Telefon
WhatsApp
Göz Seyirmesi Neden Olur ? Sol Göz Seyirmesi Ne Anlama Gelir ?

Göz seyirmesi halk arasında en çok merak edilen konulardan biridir. Göz seyirmesi ne anlama gelir belki de en çok sorulardan biridir. Fakat, göz seyirmesi batıl inançların yanı sıra bir hastalık habercisi de olabilir.

Göz seyirmesi neden olur dini açıdan “sağ gözüm sağlık, sol gözüm varlık” olarak adlandırılır. Fakat, sık göz seyirmesi nedenleri sonucunda     gizli astigmat, miyop veya hipermetrop olabilir. Göz seyirmesinin sebepleri arasında sık bilgisayara bakma, uyku saatlerine dikkat etmeme sonucunda aşırı yorgunluk neden olabiliyor.

Göz seyirmesi neden olur?

Göz seyirmesi nedir? Göz seyirmesi farklı sebeplere bağlı olarak gelişebilir. Göz seyirmesi anlamı her ne kadar batıl inanç olarak  yorulsa da, genelikle aşağıdaki durumlar nedeniyle meydana gelir.

 • Kullanmış olduğunuz gözlüğün numarasının artması veya azalması
 • Uyku saatlerine dikkat etmeme
 • Bilgisayar veya televizyon başında fazla vakit geçirme
 • Veya diğer göz hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Halk arasında göz seyirmesi veya göz atması, tıbbi adıyla ise blefarospazm olarak bilinmektedir. Bu durum sağ ve sol göz olarak farklı zamanlarda ortaya çıkabilir. Fakat, sol göz seyirmesi bazı durumlar sonucunda ortaya çıkabilir.

Sol göz seyirmesi ne demek?

Sol göz seyirmesi birçok farklı duruma bağlı olarak gelişebilir. Peki, sol göz seyirmesi ne anlama gelir? sol göz seyirmesi genellikle magnezyum eksikliği veya uykusuzluk sonucu olur. Peki, bu durumda sol göz seyirmesi neye işarettir? Göz kaslarının istem dışı kasılması ile meydana gelen sol göz seyirmesi D vitamini eksikliği, B 12 eksikliği ve aşırı yorgunluğa işaret edebilir. Aşağıdaki durumlar sol veya sağ gözünüzde seyirme ya da atma şeklinde kendini gösterebilir. Bunlar;

 • Stres
 • D vitamini eksikliği
 • B 12 vitamini eksikliği
 • Alerji
 • Kornea veya göz kapağında iltihap
 • Kafein
 • Alkol
 • Yorgunluk
 • Uykusuzluk
 • Nörolojik hastalıklar (bazal ganglia v b.)
 • Bilgisayar veya televizyon karşısında fazla vakit geçirme

Göz seyirmesine karşı bazı önlemler alabilirsiniz. Fakat, uzun süreli geçmeyen göz seyirmesi durumunda en kısa sürede bir göz doktoruna görünmelisiniz.

Göz seyirmesi neden olur tedavisi nedir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere göz seyirmesi birçok farklı duruma bağlı olarak meydana gelebilir. Fakat göz seyirmesine karşı bazı önlemler alabilirsiniz. Göz seyirmesi tedavisi için öncelikle seyirmesenin arkasında bir neden varsa araştırılmalıdır. Eğer göz hastalıklarına bağlı bir nedenden dolayı ise hekiminizin vereceği damla, ilaç veya gözlük ile kısa sürede bu sorundan kurtulabilirsiniz. Fakat, göz seyirmesi farklı altyapılara bağlı gelişiyorsa doktorunuzun önereceği tedavi yöntemlerinden faydalanabilirsiniz.

Belki de en çok merak edilen sorulardan biri de göz seğirmesi nasıl geçer? Göz seyirmesi için bazı önlemler alabilir, evde basit ve doğal yollarla göz atmasına ya da diğer bir adıyla seyirmesine karşı önlem alabilirsiniz. Bunlar; sıcak veya soğuk kompres, çay pansumanı, veya göz masajıdır.

Özellikle yorgun gözler için yapabileceğiniz bazı uygulamalar aşağıdaki gibidir.

Çay pansumanı

Çayı demledikten sonra, çayı veya çay poşetini 10 dakika boyunca soğumaya bırakın. Dilerseniz bir pamuk yardımıyla veya direk olarak çay poşetini gözünüze hafif masaj yaparak uygulayın. Bu işlemi 45 saniye ile 1 dakikada arasında yapabilirsiniz. Gözleri en çok dinlendiren yöntemler arasında çay pansumanı sıklıkla tercih edilendir.

Salatalık dilimi

Yine, gözlere son derece faydalı olan yöntemlerden biri de salatalık dilimidir. Dilimlediğiniz salatalığı 20 ila 30 dakika arasında buzdolabında bekletin ve daha sonra gözlerinizin üstüne koyun. Salatalık dilimleri göz yorgunluğundan en hızlı kurtulma yöntemlerinden biridir. Aynı zamanda sıkılaştırıcı ve şişkinliği azaltıcı bir etkiye de sahip olan salatalık dilimlerini günde iki defa uygulayabilirsiniz.

Süt pansumanı                

Süt pansumanı da, çay pansumanı gibi göz yorgunluğuna iyi gelen doğal yöntemler arasındadır. Göz tahrişine, şişkinliğe ve rahatlatmaya yardımcı olur. Süt pansumanını bir pamuk yardımıyla uygulayabilirsiniz. Süt pansumanının rahatlatıcı etkisini anında fark edeceksiniz. Bu işlemi dilerseniz günlük olarak dilerseniz de kendinizi yorgun hissettiğiniz zamanlarda uygulayabilirsiniz.

Papatya çayı

Papatya çayının birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Fakat yatıştırıcı ve rahatlatıcı etkisi ile birlikte strese bağlı gelişen göz yorgunlukları ve göz seyirmelerine iyi gelmektedir. Papatya çayı için bir bardak sıcak su içine iki poşet papatya çayı atarak 5 dakika kadar demlenmesini bekleyin.

Papatya çayı demlendikten sonra çay poşetlerinin birini tabağa koyun ve dışarıda bekletin. Diğer çay poşetini ise buzdolabına koyun. Eğer bu uygulamayı sıcak olarak yapmak isterseniz, tabağa bıraktığınız çay poşetini göz kapağınızın üzerine koyarak 5 dakika boyunca uygulayabilirsiniz. Uyguladıktan sonra gözlerinizin rahatladığını fark edeceksiniz.

Sabahları gözleriniz şiş oluyorsa, dolaptaki soğuk çay poşetiyle gözlerinize kompres yapabilirsiniz. Böylece güne hem dinlenmiş hem de şişkinlikten kurtultulmuş olarak başlayabilirsiniz.

Peki, göz seyirmesine karşı önlem olarak neler yapılabilir?

 • Günde ortalama olarak 7 ila 8 saat arasında uyumak
 • Stresten olabildiğince uzak kalmak
 • Bol su tüketmek
 • A vitamini almak
 • Güneş gözlüğü kullanmak
 • Kozmetik ürünlerin kullanımını azaltmak
 • Yorgunken gözlerinizi dinlendirmek
 • Kahve, kola veya çay gibi kafein açısından oldukça zengin içeceklerden uzak durmak, göz seyirmesine iyi gelmektedir.

Eğer bir haftadan fazla süredir devam eden göz seyirmesi varsa, göz kapağı seyirme yüzünden kapanmışsa veya gözde şişkinlik ya da akıntı varsa en kısa sürede bir göz doktoruna danışmanızı tavsiye ederiz.

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!