına ilişkin yeni politikasını takip ediyor. Platformda hem sağlık hem de siyasi konularda bölücü içerik ortaya çıktığında, Kovid deneyiminden sonra kararlı bir tempo değişikliği yaşandı. 

Bu aynı zamanda menü terminolojisinde de yeni bir yaklaşıma yol açtı, böylece "haber akışı" terimi ortadan kalktı ve yerini sadece "yayın" aldı. Ayrıca Avustralya gibi bazı ülkeler, çevrimiçi platformların içerik yayıncılarıyla eşit muamele görmesine ve bunlara göre vergilendirilmesine yönelik yasalar çıkarmıştır.

 Meta, kararın sosyal medyadaki haberlerin başarısızlığından kaynaklandığını açıkladı: "İnsanlar Facebook'a haber ve siyasi içerik okumak için değil, başkalarıyla bağlantı kurmak ve yeni fırsatlar, tutkular ve ilgi alanları keşfetmek için geliyor. Haberler, Facebook'tan daha azını temsil ediyor.

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!