Telefon
WhatsApp
İran cumhurbaşkanlığı seçimlerini Mesud Pezeshkian kazandı

Pezeshkian İran'ın Yeni Cumhurbaşkanı

 Masoud Pezeshkian, İran cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda aşırı muhafazakar Saeed Jalili'yi yenerek zafer kazandı .

Resmi oy sayımı, Cuma günkü seçimlerde Jalili'nin 13,5 milyon oya karşılık 16,3 milyon oyla Pezeshkian'ın kazanan olduğunu gösterdi. 69 yaşındaki kalp cerrahı ve kıdemli milletvekili Pezeshkian'ın destekçileri, eski nükleer müzakerecinin demir yumruklu Celili'ye karşı liderliğinin güçlenmesini kutlamak için şafaktan önce Tahran ve diğer şehirlerin sokaklarına döküldü.

Herkese Dostluk Elini Uzatacağın

Pezeshkian , ikinci turun galibi ilan edilmesinden bu yana yaptığı ilk konuşmasındaherkese dostluk elini uzatacağını " duyurdu.

Devlet televizyonunda konuşan Pezeshkian, " Herkese dostluk elini uzatacağız; hepimiz bu ülkenin insanlarıyız; herkesi ülkenin ilerlemesi için kullanmalıyız." dedi.

Azeri ve Kürt kökenli Pezeshkian, İran İslam Cumhuriyeti cumhurbaşkanlığı seçim yarışmasına katılan tek reformcu aday oldu ve böylece İran'ın dokuzuncu cumhurbaşkanı oldu. Seçim kampanyası sırasında , Hasan Ruhani'nin başkanlığı döneminde İran diplomasisinin başında bulunan eski Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'in desteğini aldı.

Masud Pezeshkian kimdir?

Eğitimi kardiyolog olan Pezeshkian, kuzey İran'ın önde gelen tıp kurumlarından biri olan Tebriz Tıp Bilimleri Üniversitesi'nin başkanlığını yaptı. Muhammed Hatemi hükümetinde Sağlık Bakanı (2001-2005) ve 2008 yılından bu yana kuzeybatıdaki Tebriz şehrinde İran Parlamentosu üyesi olarak seçilmektedir.

Pezeshkian, beş dönem boyunca Tebriz milletvekili olarak İran parlamentosunda yer aldı ve 2016-2020 yılları arasında parlamento birinci başkan yardımcısı olarak görev yaptı​.

 

 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!