Telefon
WhatsApp
Güneş'in manyetik alanı yüzeye yakın yerlerde oluşabilir.

CAPE CANAVERAL,  — Yeni araştırma, güneşin manyetik alanının yüzeye daha önce düşünülenden çok daha yakın bir yerden kaynaklandığını gösteriyor; bu bulgu, bu ayın başlarında Dünya'yı vuranlara benzer aşırı güneş fırtınalarının dönemlerini tahmin etmeye yardımcı olabilir.

Manyetik alanın güneş yüzeyinin 20.000 mil (32.000 kilometre) altında oluştuğu görülüyor. Uluslararası bir ekibin Çarşamba günü bildirdiğine göre, önceki hesaplamalar bu sürecin köklerinin yolun 130.000 milden (209.000 kilometre) daha azına dayandığını gösteriyor.

Güneşin yoğun manyetik enerjisi, güneş patlamalarının ve koronal kütle püskürmeleri olarak bilinen plazma patlamalarının kaynağıdır. Dünya'ya yönlendirildiklerinde çarpıcı auroralar yaratabilirler ama aynı zamanda gücü ve iletişimi de bozabilirler.

Edinburgh Üniversitesi'nden baş yazar Geoffrey Vasil bir e-postada şöyle dedi: "Güneşi hala uzay havası hakkında doğru tahminler yapacak kadar iyi anlayamıyoruz."

Northwestern Üniversitesi'nden ortak yazar Daniel Lecoanet, Nature dergisinde yayınlanan son bulguların, güneş dinamosu olarak bilinen bu gizemli süreci 'nihayetinde çözme yolunda önemli bir adım olacağını' ekledi.

Galileo, 1600'lerin başında teleskopunu gökyüzüne çevirerek güneş lekelerini inceleyen ilk gökbilimciler arasındaydı. Güneş patlamaları ve koronal kütle püskürmeleri, Güneş'in değişen manyetik alanının en yoğun kısımlarının yakınında bulunan, Dünya kadar büyük karanlık lekeler olan güneş lekelerinin yakınında meydana gelme eğilimindedir.

Vasil ve ekibi, güneşin manyetik alanı ile 11 yıllık bir döngü boyunca farklı enlemlerde değişen plazma akışı arasındaki etkileşimin yeni modellerini geliştirdi. Hesaplamalarını Kuzey Kaliforniya'daki bir NASA süper bilgisayarına aktardılar; Bu, 2015 yapımı 'Marslı' filminde ana karakteri kurtarmak için en iyi uçuş yolunu doğrulamak amacıyla kullanılan bilgisayarla aynı. Sonuçlar sığ bir manyetik alanı ortaya çıkardı ve bunu doğrulamak için ek araştırmalara ihtiyaç var.

Ekibin bir parçası olmayan Wisconsin-Madison Üniversitesi'nden Ellen Zweibel, beraberindeki bir başyazıda modellemenin 'büyük ölçüde basitleştirildiğini' söyledi.

Lecoanet, Güneş'in daha iyi anlaşılmasının 'potansiyel olarak çok daha tehlikeli bir fırtınanın Dünya'yı vurduğu zamana hazırlıklı olmamızı sağlayabileceğini' söyledi.

Zweibel, sonuçların ilgi çekici olduğunu ve "gelecekteki çalışmalara ilham vereceğinden emin olduklarını" söyledi.

Yeni bilgiler, uzun vadeli güneş tahminlerini iyileştirecek ve bilim adamlarının yıldızımızın gelecekteki döngülerinin gücünü daha iyi tahmin etmelerine olanak sağlayacak.

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!