Telefon
WhatsApp
İlk anahtarı kim icat etti?

Anahtarı Kim İcat Etti

Anahtarlar bugün dünyada en çok üretilen metal objeler arasında yer alıyor. Anahtarlar, yüksek kaliteli özellikleriyle evlerimizi, iş yerlerimizi ve otomobillerimizi korumak ve böylece modern dünyada güvenle yaşamamızı sağlamak için tasarlandı. Bu tuşlar oldukça küçüktür ve kullanımı kolaydır. 

Anahtarların tarihi yaklaşık 6000 yıl önce eski Babil ve Mısır dönemlerinde başlamıştır. En eski anahtarlar, sürgü yakınındaki bazı küçük açıklıklara yerleştirilen bazı pimlere dayanan ahşap cihazlardı. Mısırlılar, ahşap diş fırçası şeklindeki anahtarların kullanımıyla sürgü açıklığında bulunan küçük pimleri kaldırarak lekeyi kaldırabildiler ve kilidini açabildiler. Bu tip anahtar ve kilidin birçok dezavantajı vardı; bunlar dış kuvvetler tarafından kolayca kırılabilen ahşaptan yapılmıştı. Antik ahşap kilitler ve anahtarlar çok hantal ve ağırdır ve en eskileri MÖ 704'teki Khosarabad'daki Asur sarayının kalıntılarında bulunabilir.

Anahtarların Antik Roma Evrimi

Antik Roma evrimi, Mühendisler tarafından eski Mısır ve Babil anahtarlarının muazzam bir şekilde yükseltilmesine tanık oldu. Romalı mühendisler, Demir ve Bronz malzemelerin kullanımıyla çok daha güçlü bir anahtar ve daha küçük ama daha dayanıklı kilitler tasarlamayı başardılar. Bu anahtarlar bir yerden bir yere taşınabilecek kadar hafifti. Kilit tasarımına koğuşların eklenmesi, anahtarların şeklini büyük ve düz seçeneklerden "İskelet anahtar" olarak adlandırılan şeye dönüştürmüştü.

 İskelet anahtarlar, tek, ince dikdörtgen bir diş veya uç içeren silindirik bir şafttır. Bu tasarım 17. yüzyıldan Roma İmparatorluğu'nun çöküşünün sonuna kadar çok popülerdi. Bu tasarımın ana odağı, hırsızların kilitleri kırmadan önce çok çalışmasını sağlamaktır. 1940'lardan önce inşa edilen bazı evlerde hala iskelet kilitler bulunuyor. Bu anahtarlar ve kilitler hakkında daha fazla bilgiyi QuickPro Çilingir'den öğrenebilirsiniz.

Modern Düz Tuşlar

Bugün hala mevcut olan modern düz tuşlar ilk olarak 1800'lerin ortalarında Linus Yale Sr. tarafından tanıtıldı. Daha karmaşık bir pim düzenleme yönteminin yanı sıra tambur kilidini de kullandı. Anahtar tasarım tüm dünyada anında başarıya ulaştı. Bu düz anahtarların yapımı kolaydı ve özellikle 1800'lerin sonlarında anahtar kesme işleminin icat edilmesiyle kopyalanması da daha kolay hale geldi. 

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

 

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!