Telefon
WhatsApp
 FED faiz kararının ardından kritik altın uyarısı

ABD Merkez Bankası 2 günlük toplantı sonrası merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Fed beklendiği gibi faiz artış hızını yavaşlattı ve 25 baz puanlık artış yaptı. Faiz artışlarının devam etmesinin uygun olacağı belirtildi.  Peki altın ve dolarda son durum ne? Bundan sonraki süreçte altın fiyatlarındaki yükseliş devam eder mi? Finans Uzmanı Belgin Maviş milliyet.com.tr'ye cevapladı.

BLG Finansal Danışmanlık Kurucu Ortağı Belgin Maviş açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Fed beklentiler dahilinde faiz artırdı. Piyasanın beklentisi de bu yöndeydi zaten. Dolar endeksinde ilk tepkilere baktığımızda 102.18’den 101.81’lere geriledi. Ons altında halihazırda 0.20’lik değer kaybı ile 1924 onsta. Şu anda ons altında bir hareket başladı gibi gözüküyor. Euro/dolar paritesinin 1.09’un üzerine çıkması piyasada morallerin yerine geldiği bir durumu ortaya koyuyor.

‘2000 DOLARA DOĞRU HAREKET GÖRME İHTİMALİ VAR’

Ons altında 1930-1940'larda bir hareket görebiliriz. Teknik olarak aylık bazda 1921 doların üzerinde kapatmıştık. Burada 1935 dolar seviyesinin geçilmesi durumunda 1970 ve 2000 dolara doğru hareketler görme ihtimalimiz var.

‘YÜZDE 5’E DOĞRU HAREKET GÖREBİLİRİZ’

Fed faiz artışının devam etmesinin uygun olduğunu söylüyor. Enflasyonda belirgin bir düşüş olana kadar faiz artırılacak. Şu an faizler yüzde 4.75, Fed 5.10’a kadar işaret etmişti. Önümüzdeki iki toplantıda daha 25-25 olmakla birlikte 5’e doğru bir hareket görebiliriz.

BUNDAN SONRAKİ SÜREÇTE FAİZ ARTIRIMLARI DEVAM EDECEK Mİ, ÖNGÖRÜNÜZ NEDİR?

Bundan sonraki iki toplantıda faiz artışı yapıp sonrasında bekle göre geçebilme ihtimali var. Ancak faiz indirimi için şu an erken. Piyasa da zaten bunu görmek istiyordu. Şu anda beklentiler dahilinde oldu.

GRAM ALTINDA YÖN NE OLUR?

Şimdi gram altın tarafında içeride piyasalar kapalı, gram altın henüz tam tepki vermiş değil ancak bu tepkisiz kaldığı anlamına gelmiyor. An itibarıyla 1163 lira seviyesini görüyorum. Bugün 1169 lirayı görmüştü. Halihazırda 0.20 ile 0.18 arasında bir değer kaybını koruyor.

‘1200 LİRAYA DOĞRU HAREKET GÖRÜRÜZ’

Ons altındaki yukarı yönlü hareketlerde 1930 dolar geçilirse gram altında 1170-1180 ve 1200 liraya doğru bir hareket görürüz. Bu ay içerisinde de görülebilir. Burada ons altın ve dolar endeksindeki hareket belirleyici olacaktır. Dolar endeksinin şu andaki seviyelerini koruması durumunda hareket biraz daha gecikebilir.”(Milliyet.com.tr)

ALTIN VE DOLARDA SON DURUM

Faiz kararının açıklanmasıyla birlikte dolar/TL 18.80 TL civarında işlem görürken gram altın 1175 TL seviyesinde işlem görüyor.

 

www.dunyasondakika.com

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız

Besiktas Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği