Telefon
WhatsApp
Gabon askeri yetkilileri, Ali Bongo'nun tartışmalı seçimi kazanmasının ardından darbe ilan etti

Gabon'daki askeri yetkililer, isyancı birliklerin Nijer'de iktidarı ele geçirmesinden sadece birkaç hafta sonra Afrika'da darbe girişimine maruz kalan son ülke haline gelirken, iktidarı ele geçirdiklerini ve cumhurbaşkanı Ali Bongo Ondimba'yı ev hapsine aldıklarını söylüyorlar.

Bir grup askeri personel, ailesi yaklaşık 56 yıldır iktidarı elinde bulunduran bir cumhurbaşkanını görevden almak amacıyla, cumhurbaşkanlığı seçiminin sonuçlarını bozmak için iktidarı ele geçirdiklerini duyurmak üzere devlet televizyonuna çıktı. Memurlar kendilerini Geçiş ve Kurumların Restorasyonu Komitesi üyeleri olarak tanıttılar.

Başarılı olması halinde darbe, Batı ve Orta Afrika'da 2020'den bu yana gerçekleşen sekizinci darbe olacak. En son darbe Nijer'de temmuz ayında gerçekleşti. Ordu aynı zamanda Mali, Gine, Burkina Faso ve Çad'da da iktidarı ele geçirdi.

Bongo Ondimba, evinde gözaltında tutulduğu anlaşılan bir videoda, insanları kendisine destek olmak için "gürültü çıkarmaya" çağırdı.

Kalabalıklar bunun yerine başkentin sokaklarına döküldü ve vatandaşlarının çoğu geçinmeye çalışırken ülkenin kaynak zenginliğiyle zengin olmakla suçlanan bir hanedana karşı darbe girişimini kutlamak için milli marş söylediler.

Memurlar, Gabon'un tüm güvenlik ve savunma güçlerini temsil ettiklerini belirterek, seçim sonuçlarının iptal edildiğini, tüm sınırların bir sonraki duyuruya kadar kapatıldığını ve devlet kurumlarının kapatıldığını duyurdu.

Yetkililer yaptıkları açıklamada, "Bugün ülke ciddi bir kurumsal, siyasi, ekonomik ve sosyal krizden geçiyor" dedi ve 26 Ağustos seçimlerinin şeffaflık ve güvenilirlikten yoksun olduğunu söyledi. "Gabonese halkı adına... mevcut rejime son vererek barışı savunmaya karar verdik."

Gabon subayı Brice Oligui Nguema, Fransız Le Monde gazetesine verdiği demeçte, generallerin geçişe kimin liderlik edeceğine karar vermek için Çarşamba günü toplanacaklarını söyledi.

Darbe girişimi, 64 yaşındaki Bongo'nun şiddet korkusuyla gölgelenen bir seçimin galibi ilan edilmesinden saatler sonra gerçekleşti. En son Cumartesi günü halk arasında oy kullanırken görüldü.

Gabon, günde 181.000 varil ham petrol üretimiyle OPEC petrol kartelinin bir üyesidir ve bu da onu Sahra altı Afrika'nın sekizinci büyük petrol üreticisi haline getirmektedir. 2 milyondan fazla insana ev sahipliği yapmaktadır ve ABD'nin Colorado eyaletinden biraz daha küçüktür.

Nijer ve askeri cuntalar tarafından yönetilen diğer iki Batı Afrika ülkesinden farklı olarak Gabon, cihatçı şiddetten etkilenmedi ve nispeten istikrarlı görüldü. Ancak Dünya Bankası'na göre 2020'de 15-24 yaş arasındaki Gabonluların yaklaşık %40'ı işsizdi.

Aynı zamanda anayasal düzeni yeniden sağlamak için Nijer'e askeri müdahalede bulunma tehdidinde bulunan Batı Afrika bölgesel bloğu Ecowas'ın da başkanı olan Nijerya Devlet Başkanı Bola Tinubu, bir sözcü tarafından "Gabon'daki gelişmeleri derin endişeyle çok yakından izlediği" söylendi. ülkenin sosyo-politik istikrarı ve sevgili kıtamızın farklı bölgelerine yayılan otokratik bulaşıcılık.”

Beyaz Saray ulusal güvenlik sözcüsü John Kirby, ABD'nin "bunu çok ama çok yakından takip ettiğini" söyledi. Çin barışçıl bir çözüm çağrısında bulunurken, Rusya istikrara hızlı bir dönüş yapılmasını umduğunu söyledi.

Bongo'nun siyasi ölümü, son yıllarda Fransızca konuşulan Afrika'daki darbe modeline uyuyor. Fransız eğitimli Bongo, haziran ayı sonlarında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Paris'te buluştu ve el sıkışırken çekilmiş fotoğraflarını paylaştı.

Fransa başbakanı Élisabeth Borne, Gabon'un eski sömürge hükümdarı Fransa'nın durumu yakından takip ettiğini söyledi.

Fransa'nın, başkentteki üs de dahil olmak üzere eğitim ve askeri destek için ülkede kalıcı olarak konuşlandırılmış yaklaşık 400 askeri bulunuyor ve ülkeyle madencilik ve petrol sektörlerinde geniş ekonomik bağları var.

Çarşamba günkü dramatik duyurudan önce, Bongo'nun görev süresi, tartışmalı seçimler ve onun göreve uygunluğuna dair söylentileri teşvik eden ve küçük bir darbe girişimini körükleyen bir felçle damgasını vurmuştu.

Nijer ve diğer Sahel ülkeleri, demokratik hükümetlere olan inancı aşındıran İslamcı isyanlarla mücadele ediyor. Atlantik kıyısında daha güneyde yer alan Gabon aynı zorluklarla karşı karşıya değil ancak bir darbe, istikrarsız bir bölgede demokratik gerilemenin bir başka işareti olabilir.

Bir esnaf olan Viviane Mbou, askerlere meyve suyu ikram etti ama onlar reddetti. Zırhlı polislerin sıralandığı bir sokakta arkadaşlarıyla birlikte yürüyen genç Jordy Dikaba da şöyle dedi: "Yaşasın ordumuz."

Fransız madencilik şirketi Eramet, Gabon'daki tüm faaliyetlerini durdurduğunu ve personelinin ve tesislerinin güvenliğini sağlamak için prosedürler uyguladığını söyledi. Şirketin Gabon'daki bağlı kuruluşları dünyanın en büyük manganez madenini ve bir demiryolu taşımacılığı şirketini işletiyor.

Özel istihbarat firması Ambrey, Gabon'un Libreville'deki ana limanındaki tüm operasyonların durdurulduğunu, yetkililerin gemilerin ayrılmasına izin vermeyi reddettiğini söyledi.

Libreville'in Léon-Mba uluslararası havaalanındaki bir sabah uçuşu, Çarşamba sabahı erken saatlerde ertelenmişti. Havaalanı için listelenen bir numarayı yanıtlayan bir adam Associated Press'e uçuşların Çarşamba günü iptal edildiğini söyledi.

Darbe girişimi, Nijer'deki isyancı askerlerin demokratik olarak seçilmiş hükümetin iktidarı ele geçirmesinden yaklaşık bir ay sonra gerçekleşti ve Fransa ile bağları olan hükümetlere meydan okuyan bir dizi darbenin sonuncusu oldu.

Bongo, 17 Ağustos'taki yıllık Bağımsızlık Günü konuşmasında şunları söyledi: “Kıtamız son haftalarda şiddetli krizlerle sarsılırken, emin olun ki sizin ve ülkemiz Gabon'un istikrarsızlaştırma girişimlerinin rehinesi olmanıza asla izin vermeyeceğim. Asla."

Bongo konuşmasında, artan yaşam maliyetleri nedeniyle yaşanan yaygın hayal kırıklığını kabul etti ve hükümetinin yakıt fiyatlarını kontrol altına almak, eğitimi daha uygun fiyatlı hale getirmek ve baget fiyatlarını istikrara kavuşturmak için aldığı önlemleri sıraladı.

AB'nin üst düzey diplomatı Josep Borrell Çarşamba günü Gabon'la ilgili bir soru sordu ve Avrupalı ​​bakanların durumu bu hafta tartışacaklarını söyledi. "Eğer bu doğrulanırsa bu, tüm bölgedeki istikrarsızlığı artıran yeni bir askeri darbe olur" dedi.

 

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!