Telefon
WhatsApp
Hong Kong İnsanlarda İlk B Virüsü Vakasını Bildirdi

Hong Kong Sağlık Koruma Merkezi bu hafta, herpes simiae virüsü olarak da bilinen, bölgede ilk insan B virüsü vakasının kaydedildiğini duyurdu. 

Sağlık örgütü vakayı araştırıyor ve halkı, virüse yakalanma riskini en aza indirmek için yabani maymunlara dokunmaktan veya onları beslemekten kaçınmaları konusunda uyarıyor. Hong Kong'da toplamda yaklaşık 1800 hayvandan oluşan bir yabani maymun popülasyonu bulunmaktadır. Hong Kong Tarım, Balıkçılık ve Koruma Dairesi'ne göre 30 sosyal birliğe dağılmış durumdalar. Bölgedeki mevcut türler Rhesus Makak (Macaca mulatta), Uzun Kuyruklu Makak (M. fascicularis) ve bunların melezleridir. Çoğunlukla Kam Shan, Lion Rock ve Shing Mun Country Parklarında bulunurlar. 

Bu, Hong Kong'da bildirilen ilk vaka olmasına rağmen merkez, ABD, Kanada, Çin gibi başka yerlerde de başka vakaların da bildirildiğini söyledi. ve Japonya. Bu vakalara çoğunlukla maymun ısırıkları veya çizikleri neden oluyor ve insandan insana bulaşmanın çok nadir olduğu da ekleniyor. Ayrıca B virüsünün makakların tükürüğünde, idrarında ve dışkısında doğal olarak taşındığı da açıklandı.

 

Herpes simiae virüsü olarak da bilinen, B virüsü, makak maymunlarıyla temas eden insanları etkileyebilen nadir fakat potansiyel olarak ciddi bir viral enfeksiyondur.

B virüsü enfeksiyonunu önlemek için yabani maymunlarla temastan kaçınmak, onları beslemekten veya onlara dokunmaktan kaçınmak çok önemlidir. Maruz kalma durumunda derhal tıbbi müdahale gereklidir.

Hong Kong'daki Sağlığı Koruma Merkezi gibi sağlık kuruluşları, yabani maymunlarla ilgili riskler konusunda halkın farkındalığını ve dikkatliliğini vurguluyor.

 

https://www.dunyasondakika.com/

 

 

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!