Telefon
WhatsApp
İran'daki seçimler 2. tura kaldı!

İran'da Seçimler İkinci Tura Kaldı

İran İçişleri Bakanlığı tarafından Cumartesi günü yayınlanan kısmi sonuçlara göre, İran'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde reformcu aday Mesud Pezeşkian ve aşırı muhafazakar Said Celili önde gidiyor. Bu eğilim doğrulanırsa ve hiçbir aday oyların yarısından fazlasını alamazsa Pezeshkian ve Jalili 5 Temmuz'da yapılacak ikinci turda karşı karşıya gelecek.

İçişleri Bakanlığı'nin istatistikleri, İran cumhurbaşkanlığı seçimlerine seçmen katılımının yaklaşık %40'a ulaştığını gösterdi; bu, 1979 devriminden bu yana kaydedilen en düşük seviye.

Önümüzdeki Cuma yapılacak seçimlerde reformcu aday Masoud Pezeshkian ile katı eski nükleer müzakereci Saeed Jalili'nin karşı karşıya gelmesi bekleniyor.

Seçim sözcüsü Mohsen İslami, İran devlet televizyonunda yayınlanan basın toplantısıyla sonuçları açıkladı ve kullanılan 24,5 milyon oydan Pezeshkian'ın 10,4 milyon, Celili'nin ise 9,4 milyon oy aldığını söyledi.

Meclis Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf 3,3 milyon oy alırken, Şii din adamı Mostafa Pourmohammadi 206 binden fazla oy aldı.

İran yasaları, kazananın kullanılan toplam oyların %50'sinden fazlasını almasını gerektiriyor. Aksi takdirde yarışta en çok oyu alan iki aday bir hafta sonra ikinci tura çıkacak.


 

https://www.dunyasondakika.com/

Deniz Suyu Arıtma

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!