Telefon
WhatsApp
 Fitch Türkiye'nin kredi notu görünümünü yükseltti

Fitch Ratings Türkiye'nin kredi görünümünü revize etti.

Kuruluştan yapılan açıklamada, Türkiye'nin uzun vadeli yabancı para kredi notunun "B" olarak teyit edildiği, kredi notu görünümünün ise "negatif"ten "durağan"a değiştirildiği bildirildi.

Açıklamada, görünümün "durağan"a revize edilmesinin, kısa vadeli makrofinansal istikrar risklerini azaltan ve ödemeler dengesi baskılarını hafifleten daha geleneksel ve tutarlı bir politika bileşimine dönüşü yansıttığı vurgulandı.

Açıklamada, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) haziran ayından bu yana politika faizini 1650 baz puan artırarak yüzde 25'e çıkardığı hatırlatılırken, 2019 itibarıyla politika faizini yüzde 35'e çıkaracağının tahmin edildiği hatırlatıldı. 2023 sonu ve 2024'te de bu seviyede kalması bekleniyor. Para politikası sıkılaştırmasının gelecekteki hızı ve süresine ilişkin belirsizliğin yüksek düzeyde olduğu ileri sürüldü.

Açıklamada, brüt uluslararası rezervlerin mayıs ortasından itibaren gözle görülür şekilde toparlandığı, rezervlerin 2023 sonunda 115 milyar dolara ulaşarak 2024'te ise nispeten istikrarlı kalacağının tahmin edildiği kaydedildi.

Enflasyon tahminlerine de yer verilen açıklamada, 2023 yılında ortalama enflasyonun yüzde 51,9, yıl sonu enflasyonunun ise yüzde 65 olacağı belirtildi.

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!