Telefon
WhatsApp
 Fosil Canlılar Ne Diyor ve Neden Önemli

FOSİL NEDİR?

Fosiller, geçmiş jeolojik dönemlerde yaşamış olan organizmaların taşlaşmış kalıntıları veya izleridir. Genellikle kayaçların içinde bulunurlar ve organizmaların sert kısımlarının, örneğin kemiklerin, dişlerin, kabukların veya ağaç gövdelerinin taşlaşmasıyla oluşurlar. Fosiller, organizmaların yaşadığı dönemler hakkında bilgi sağlar ve paleontoloji, jeoloji ve biyoloji gibi bilim dallarında önemli bir araştırma konusudur.

Fosiller, organizmaların kalıntılarının korunması ve zamanla mineralize olması sürecinden geçer. Bu süreçte, organizmanın yumuşak dokuları genellikle bozulur veya çürürken, sert dokuları minerallerle dolarak taşlaşır. Fosiller, organizmaların evrimi, eski ekosistemler ve Dünya'nın tarihçesi hakkında değerli bilgiler sunar.

 

Kemikli Turna Balığı

Dönem: Senezoik zaman, Eosen dönemi

Yaş: 54-37 milyon yıl

Bölge: Green River Oluşumu, Wyoming , ABD

Bugüne kadar elde edilen yüzlerce kemikli turna balığı fosili, bu canlıların milyonlarca yıldır en küçük bir değişikliğe uğramadıklarını göstermektedir. Resimde görülen 54-37 milyon yıllık kemikli turna balığıyla,günümüz denizlerinde yaşayanları arasında hiçbir fark yoktur. Bu farksızlık, Darwinistlerin açıklayamayacağı bir durumdur ve Yaratılış gerçeğini bir kez daha ispatlamaktadır.

 

 

TIRTIL

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dönem: Poleozoik zaman, Permiyen dönemi

Yaş: Yaklaşık 300 milyon yıl

Bölge: Mazon Creek, Braidwood, IIIİNOİS, ABD

Resimde görülen, yaklaşık 300 milyon yıllık bir tırtıl fosilidir.

300 milyon yıl önce yaşayan tırrılların, bugünkü tırtıllardan en ufak bir farkı yoktur. Diğer tün canlılar gibi, tırtıllar da evrim

geçirmemiş, tartılmışlardır.

 

 

Vatoz Balığı

Dönem: Senozoik zaman, Eosen dönemi

Yaş: 54-37 milyon yıl

Bölge: ABD

Vatozlar balıkları, geniş ve düzleştirilmiş vücutları, genellikle üçgen veya daire şeklinde olan geniş pektoral yüzgeçleri ile karakterizedir. Gözleri vücutlarının üst kısmında yer alırken, ağızları ve solungaçları alt kısmında bulunur.

Vatozlar, dipte yaşayan organizmalarla beslenirler. Besin kaynakları arasında küçük balıklar, kabuklular, yumuşakçalar ve omurgasızlar bulunur. Yassı dişleri, kabuklu ve sert cisimleri kırmak için uyarlanmıştır.

Resimdeki fosil, vatoz balıklarının evrim geçirmediğini gösteren bir delildir. 50 milyon yıl önceki vatoz balıkları, günümüzdekilerden farksızdır. Milyonlarca yıl geçmesine ragmen, vatoz balıklarının yapılarında değişiklik olmamıştır. Ancak bulunan her fosil, günümüzdeki vatoz balıklarıyla geçmişte yaşayan aynı olduğunu göstermekte, yani evrimcilerin iddiasını çürütmektedir.

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

 

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!