Telefon
WhatsApp
Fed Başkanı Powell, faiz indirimi konuşmasını 'erken' olarak nitelendirdi

WASHINGTON - Başkan Jerome Powell yaptığı açıklamada, enflasyonun istikrarlı bir şekilde yavaşladığını ancak zafer ilan etmek veya Fed'in faiz oranlarını ne zaman düşürebileceğini tartışmak için henüz çok erken olduğunu söyledi.

Atlanta'daki Spelman College'da konuşan Powell, değişken gıda ve enerji maliyetleri hariç tüketici fiyatlarının son altı ayda yıllık sadece %2,5 oranında arttığını kaydetti. Bu, Fed'in %2'lik enflasyon hedefinin çok üzerinde değil.

Powell, yine de daha fazla ilerlemeye ihtiyaç olduğunu söyledi. Fed'in gösterge faiz oranını enflasyonu tamamen yenmeye yetecek kadar yükselttiğine dair "güvenle sonuca varmak için erken olur" diye ekledi.

Powell, birçok tüketici ve ticari krediyi etkileyen Fed'in gösterge faiz oranındaki indirim olasılığına atıfta bulunarak, "Politikanın ne zaman gevşeyebileceğine dair spekülasyon yapmanın da zamanı değil" dedi.

Bunun yerine, Fed'in faiz oranı belirleme komitesinin "dikkatli bir şekilde ilerlediğini" ifade ederek, analistlerin merkez bankasının yakın zamanda faiz oranlarında herhangi bir değişiklik planlamadığına dair bir sinyal olarak değerlendirdiğini ifade etti.

 

https://www.dunyasondakika.com/

 

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!