Telefon
WhatsApp
FATF, Türkiye'nin kara para aklamayla ilgili gri listeden çıkarıldığını açıkladı

Türkiye "Gri Liste"den çıktı

Kara para aklama ve terörün finansmanı ile mücadeleye yönelik önlemlerin koordinasyonu ve değerlendirilmesinden sorumlu uluslararası kuruluş olan Mali Eylem Görev Gücü (FATF), 28.06.2024 Cuma günü yaptığı açıklamada, Türkiye'yi özel gözlem altındaki ülkeler arasında yer alan "gri listeden" çıkardığını söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Sosyal Medya Hesabında, Türkiye'nin gri listeden çıkarılması nedeniyle "Başardık" mesajı yazdı.

FATF NEDİR

1989 yılında G7 ülkeleri tarafından kurulan FATF, mali suçlarla mücadelede uluslararası standartları belirler ve bu standartların uygulanmasını teşvik eder.

FATF'in ana görevleri şunlardır:

  1. Standart Belirleme: Kara para aklama ve terörizmin finansmanıyla mücadele için uluslararası standartlar belirlemek.
  2. Değerlendirme ve İzleme: Ülkelerin belirlenen standartlara uyumunu değerlendirmek ve bu uyumu düzenli olarak izlemek.
  3. Araştırma ve Politika Geliştirme: Yeni ortaya çıkan tehditleri ve zayıflıkları belirlemek ve bunlarla mücadele etmek için politika ve stratejiler geliştirmek.
  4. Ülkelerin Kapasitesini Artırmak: Ülkelerin kara para aklama ve terörizmin finansmanıyla mücadele kapasitelerini artırmalarına yardımcı olmak.

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!