Telefon
WhatsApp
 İkinci el otomobil piyasası hareketlendi

Ramazan Bayramı Dolayısıyla  Otomobil Piyasası Oldukça Hareketli

 Uzun bir süredir durgunluk yaşanan ikinci el otomobil pazarında Ramazan Bayramı dolayısıyla hareketlilik yaşanıyor. İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel piyasadaki en büyük mağduriyeti açıkladı. Ertemel açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Her bayram öncesi olduğu gibi içinde bulunduğumuz dönemde de otomobil piyasası oldukça hareketli. Dünyanın her yerinde ve her sektörde olduğu gibi oldukça hacimli olan otomotiv sektöründe de kötü niyetli kişiler bulunabiliyor.

‘En Büyük Mağduriyet Kilometre Oyunu’

Bu noktada karşılaştığımız en büyük mağduriyetlerden biri de kilometre ile oynanması. Genellikle yüksek kilometreli araçlar alınıp önce kadranda, sonrasında kilometre bilgisini verecek beyin, şanzıman gibi diğer noktalarında elektronik ortamda kilometreler düşürülebiliyor.

‘Tse Onaylı Eksper Merkezlerinde Kontrol Edilmeli’

Vatandaşlarımızın bu ve benzeri ciddi mağduriyetleri yaşamaması için yapmaları gereken almak istedikleri araçları mutlaka yetki belgesi ile yetkilendirilmiş güvenilir otomobil satıcılarından almaları ve satın alma işleminden önce TSE onaylı eksper merkezlerinde kontrol ettirerek, internet ortamı üzerinde kilometre kontrolü yapmalarıdır.

‘Geçmiş Bakım Tarihler Sorgulanmalı’

Hatta otomobilin yetkili servislerine de geçmiş bakım ve tarihleri sorularak bu bilgiler sağlamlaştırılabilir.

Kilometre düşürülen araçların deformasyonunu gizlemek için direksiyon, ön konsol gibi bazı yerleri baştan kaplanabiliyor ya da onarılabiliyor. Bu işlemler kötü kullanmadan kaynaklı oluşan deformeleri gizleme amaçlı olabileceği gibi kilometre düşürme işlemini gizlemek için de olabiliyor.

‘Eksper Kontrolünde Rahatlıkla Fark Edilebiliyor’

Ancak bu işlemler eksper kontrolünde rahatlıkla fark edildiğinden yapılan işlem art niyetli ise alıcıda farkındalık yaratıyor. Böylesi durumlar fark edildiğinde alıcının daha detaylı sorgulamalar yapması, mağduriyetlerin önüne geçilmesi açısından oldukça önemlidir.

Aracı satın alan kişi kilometre düşürmeyi fark ederse nasıl bir yol izlemeli?

'7 Yıla Kadar Hapis İtemi İle Dava Açılabiliyor’

Söz konusu otomobilin kilometresinin düşürüldüğü tespit edildiği takdirde satıcıya 7 yıla kadar hapis cezası istemi ile dava açılabiliyor.

‘Vatandaşlar Vakit Kaybetmeden Yargıya Başvursun’

Yapılan tüm kontrollere rağmen satış öncesi kilometre düşürülme işlemi tespit edilememiş ve sonrasında fark edilmişse, vatandaşlarımızın vakit kaybetmeden yargıya başvurmaları gerekmektedir.

Satış öncesinde bu durum fark edilmişse, başka mağduriyetlerin yaşanmasını önlemek için bu aracın resmi makamlara bildirilmesi ve aracın satışa sunulduğu ilan sitesine konu hakkında bilgilendirme yapılması doğru olacaktır.”(Milliyet.com.tr)

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Yazarlarımız

Besiktas Nöbetçi Eczaneler

Anket

E-Bülten Aboneliği