Telefon
WhatsApp
Hisse Senedi Yatırımına Yeni Başlayanlar Kılavuzu: Hisse Senedi Trend Grafikleri Nasıl Okunmalı?

Acemi yatırımcılar kaçınılmaz olarak temkinli ve tereddütlü oluyor, karmaşık grafikler ve borsa terminolojisi nedeniyle kolaylıkla kafaları karışabiliyor. Bay A, bunun yüksek değer kazanma potansiyeline sahip olduğunu, diğerinin ise muzaffer bir general olduğunu ve bunları satın almak istediğini söyledi. hepsi ama yeterli paranız yok... Hisse senedi alım satımında yeniyseniz, neden temel adımları tamamlayıp hisse senedi grafiklerini ve hisse senedi fiyat eğilimlerini analiz etmeyi öğrenmiyorsunuz, böylece sonunda başarısız olmazsınız.

Hisse senedi grafiği nedir?

Hisse senedi grafiği , fiyat değişikliklerini, mevcut işlem fiyatlarını, geçmiş en yüksek ve en düşük seviyeleri ve daha fazlasını yansıtarak size bir hisse senedi hakkında en fazla bilgiyi verebilir .

Yatırım yapmak bir sınavsa trend grafikleri mutlaka okunması gereken bir kitaptır. Sınavın içeriğini bile bilmiyorsanız, sınavda “şişman adam” olma ihtimaliniz yüksektir; aynı durum, hisse senedi ve piyasaların trendlerini bilmiyorsanız da geçerlidir. , “piyasayı zararla terk etme” olasılığınız yüksek.

 

Resimleri okurken dikkat edilmesi gereken 3 temel şey

1. Resimleri sağdan sola okuyun

2. Trend çizgilerine dikkat edin

3. Grafikler haberin kendisini değil, hisse senedinin habere verdiği tepkiyi yansıtır

Dikkat Edilmesi Gereken 3 Grafik Faktörü

1. Zaman eksenini ve fiyat eksenini gözlemleyin

Her hisse senedi grafiğinin iki ekseni vardır: yatay eksen dönemi, dikey eksen ise hisse senedinin fiyatını temsil eder.

2. Fiyat ve hacim

Bir hisse senedini analiz ederken piyasa duyarlılığını ölçmek için fiyat ve hacim birlikte ele alınmalıdır.

3. Trend çizgilerini bulun

Grafikteki trend çizgilerini gözlemleyerek birçok bilgi edinebilirsiniz. Farklı grafik stillerinin farklı trend çizgileri vardır.

Hareketli Ortalama ve Göreceli Güç Çizgisi

- Hareketli Ortalama (MACD)

Hareketli ortalamalar bir hisse senedinin fiyat hareketini takip eder ve hisse senedinin yatırımcılar tarafından desteklenip desteklenmediğini veya satıldığını yansıtır. Hareketli ortalamalar genellikle fiyat dalgalanma eğilimlerini gözlemlemek, yatırımcıların mevcut fiyat eğilimlerini teyit etmelerine yardımcı olmak ve gelecekteki potansiyel fiyat eğilimlerini yargılamak için kullanılır.

- Göreceli Güç Endeksi

Güç göstergesi, yatırımcılar tarafından en sık kullanılan teknik göstergelerden biridir ve fiyatların yükseliş ve düşüşlerinin hesaplanmasına dayanır ve hisse senedi fiyatlarındaki değişikliklerin dört faktörünü dikkate alır: yükseliş ve düşüş günlerinin sayısı, yükselişin büyüklüğü. ve düşüşleri sağlar ve yatırımcıların hisse senedi fiyat trendlerini anlamalarına ve tahmin etmelerine yardımcı olur.

Çubuk grafik ve mum grafiği (K çizgisi grafiği)

Çubuk grafik, bir hisse senedinin hareketini açılış, yüksek, düşük ve kapanış fiyatlarına göre izler.

Çubuğun sol tarafındaki kısa yatay çizgi açılış fiyatını gösterirken, çubuğun sağ tarafında kapanış fiyatı gösterilir. Çubuğun üst ve alt kısımları sırasıyla en düşük ve en yüksek fiyatları temsil eder.

 

 

Mum grafikleri (K-çizgisi grafikleri olarak da bilinir) histogramlara benzer, ancak nispeten daha karmaşıktır ve teknik analizde en popüler grafiklerdir. Mum grafiği aynı zamanda hisse senedinin açılış fiyatı, en yüksek fiyatı, en düşük fiyatı ve kapanış fiyatı baz alınarak da çizilir. Adını mum benzeri şeklinden alır. Hisse senedinin trendi, hisse senedinin rengi ve gölge çizgisi gözlemlenerek analiz edilebilir. mum gövdesi.

Şamdan gövdesinin rengi bu dönemde piyasanın yükselişini veya düşüşünü yansıtabilir. Genel olarak konuşursak, yeşil mum gövdesi kapanış fiyatının açılış fiyatından yüksek olduğunu gösterir; bu, mum gövdesinin üst kısmı kapanış fiyatı, alt kısmı ise kırmızı mum gövdesi olduğu anlamına gelir; kapanış fiyatının açılış fiyatından düşük olduğunu gösterir, bu da beyaz bir mum olduğu anlamına gelir. Siyah bir mum çubuğunun üstünde açılış fiyatı, altında ise kapanış fiyatı vardır. 

Grafikteki belirli bir K çizgisinin gölge çizgisi olmadığını tespit ederseniz, bu, açılış veya kapanış fiyatının en yüksek veya en düşük fiyatla örtüştüğü anlamına gelir; mum gövdesi çok kısaysa, bu, açılış ve kapanış fiyatının olduğu anlamına gelir. K çizgisi çok benzer.

Günlük grafik mi yoksa haftalık grafik mi, hangisini kullanmalıyım?

Birçok yatırımcı piyasayı gözlemlerken ve analiz ederken her zaman günlük grafiğe odaklanır, ancak haftalık grafik çalışmasını göz ardı eder. Her ikisini de ustaca kullanarak pazar eğilimlerini daha iyi anlayabilir ve operasyonel hataları azaltabilirsiniz.

Günlük grafik, fiyatların günlük dalgalanmalarını yansıtır, ancak piyasa hızlı bir şekilde değişir ve son derece rastgeledir; bu da yatırımcıların kafasını kolayca karıştırabilir; haftalık grafik ise nispeten uzun vadeli bir piyasa eğilimi gösteren fiyatların orta vadeli eğilimini yansıtır.

Bu nedenle yatırımcılar yatırım stratejilerini belirlemek için her iki grafiği birlikte kullanmalıdır.

 

 

 

https://www.dunyasondakika.com

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!