Telefon
WhatsApp
Gözlerinizi ne sıklıkla dinlendirmeniz gerekiyor?

Ekşi, buruk, bulanık, üst üste binen görüntüler... gözler yine isyan ediyor! Artık gözlerinizi dinlendirmenin zamanı geldi. Birçok kişi gözlerini dinlendirmeyi unutmakla kalmıyor, aynı zamanda yanlış yöntemi de kullanıyor. "Sağlık" uzmanlarından size birkaç önemli kavramı açıklamalarını istiyor.

En iyi yöntem nedir?

Bu metni okurken göz kaslarınız (siliyer kaslar) merceği kalınlaştırmak ve görüntüyü netleştirmek için yoğun bir şekilde kasılmaktadır.

Sağlık Uzmanları:"Kaslar çok uzun süre kasılırsa yorulur ve zamanla gevşemeleri gerekir" dedi. "Silier kasları gevşetebildiğiniz sürece kaslar kasılır. iyi bir yöntemdir."

Bunlar şunları içerir:

■Mesafeye bakın:

Gözün yapısı, siliyer kasların kuvvet uygulamasına gerek duymaması ve gevşetilmesi nedeniyle uzağı görmeyi daha rahat hale getirir. Ancak en az 6 metre uzağı görebiliyorsanız etkilidir ve gözlüklerinizi çıkarmanın etkisi, takmaktan daha iyidir. Aynı zamanda gözlerinizi 6 saniyede bir kırpmayı da unutmayın.

Özellikle ofis çalışanları, internet kullanıcıları, gözleri uzun süre bilgisayar ekranına yapışık kalan öğrenciler ya da gün boyu kafası kitaplara gömülü olan öğrenciler, sık sık oturdukları yerden kalkıp dinlenmek için uzaklara bakma ihtiyacı duyarlar. gözlerini aç ve bir nefes al.

■Gözlerinizi kapatın:

Şimdi gözlerinizi 5 saniye kapatın. Biraz ekşi ve buruk mu hissedeceksiniz? ''Uzun süre yakın mesafeden bakıldığında gözlerin yorulduğu anlamına gelir; "büzüştürücü" ise gözlerin çok kuru olduğu anlamına gelir.

Sağlık Uzmanları, birçok insanın bilgisayar ekranına çok fazla odaklandığını ve genellikle göz kırpmayı unuttuğunu fark ettiğinde gözyaşlarının hızla buharlaştığını ve gözlerde ağrıya neden olduğunu buldu.

Gözlerinizi kapatmak da gözyaşı salgısını artırabilir ve odaklanacak bir şey olmadığından siliyer kasların da gevşeme şansı vardır.

■Sıcak kompres:

Günde 3 kez, her seferinde 10 dakika boyunca gözlerinizi kapatın ve göz kapaklarınıza sıcak bir havlu uygulayın. Bu sadece gözlerinizi rahatlatmakla kalmaz, aynı zamanda gözlerdeki kan dolaşımını da hızlandırır.

Islak havluyu ısıtmak için mikrodalgaya koyabilir veya doğrudan sıcak suya batırabilirsiniz ancak yakmamaya dikkat edin.

Ofis çalışanlarının öğle yemeği molasını işten çıktıktan sonra ve yatmadan önce kullanmaları önerilir. Eğer gerçekten çok meşgullerse günde bir kez sıcak kompres uygulamak hiç yoktan iyidir.

■Masaj:

Yorgun olduğunuzda, gözlerinizi kapatın ve göz yakınındaki akupunktur noktalarını uyarmak için parmaklarınızı kullanarak göz yuvalarının kenarlarına hafifçe bastırın; bu aynı zamanda rahatlatıcı bir etki de sağlayabilir.

S2: Mola vermek için en iyi zaman ne sıklıkladır?

Sağlık Uzmanları her 40 ila 50 dakikada bir 10 dakikalık mola vermenin gözler için en rahat yol olduğunu söyledi ve Ortalama bir kişinin konsantrasyonu, rahatlama ve alışma süresinden yaklaşık 40 ila 50 dakika sonra düşecektir.

Ancak birçok insan meşgul olduklarında zamanı unuturlar. Bazı insanlar kendilerine hatırlatma yapmak için saatlik zil sesiyle küçük bir alarm saati kullanır, bazıları ise müzik durduğunda gözlerini rahatlatma zamanının geldiğini bilirler.

Ancak yaşlandıkça, gözlerimizin uyum sağlaması ve tepki vermesi için gereken süre uzar ve kontakt lens takanların gözleri, sıradan gözlük takanlara göre daha fazla ayarlama gücüne ihtiyaç duyar, bu da onların yorulma olasılığını artırır. daha kısa sürede dinlenin.

S3: Yeşil bitkilere bakmak neden gözleriniz için iyi?

Sağlık Uzmanları, yabancı araştırma sonuçlarına dayanarak, "Yeşil, spektrumun ortasında olduğundan ve daha kısa bir dalga boyuna sahip olduğundan, insanları daha rahat ettiriyor." dedi. Sarıya bakarken insan gözü doğrudan retinaya odaklanacak ve bakarken. kırmızıda retinanın arkasındaki retinaya odaklanır (siliyer kaslar sarıya bakarken olduğundan daha güçlüdür, böylece odak retinaya getirilebilir) ve yeşile bakarken odak ön taraftadır. retina (siliyer kaslar sarıya bakarken olduğundan daha rahattır).

Bu nedenle ofise bir miktar yeşil saksı bitkisi yerleştirmek, gözlerin her an parlak ekrandan çıkıp yeşil bitkilere bakmasını sağlar. Uzun vadede sadece gözlere iyi gelmekle kalmaz, aynı zamanda havayı arındırma etkisine de sahiptir. kalite.

 

 

https://www.dunyasondakika.com

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!