Telefon
WhatsApp
Güçlü Güneş Fırtınası Dünyayı Etkiliyor! Cep telefonlarını ve GPS'i etkileyecek.

Merkezi Meteoroloji İdaresi ayın 10'unda özel bir jeomanyetik fırtına raporu yayınlayarak, jeomanyetik rahatsızlığın önemli ölçüde artacağını ve yaklaşık 24 saat boyunca etkilemeye devam edeceğini ve maksimum ölçeğin geçici olarak şiddetli bir manyetik fırtına seviyesine ulaşabileceğini öngördü. 

Meteoroloji İdaresi, jeomanyetik rahatsızlıklarla ilgili ilk kez bu sabah (10'unda) 'Özel Manyetik Fırtına Raporu' yayınladı. Meteoroloji İdaresi, güneş lekesi gruplarının etkisiyle 8 Mayıs'ta X1.0 düzeyinde güneş patlaması yaşandığına dikkat çekti. ve jeomanyetik bozuklukların önemli ölçüde artması bekleniyor.

Meteoroloji İdaresi'ne bağlı Taipei Astronomi ve Meteoroloji İstasyonu, ayın 10'unda saat 11.00'de ilk kez 'Özel Manyetik Fırtına Uyarısı' yayınladı. Tahminlere göre, jeomanyetik bozulmanın derecesi 11 Mayıs'tan 12'sinin ilk yarısına kadar 24 saati etkileyecek ve maksimum ölçek artabilecek.

Meteoroloji İdaresi, Kp=8 jeomanyetik fırtınaların nadir olmadığını ve her 11 yıllık güneş döngüsünde yaklaşık 100 Kp=8 jeomanyetik bozulma olayı yaşandığını belirtti.

Meteoroloji İdaresi, jeomanyetik bozulmaların uzay araçlarının çalışmasını etkileyebileceğini ve bu durumun uydu yüzeyinde iletim ve takip sorunlarına neden olabileceğini belirtti. Uydu yüksekliğinin düşmesi durumunda daha fazla direnç ve yanma olabileceği için uydu uçağının ayarlanması gerekebilir. Bu nedenle uydu yüksekliğine dikkat edilmesi önemlidir.

İnsanların günlük hayatta maruz kaldıkları radyo dalgası iletişimlerinin genellikle cep telefonu sinyalleri, kablosuz ağlar ve Bluetooth frekans bantları olduğu belirtilmektedir. Bu sinyallerin kullandığı frekansların uzay havasından etkilenmediği ifade edilmektedir. Havacılıkta yüksek enlem kutup rotalarının yüksek enerjili protonlardan etkilenebileceği ve daha düşük enlemlerde aurora oluşabileceği de Meteoroloji İdaresi tarafından belirtilmektedir.

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!